רשלנות רפואית: הרופאים אבחנו תופעות גיל המעבר במקום סרטן - החולה במצב סופני - 0404
+
רשלנות רפואית: הרופאים אבחנו תופעות גיל המעבר במקום סרטן – החולה במצב סופני אילוסטרציה

רשלנות רפואית: הרופאים אבחנו תופעות גיל המעבר במקום סרטן – החולה במצב סופני

תביעת רשלנות רפואית הוגשה בימים אלה נגד קופת חולים 'כללית', ע"י עוה"ד דניאל פרקש ודוד פייל ממשרד עורכי הדין פייל ושות'. על פי התביעה, אישה תושבת חולון ילידת 1962, הגיעה לרופא הנשים שלה בקופת חולים כללית, עם תלונות על דימום נרתיקי הנמשך כחודשיים. הרופא הפנה אותה לבדיקת PAP (לאיתור סרטן השחלות) שפורשה כתקינה. 
 
לדברי עוה"ד פרקש ופייל, כחודש לאחר מכן שבה האישה לרופא עם אותן תלונות, והפעם הוסיפה כי היא סובלת גם מגלי חום. בעקבות כך, הניח הרופא כי מדובר בתופעות גיל המעבר ורשם לה טיפול תרופתי בהתאם. אך על פי התביעה הדימום המשיך, והאישה חזרה שוב ושוב אל רופא הנשים שלה, והופנתה לבדיקות נוספות – שכולן נמצאו תקינות. 
 
כעבור כשנה אובחנו בשחלותיה ציסטות, אך גם אז, כך נטען, הניח הצוות הרפואי כי מדובר בממצא שפיר. רק יותר משנתיים לאחר תלונותיה הראשונות עברה האישה כריתת שחלות שהעלתה כי היא סובלת מסרטן צוואר הרחם. 
בבדיקות הדמיה אותן עברה התגלה כי הסרטן שלח גרורות לשחלותיה, מעייה וריאותיה, ולמרות טיפולי הקרנות וכימותרפיה – מצבה החמיר והפך לנואש. בימים אלה היא נאבקת על חייה ועוברת טיפולים ניסיוניים לאחר שכל הטיפולים הקונבנציונאליים למיגור מחלתה כשלו. 
 
אל התביעה צורפה חוות דעתו של ד"ר רוני רביע, מומחה בגניקולוגיה ובמיילדות מ'פורום רופאים'. לדבריו, התסמין הנפוץ ביותר של סרטן הרחם הינו דימום לא סדיר, גם בתקופת גיל המעבר של האשה. בנוסף מציין ד"ר רביע, כי המשקל העודף ממנו סבלה המטופלת באותה עת – הוא מצב רקע המגביר בצורה משמעותית את הסיכויים ללקות בסרטן הרחם. לדבריו, האבחון כי מדובר בתופעות של גיל המעבר הוא איבחון שגוי הנוגד כל הפרקטיקה הנהוגה ברפואה. 
 
ד"ר דוד אדלמן, מומחה לרפואה פנימית ולאונקולוגיה מ'פורום רופאים', הגיש חוות דעת נוספת מטעם התביעה. לדבריו, אילו הסרטן היה מאובחן אצל התובעת עם הגעתה לרופא הנשים, הייתה מחלתה נמצאת ככל הנראה בשלביה המוקדמים ביותר – עם סיכויי החלמה של כמעט 90%. לדבריו, אילו ביצעו הרופאים כריתת שחלות כשנה לאחר מכן, כאשר התגלו הציסטות – סיכויי החלמתה היו עומדים על כ-60%. אך בשל האיחור הרב באבחון ובטיפול, סיכויי החלמתה עומדים כיום על כ-15% בלבד.  בימים אלה הגישו עוה"ד פרקש ופייל תביעת מיליונים נגד קופ"ח 'כללית' והצוות הרפואי שלה, בטענה לרשלנות רפואית שככל הנראה גזרה את גורלה של התובעת. התביעה נדונה בימים אלה בביהמ"ש השלום בתל אביב.