איך מדרס עוזר עם דורבן? - 0404
איך מדרס עוזר עם דורבן? fixfeet

איך מדרס עוזר עם דורבן?

מדרסים עוזרים עם דורבן כי הם תורמים לפיזור הלחצים ומונעים החמרה של התסמינים והכאבים. מי נמצא בקבוצת הסיכון, מה אפשר לעשות ולמה חשוב לבצע בדיקת פילוג לחצים? הנה המדריך המלא

דורבן הוא ממצא רנטגן שמעיד על בלטת עצם בעקב. המונח "דורבן" השתרש בציבור הרחב לתיאור של התופעה בעיקר כי בצילום רנטגן הוא נראה כמו קוץ קטן, אך מה שחשוב לדעת הוא שסובלים ממנו גברים ונשים בגילאים שונים. כמו כן, היכרות עם המאפיינים של בלטת עצם בעקב יכולה לסייע למי שרוצה להתמודד איתה בעזרת מדרסים.

מבחינה אנטומית, בלטת עצם העקב מופיעה באזור של המחתלת הכפית – או באזור שבו נאחז גיד אכילס בעצם העקב. הנוכחות של הבליטה כשלעצמה לא מחייבת את הופעת הכאבים ולמעשה ייתכן מצב שבו קיים זיז בכף הרגל שאינו מלווה בתחושה של חוסר נעימות. מנגד, הבעיות מתחילות כאשר הכאב העז מורגש במהלך השימוש בעקב, עם הקימה בבוקר ולאחר עמידה או פעילות גופנית ממושכת.

עוד כדאי לציין שכאבים על רקע דורבן עלולים להופיע בעקב אחד בלבד וכאשר מתחילים בהליכה לאחר מנוחה, אף על פי שהם פוחתים בהדרגה בהמשך. במקרים כאלה יש גברים ונשים שנמנעים לגמרי מפעילות גופנית כי הם חוששים מהכאבים, מה שגורם להחמרה מסוימת ולפגיעה במצב הבריאותי.

כך נראית קבוצת הסיכון

בשביל להבין מדרסים לדורבן עוזרים, צריך להכיר את קבוצת הסיכון. לפי מחקרים סטטיסטיים, דלקת באזור העקב התחתון שכיחה אצל 10% מהאוכלוסייה. בתוך כך, קבוצת הסיכון העיקרית לסבול מדורבן כוללת אנשים שמבצעים פעילות גופנית אינטנסיבית ועל בסיס יום יומי, כמו למשל אצנים, שחקני כדורגל וכדורסל או רקדנים.

לשם השוואה, בקבוצת הסיכון השנייה נמצאים גברים ונשים מעל גיל 40 בלי קשר לכמות הפעילות הגופנית שבה הם עוסקים. אצל אותם אנשים, הסיכון נובע מבלאי הדרגתי של הרקמה החיתולית הפלנטרית – אותו אזור שבו מזהים את הדורבן בעת צילום הרנטגן.

כמו כן, דורבן עשוי להיגרם מעבודה שכרוכה בעמידה או הליכה ממושכת. זה ממצא שעשוי להפתיע את מי שאינו בקיא בגוף האדם, כי עמידה או הליכה לכאורה מפעילים על הרגל פחות לחצים מאשר ריצה או קפיצה. עם זאת, כיום ברור שהפעילות הגופנית היא לא גורם הסיכון היחיד ושדורבן עלול להופיע גם בגלל משקל עודף ונעליים שאינן מתאימות למבנה הגוף.

יש מקרים שבהם דורבן מתרחש בעקבות שברי מאמץ, ניוון בכריות השומן שמתחת לעצם בגלל נעילת נעלי עקב והתפתחות ציסטה במנהרת שורש כף הרגל. בנוסף לכך, הדורבן מזוהה לעיתים קרובות אצל ילדים עם מחלת סבר ובקרב מבוגרים שסובלים מדלקת בבורסה.

השאלה המעניינת היא מדוע הגוף בוחר להבליט את עצם העקב ומה יוצא לו מזה. כיום אנו יודעים שמדובר בתגובה טבעית שמטרתה לשמור על הרקמה. במילים אחרות, גוף האדם מייצר הסתיידות שמתרחשת באזור של הפגיעה. ללא הבליטה, עלולה להיווצר פגיעה ברקמת השומן שבעקב ולכן התופעה נפוצה גם אצל אנשים עם קריסה פנימית של כף הרגל, קשת גבוהה או שטוחה או גיד אכילס מקוצר.

מדרסים להפחתת חומרת התסמינים

מדרסים מועילים למגוון רחב של בעיות בכף הרגל אך הם לא תמיד מביאים לריפוי מלא. כמו כן, הם אינם יכולים להפוך נזק שכבר התרחש והשימוש בהם נועד להתמודדות עם התסמינים ולהקלה על כאבים. בכל הנוגע לדורבן, אלו גם המקומות שבהם המדרסים מתגלים במלוא היתרונות שלהם.

