כללי זהירות: כך תמנעו שריפה בבית - 0404
כללי זהירות: כך תמנעו שריפה בבית Pexels

כללי זהירות: כך תמנעו שריפה בבית

אף סוג של ביטוח דירה, מבנה או תכולה לא מונע את עוגמת הנפש שמתלווה לשריפה בבית. כתוצאה מכך, הדרך הנכונה להתגונן מפני אירועים לא נעימים מן הסוג הזה היא לאמץ כללי התנהגות מסוימים. כללי ההתנהגות חשובים כמובן לכולם, אך הם משמעותיים בעיקר עבור הורים לילדים שצריכים להראות להם דוגמא אישית.

ראשית, חשוב לתאם בדיקות חשמל תקופתיות מול אנשי מקצוע ולא לסמוך רק על הבדיקות של חברת החשמל. בדיקות חשמל תקופתיות מותאמות למערכת החשמל בדירה, הן כוללות התייחסות לארונות החשמל, השקעים והארקה ואפשר לשלב אותן עם התיקונים הנחוצים כדי למנוע קצרים חשמליים ולצמצם את הסיכון לשריפה.

שנית, יש לבצע בדיקה תקופתית של הצנרת וברזי הגז. למרות שלא מדובר במערכת שקשורה ישירות לחשמל, צנרת הגז עלולה לגרום לסיכון כאשר היא דולפת או לא נסגרת כראוי. כמו כן, הבדיקה של מערכות החשמל והגז חיוניות כחלק מהתחייבויות תקופתיות כלפי חברת הביטוח.

צמצום סיכונים במטבח ובחדרי מדרגות

ברמה היום יומית, הדרך הנכונה למנוע שריפה בבית היא לא להשאיר אש דולקת גם אם מדובר על דקות ספורות שבהן מתפנים לעשות משהו אחר. כל הסחת דעת עלולה לגרום לכם לשכוח על הכיריים את הסיר שממשיך להתבשל, או את החומרים שמתלהטים בתוך התנור. בנוסף, יש להרחיק מאזור העבודה במטבח חומרים דליקים ולשמור אותם בארון סגור וייעודי.

עוד דבר שכדאי לעשות הוא להרחיק גפרורים ומצתים מילדים ולא לעשן סמוך לחומרים דליקים, במיטה או על הכורסא. אם בכל זאת בוחרים לעשן בתוך הבית, יש להקפיד לכבות סיגריות באמצעות מים ולא רק על ידי מעיכה.

אפשר להתקין גלאי עשן בבתים פרטיים וניתן גם לשלב מערכות ספרינקלרים בבניינים משותפים. במקביל, רצוי לדאוג למטף כיבוי במרחק קרוב ולוודא שיש מטף בכל אחת מהקומות של בניינים גבוהים. במידה ולא יודעים כיצד להשתמש במטף, אפשר להזמין אנשי מקצוע להדרכה ולבדיקה תקופתית שנערכת אחת לשנה.

הדברים הקטנים שעושים הבדל גדול

כמעט כל דבר קטן בשגרת החיים שלנו משפיע על הסיכוי להתלקחות ספונטנית ושריפה. זה אומר שצריך להשתמש בנרות באופן מהיר גם אם מדליקים אותם רק בשביל האווירה, שחשוב לבחור מוצרי חשמל שעומדים בתווי תקן ולוותר לגמרי על מכשירים פגומים. יתרה על כך, רצוי להוציא את המטענים מהחשמל שיוצאים מהבית וגם לסגור לגמרי את השאלטר כאשר טסים לחו"ל ולא משאירים מאחור מוצרים חיוניים.

לבסוף, יש להימנע מעומס על תשתית החשמל ולהשתמש בה רק לפי היכולות שלה. אם לא בטוחים, ניתן להזמין חשמלאי ולהחליף את המערכת או להתעדכן לגבי מספר המכשירים שמומלץ לחבר אליה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com