בכיר במשרד המשפטים: "הטיפול בחשמל בילדים אוטיסטים – סוג של ניסוי רפואי" - 0404
+
בכיר במשרד המשפטים: "הטיפול בחשמל בילדים אוטיסטים – סוג של ניסוי רפואי" ידידיה כהן, חדשות 0404

בכיר במשרד המשפטים: "הטיפול בחשמל בילדים אוטיסטים – סוג של ניסוי רפואי"

לאחר עדויות ההורים בוועדה לביקורת המדינה, לפני חודשיים, על חוסר המסגרות הקיימות לילדים עם אוטיזם במערך בריאות הנפש, קיימה היום מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ מירב בן ארי דיון מעקב בהשתתפות נציגי משרדי הממשלה.

 מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן ארי: "קשה להיות בדיון ולשמוע תשובות שמזכירות עולם שלישי: איך ייתכן שמכרז להפעלת מעון לילדים שזקוקים לכך באופן דחוף, יוצא לדרך רק עכשיו כשהבניין כבר עומד על תילו? זה היה צריך להיות במקביל לבניית הבניין. למה חיכו כאן? יש הורים שמשוועים וזקוקים לזה בדחיפות. נציגי משרד הבריאות והרווחה צריכים כל בוקר לראות לנגד עיניהם את המבנה הריק ואת הילדים שנשארים ללא מסגרת.

לגבי המבנים החדשים באיתנים ובאברבנאל, אני קוראת למשרד הרווחה לקחת ברצינות את הערות הציבור. הדברים שהושמעו היום על ידי הגרומים המקצועיים לגבי השכר,  צריך גם להיות מותאם במכרז. אני אמשיך לעקוב אחרי הכל וגם לעזור להתקדם עם הבנייה באיתנים ולהסיר את החסמים. לא משנה מה קירה כאן בכנסת, הוועדה תמשיך לדון ולטפל בנושא הזה עד שיתקבלו פתרונות הולמים". 

אבי בן זקן, סמנכ"ל תכנון במשרד הבריאות: "נאמר בדיון הקודם לגבי איתנים שיש בעיה תקציבית, זה אינו נכון. לפרויקט יש מלוא התקציב ומה שמעכב זה תב"ע והיתרי בניה שאנו מנסים לקדם. אנו מנהלים פגישות צפופות עם המועצה לשימור אתרים ומקווים לפתור את הכל בתיאום מתוך הבנה שככה ילך יותר מהר. הדרישה לשימור ע"י המועצה הינה המלצה ולא חובה. במידה והדברים לא יסתדרו, נפעל דרך הוועדות האחרות. הפרויקט הזה הוא בנפשנו ממש ונמצא כל העת בעדיפות שלנו כמשרד – גם המנכ"ל וסגן השר עוקבים שהוא יתבצע בהקדם. לגבי המבנה באברבנאל התעכבנו כי עיירת בת ים הערימה קשיים שנים רבות והיא פעלה שבית החולים לא יהיה בתחומה. רק לפני חצי שנה הסתדרו הדברים מולם.".

עו"ד דניאל רז, ממונה אשפוז כפוי במשרד המשפטים: "אנו מגיעים לבתי חולים ושם רואים כאלו שנעולים בתא ודופקים כל היום את הראש בקיר. באים פסיכיאטרים ואומרים שהוא לא צריך להיות שם אלא שאין מספיק מגורים בקהילה. יש כאן מצוקה אמתית. הצורך הוא הרבה יותר גדול מאברבנאל ואיתנים. בבית החולים שער מנשה – נמצאים לפחות 25 מקרים של ילדים כאלו שאין מקומם שם בכלל. בתי המשפט מבהירים שלא זה המקום לשים ילדים כאלו אבל אין פתרונות. מחזירים אותם להורים ואלו עוברים גיהינום עלי אדמות. במסגרות כאלו, קושרים את הילדים ונותנים טיפולי חשמל למישהו שהוא אוטיסט. אדם נמצא במחלקה סגורה, ומה שאומר הרופא 'אני רק יכול לתת טיפולי חשמל, לא בטוח שהטיפול יצליח' – זה סוג של ניסוי. ובכלל, מה עם הצפון והדרום? היכן ההתקדמות למרכזים מיוחדים לילדים שם?".

ד"ר דורון תדר, מנהל מחלקת בריאות הנפש במשרד הבריאות: "אנחנו כרופאים מכירים את הניזי חשמל כיעלים ואלו צריכים להיעשות. העובדה שיש ל'חשמל' סטיגמה, לא אומרת שזה לא טיפול נכון. לפעמים יש מישהו עם אוטיזם שרק ניזי חשמל יעזרו לו". 

אולגה בן חי, מנהלת תחום שימור ופיתוח מומחיות אוטיזם במשרד הרווחה: "נותרו עד כמה חודשים עד סוף המכרז כדי שיפעל ההוסטל החדש לילדים עם אוטיזם באברבנאל. המודל של המכרז כעת משודרג ואנו מודעים למורבכות הרבה של הנושא ופועלים לקדם את הכל ככל האפשר".

אביגל דר, עמותת אלו"ט: "אתם לא מבינים את המצוקה של הדחיפות. זה למות!. הורים חוטפים מכות מילדים שנשארים בבית כי אין מקום. בכל המכרזים אנו מבקשים שיכללו גם מנתחי התנהגות ואנשים שיודעים לעבוד. אנו עדים שיוצאים למכרז בלי תנאי שכר של עובדים. חסרה כאן חשיבה על המציאות שכח האדם גם יגדל עם מטופלים נוספים".

דוד בלס, מנהל מחלקת נוער באברבנאל: "צריכים לפתור את הבעיה של כוח אדם בבית החולים ע"י משרד הבריאות. אנחנו דורשים שיהיה גם תקן של מנתח התנהגות וקלינאי תקשורת. נוסף לכך, יש מחסור מאוד קשה בפסיכיאטרים והם אלו שמוכשרים לטפל באוכלוסייה זו שנמצאת על הספקטרום הזה".

אהובה ליטוויק, נציבות שוויון לאנשים עם מוגבלויות: "צריך שיותר אנשים יחיו בקהילה ולהקים שם טיפולים בעברם. רק ככה נמנע יותר אנשים שיצטרכו באשפוז. לצערנו שוב המכרזים לא עוסקים בדברים שקשורים לקהילה".