מדרסים מספקים פתרון יעיל לצד המבני או המכאני של בעיית הדורבן. הם מספקים טיפול יעיל, נוח ומהיר ומשפרים את איכות החיים גם עבור כאלה שכבר התרגלו לכאבים או ויתרו בגללם על היכולת להשתתף בפעילות גופנית. מעבר לכך, בעזרת המדרסים ניתן להפחית את מידת הקריסה, את העומסים ואת המתיחה של הרצועה בנקודת האחיזה בעצם העקב.

המדרסים למעשה מספקים פתרון נקודתי לבעיה הספציפית של הדורבן ומכאן נובעת היעילות הגבוהה שלהם. בעזרת המדרסים אפשר להשיג שינוי מהיר, להוביל להקלה משמעותית בתחושת הכאב ולמנוע כאבים מצטברים – בלי שום צורך בטיפול פולשני או בניתוח מסובך. גם אם בסופו של דבר המדרסים מתמודדים עם הכאב רק בצורה מוגבלת, הניסיון עצמו שווה את המאמץ.

אנשים שסובלים מדורבן יכולים להשתמש במדרסים כדי ליישר מחדש את מפרק כף הרגל. המדרסים משפרים את היציבה ואת התפקוד היום יומי, אין מגבלה מבחינת משך השימוש בהם ובעזרתם ניתן להפחית עייפות.

חוץ מזה, כיום ניתן לייצר מדרסים בהתאמה אישית. כלים טכנולוגיים חדשים מגבירים עוד יותר את האפקטיביות המובטחת של המדרסים והופכים אותם למשהו שכל גבר או אישה עם דורבן צריכים לנסות. התהליך של מדרסים בהתאמה אישית עבור אנשים עם דורבן קצר מכפי שנהוג לחשוב והוא בכל מקרה משתלם כלכלית בהשוואה לאלטרנטיבות.

למה חשוב לבצע בדיקת פילוג לחצים?

הערך המוסף של מדרסים בעזרה להתמודדות עם דורבן נשען על בדיקת פילוג לחצים. אף על פי שרוב האנשים שסובלים מדורבן לא מרגישים הבדל בפיזור הלחצים אלא רק כאבים שפוגעים ביכולת שלהם לעמוד ולהתנועע, יש פילוג כזה והוא בעל חשיבות.

באופן עקרוני, בדיקת פילוג לחצים בכפות הרגליים היא השלב הראשון והחשוב ביותר בהתאמה אישית של מדרסים עבור אנשים שסובלים מדורבן. בעזרת הבדיקה ניתן לאבחן היכן קיים יתר לחץ בכפות הרגליים ולהכין את המדרסים באופן שיענה על כך. למעשה, בדיקת פילוג הלחצים היא זו שמייצרת את הנתונים שלפיהם בונים את המדרסים.

לאחר בדיקת פילוג לחצים ניתן גם לבחור באיזה חומרי גלם להשתמש על מנת לייצר את המדרסים. בדיקת הפילוג נעשית על ידי אנשי מקצוע, הממצאים מפוקחים והסובלים מדורבן בעקב יכולים גם לשתף את המטפלים במידה ויש בעיות אחרות שמפריעות להם. בסופו של דבר, תמיכה נכונה בקשת כף הרגל מסייעת לאחזור המיקום הנכון של הרצועה ומונעת כיווץ יתר או רפיון ברקמה הפלנטרית.

כמובן שיש מקרים שבהם צריך להתאים את המדרסים כך שהלחץ בנקודה מסוימת בעקב יפוזר אחרת, או לבדוק כיצד מטים את העקב החוצה על מנת להקל על הלחץ באזור הפנימי. בכל מקרה, גם החלטות כאלה מבוססות על הממצאים של בדיקת פילוג לחצים בכף הרגל ומכאן חשיבותה הגבוהה.

צעד אחר צעד עד לפתרון

תהליך עבודה נכון עם התאמת מדרסים לכף הרגל של אנשים שסובלים מדורבן שם דגש על תמיכה טובה בקשת כף הרגל. תמיכה טובה מקצרת את הקשת ומשיגה תוצאות מעולות בתוך זמן קצר. בתחום הזה, חברת FIX FEET בולטת באופן שבו מתבצעת שתילה של חומר רך.

החומר הרך שאותו משתילים למדרסים של FIX FEET משמש ככרית נוספת. הכרית בולמת את הכאב החד בעקב בעקבות הדורבן ויוצרת את השינוי המיוחל בתחושה של המטופלים. כמו כן, כל מדרס של FIX FEET נבדק לפי המערכת עם הליכון: המטופל עושה הליכה, הממצאים נאספים עם תוכנת מחשב ושכבות המדרס נבחרות בהתאם לנתונים.

החיים עם דורבן עלולים להיות מתסכלים אך זו לא גזירה משמיים. המומחים למדרסים מבית FIX FEET מזמינים אותך לנסות מדרסים מתקדמים ונלווה אותך צעד אחר צעד עד לפתרון.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com