כץ מוותר לוועד העובדים: נמל אשדוד לא יופרט - 0404
כץ מוותר לוועד העובדים: נמל אשדוד לא יופרט יח''צ

כץ מוותר לוועד העובדים: נמל אשדוד לא יופרט

אתמול (שני), נפגשו עובדי הנמל עם שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ, בלשכתו בירושלים כדי להעלות את נושא ההפרטה של הנמל. בפגישה נכחו יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, שיזם את הפגישה; מנכ"ל נמל אשדוד, איציק בלומנטל; ונציג רשות החברות, מאיר שמרה.

"השר כיבד את רצוננו להישאר חברה ממשלתית ולא לצאת למכרז למשקיע פרטי והשאיר לנו פתח לאפשרות לצאת להפרטה בעתיד", מספר גורם בוועד נמל אשדוד, "ובמקרה שיוחלט לפעול לפי המתווה של 2005 – הנפקת החברה – יתנהל משא ומתן עם הוועדים, בו אנו צפויים לדרוש שלפחות 25% מהמניות יוקצו לעובדים".

רק לפני כשבוע נתבשרנו על מתווה שנחתם בין משרד התחבורה בנוגע להפרטת נמל חיפה. הנמל שנמצא בשליטת וועד העובדים כבר שנים ונהנה ממונופוליזם ממשלתי, עמד במשך שנים על ה"שיבר הראשי" של כניסת סחורות למדינת ישראל, ועובדיו נהנו מכושר סחיטה מופרז שאותו ניצל עשרות פעמים בעבר. עובדי הנמל נהנו מחגיגת משכורות, נפוטיזם, חופשות מספר פעמים בשנה ועוד, ואיימו בשביתה בכל פעם שגחמותיהם לא נענו. למשרד האוצר לא הייתה ברירה והוא נאלץ להיכנע, אולם עם הפרטת הנמל ופתיחת שעריה הימיים של מדינת ישראל, מהלך אותו מוביל שר התחבורה ישראל כץ בהצלחה יחסית יש לומר, המציאות הזאת הולכת להשתנות בנמל חיפה.

לא כך המצב בנמל אשדוד, שם לא מתכוונים בוועד לוותר על הכוח העצום שנמצא בידם, ועם חתימת ההסכם מול נמל חיפה הודיעו כי הם מתנגדים לכל מהלך שיוציא מהם את השליטה.
בעקבות כך, הפרטת הנמל ירדה כרגע מהפרק, אולם

בשבוע שעבר יו"ר הדירקטוריון של נמל אשדוד אורנה הוזמן-בכור שהשתתפה בוועידת עסקים לישראל של "גלובס" הבטיחה כי "נמל אשדוד לא יישאר מאחור ובקרוב יחתום על הסכם לצירוף משקיע אסרטגי לבעלות על הנמל". עם זאת, הדגישה הוזמן-בכור, כי נכון לעכשיו הנושא נמצא בדיונים בין ועדי העובדים, והעריכה כי עד לשנה הבאה ההסכם כבר ייחתם.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com