הטיפים שיעזרו לכם לגלות את הפוטנציאל מאחורי הנכס - 0404
הטיפים שיעזרו לכם לגלות את הפוטנציאל מאחורי הנכס גלעד רדט, תכנון ועיצוב שירלי דן

הטיפים שיעזרו לכם לגלות את הפוטנציאל מאחורי הנכס

ההאטה בשוק מכירת דירות ובתים מיד שנייה, מייצרת הזדמנויות אטרקטיביות במיוחד. נכסים ישנים ומוזנחים שנתפסים כמאתגרים יכולים בדיעבד להתגלות כעסקת חייכם  

שוק הנדל"ן בישראל מציע נכסי יד שנייה ישנים ומוזנחים, הממוקמים בלב אזורי הביקוש, שתכנונם הלקוי ומצבם המבני הרעוע גורמים לרבים להימנע מלהתקרב אליהם. בפועל, אותם דירות ובתים מוזנחים יכולים להתגלות כמציאה של ממש – עלותם הנמוכה ביחס למחיר השוק, בתוספת עלותם שיפוצם, הופכת אותם לכדאיים שכן שטחם בד"כ גדול יותר ביחס לפרויקטים חדשים וגולת הכותרת היא שהם נמצאים במרכז העניינים עם גישה נוחה למרכזי הבילוי, החינוך והתעסוקה.

לדברי שירלי דן, בעלת המשרד 'דן אדריכלים', "רבים מתקשים לזהות את הפוטנציאל הגלום באותם נכסים ולא בכדי- הקירות הסדוקים, הדלתות שנעקרו מהמקום והתכנון הלקוי שגורם לחלל להיראות חשוך ומסוגר, הם רק חלק קטן מהסיבות בגינן אנשים נמנעים לקנות אותם. יעוץ לפני רכישה יכול להשפיע דרמטית על ההחלטה המשמעותית של רכישת נכס לא רק ברמה הכלכלית אלא ברמת איכות החיים של המשפחה לאורך זמן."

חשוב לציין שלא כל נכס הוא בר שינוי. בחלקם מיקומי הממ"ד או המקלט בעייתיים, מדרגות במיקום שגוי שלא ניתנות להזזה, ותקרות בטון נמוכות שלא ניתן להגביה. עם זאת, שילוב גורם מקצועי המתמחה באיתור נקודות החוזקה של המבנה יכול לסייע דרמטית למציאת נכס העונה על הצרכים המדויקים של הרוכשים.

לשם כך נדרשת שליטה בעסקאות שנחתמו באזור וכמובן ידע רב בתכנון ובעלויות השיפוץ: לדברי מעצבת הפנים רונית טל, "במרבית המקרים לא מדובר בשינויים מינוריים של שבירת קירות ופתיחת חלונות (שינויים שרבים מצליחים לדמיין בעצמם) אלא בכאלה בהם הפתרון סבוך ומורכב כמו שינויי מיקום של גרמי מדרגות ופתחי כניסה, שינוי במיקומי העמודים והזזת מיקומי חללים (כגון מטבח, סלון או חדרי שינה) על מנת ליצור תכנון מרווח, מואר ועדכני יותר".

אורית אלפסי, תכנון ועיצוב שירלי דן

לאלה העומדים בפני תהליך זהה, מספר טיפים שעשויים לסייע במציאת הנכס האידיאלי:

מיקום זהו שם המשחק! לעולם אל תתפשרו על מיקום מנצח. מבחן השנים מוכיח שהביקוש באזורים מרכזיים רק הולך וגדל. נצלו את האופציה ובחרו בנכס שבעזרת פתרונות אדריכליים ניתן לשנות את תכנונו המיושן והכושל ולהתאימו למאה ה-21.  

החיפוש אחר נכס מתברר מהר מאוד כמשימה קשה ומפרכת הדורשת מעקב אחר המתרחש בשוק, פיענוח של עסקאות ובעיקר הרבה מאוד זמן. ככל שתלמדו יותר את הנכסים בשוק המקומי, כך הסיכוי ש'תיפלו' על מציאה הולך וגדל. חשוב לחוש את השוק ולהיות ערים למתרחש. באופן טבעי כשההיצע גדול זו הזדמנות לנקוב בהצעה נמוכה יחסית, במיוחד כשמדובר בנכס בעייתי שעומד למכירה כבר זמן רב.

לאלה המתלבטים בין מספר נכסים, מומלץ לפנות לאיש מקצוע בתחום. לדוגמה: אדריכל שאתם מעריכים את יכולותיו ויוכל להציג בפניכם תמונה בהירה יותר של הפוטנציאל הגלום בנכס, הערכת עלויות היקף השיפוץ, כדאיות ביחד למצב התשתיות והמבנה וכיוצא בזה.

במידה והחלטתם לרכוש נכס בעייתי, חשוב לבחון ולסכום את העלויות הכרוכות ביישום השינויים. מומלץ להימנע מלסמוך על נתונים חלקיים ובלתי מאוששים ולקבל חוות דעת ואסמכתאות מגורם מומחה כדי לא להיכנס בשלב מתקדם, לאחר רכישת הנכס, בתעצומות כלכליות ומפחי נפש.

זיכרו: היתרון הגדול ברכישת נכס בעייתי וישן טמון בכך שעלותו מאפשרת עריכה של שיפוץ מאסיבי מבלי להתפשר על מיקום ומטראז'. התוצאה היא בית או דירה חדשים ומעוצבים המותאמים באופן מושלם בכלל ההיבטים.

ככלל, מומלץ לחפש נכסים שחזיותיהם פשוטות ולא מגושמות (גגות מוזרים, אלמנטים אדריכליים חריגים ובליטות למיניהן) שכן הם אלמנטים שקשה ולא משתלם לשנות ולשפר.

איתי סיקולסקי, תכנון ועיצוב רונית טל

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com