ממסלולי הלימודים האטרקטיביים בשוק: רישיונות למקצועות הפיננסיים - 0404
+
ממסלולי הלימודים האטרקטיביים בשוק: רישיונות למקצועות הפיננסיים pixabay

ממסלולי הלימודים האטרקטיביים בשוק: רישיונות למקצועות הפיננסיים

שוק העבודה בארץ ובעולם רוחש וגועש, כאשר חדשות לבקרים אנחנו שומעים על עוד מקצוע אשר הופך בלתי רלבנטי ועל עוד תחום עיסוק בו כבר לא כל כך בטוח שהביקוש לעובדים הוא כל כך יציב ומבטיח. השינויים התכופים והמהירים כל כך בכלכלה הגלובאלית ובשוק העבודה המקומי כאחד גורמים לרבים להיות מבולבלים ואובדי עצות בנוגע לתחומים בהם הם שואפים לעסוק.

הבעיה חמורה כמובן בקרב צעירים שמשתחררים מהצבא וחוזרים מהטיול ואינם יודעים כיצד להחליט בנוגע למסלול הלימודים אליו ינסו להתקבל, אך גם בקרב מבוגרים יותר המעוניינים בהסבה מקצועית, ברכישת מקצוע חדש וכו'. לאור הרמה הגבוהה של אי וודאות השוררת בשווקי העבודה, ולכן גם בעולם הלימודים, נעסוק כאן באחד התחומים הנראים בכל זאת מבטיחים כמקור תעסוקה ארוך טווח – אלו הם מקצועות הפיננסיים המרכזיים דוגמת ייעוץ השקעות, ניהול תיקים וייעוץ פנסיוני.

מקצועות המצריכים רישיון תעסוקה מטעם המדינה

מקצועות הפיננסים השונים הללו נחשבים לתחום תעסוקה אטרקטיבי כיום, בין השאר מפני שהביקוש לשירותיהם של אנשי מקצוע אלו רק הולך ועולה עם השנים. דוגמה מצוינת לכך היא אחד ממקצועות הפיננסיים המרכזיים – ייעוץ ושיווק פנסיוני. התחום הפנסיוני במשק הישראלי שוקק כיום פעילות יותר מכל נקודת זמן אחרת בעבר. מכיוון שכלל העובדים והעצמאיים בישראל מחויבים כיום בחיסכון פנסיוני על פי חוק, כמות העובדים במשק הזקוקים לייעוץ פנסיוני היא עצומה, ובהתאם הביקוש לשירותיהם של יועצים פנסיוניים מקצועיים. באופן דומה ניתן לראות ביקוש גבוה ויציב גם לשירותיהם של יועצי השקעות, מנהלי תיקי השקעות וכו'.

המשותף למקצועות הללו הוא כי על מנת לעסוק בהם באופן חוקי קיימת דרישה בהחזקת רישיון תעסוקה בתחום מטעם המדינה. משרד האוצר והרשות לניירות ערך מנפיקות רישיונות תעסוקה בתחומים כמו ייעוץ השקעות או ייעוץ פנסיוני על מנת להבטיח כי אנשי המקצוע המעניקים לציבור הרחב שירותי ייעוץ וניהול עבור המשאבים הפיננסיים שלו יהיו אנשי מקצוע איכותיים – בעלי ידע נרחב ומעמיק מספיק, בעלי ניסיון מספק בתחום, מחויבים למילוי אחר החוקים והתקנות הרלבנטיים ומחויבים מעל הכל לטובת לקוחותיהם.

אותו רישיון מקצוע הנדרש על מנת לעסוק במקצועות אלו באופן חוקי ולגיטימי, מצריך מעבר של מספר בחינות המועברות  מטעם הרשות לני"ע ומשרד האוצר. על מנת לגשת לבחינות אלו פעם אחת בלבד ולעבור אותן מיד בהצלחה, נרשמים מרבים המעוניינים לעסוק בתחומים אלו ללימודי הכנה לקראת הבחינות.

קורס ממוקד בחינה ומסלול לימודים הכולל הכנה לכלל הבחינות

מרבית רישיונות התעסוקה הפיננסיים בהם אנו עוסקים כאן מצריכים מעבר של כשש בחינות, ותקופת התמחות בת שישה עד תשעה חודשים (כתלות במקצוע הספציפי בו בוחרים). בתי ספר מקצועיים המתמחים בהכנה לבחינות אלו מציעים קורסי הכנה ממוקדים עבור כל בחינה ובחינה. בנוסף, ניתן להירשם למסלול לימודים שלם, הכולל קורסי הכנה לכל הבחינות הרלבנטיות, סיוע בהשגת מקום התמחות ועוד. לדוגמה, לימודי ייעוץ השקעות כוללים בתוכם הכנה לבחינות השונות הנדרשות עבור רישיון יועץ השקעות (בחינות ביסודות הכלכלה והחשבונאות, סטטיסטיקה ומימון וכד'), ומביאים את התלמיד ממצב בו אין לו כל ידע או ניסיון בעולם הכלכלה והפיננסים למצב בו הוא עובר בהצלחה את הבחינות השונות וזכאי לקבלת רישיון יועץ השקעות המאפשר לעסוק בתחום באופן חוקי בארץ.

הלימודים במסגרת מסלולים אלו מועברים לרוב במתכונות גמישות ונוחות, הכוללות מספר אפשרויות לשיעורים מדי שבוע (מספר קבוצות הפועלות בימים שונים ובשעות שונות כך שכל אחד יכול לבחור את הזמן המתאים עבורו). לרוב, ניתן למצוא קבוצות גם בשעות הערב או בימי שישי, וכך לשלב את הלימודים הללו עם עבודה במשרה מלאה או חלקית, עם גידול ילדים ומשפחה וכו'. בקיצור – מדובר במסלולי לימודים גמישים ונוחים הזמינים עבור כולם, עבור כמה מהמקצועות הפופולריים ביותר במשק כיום.

אפשרות לפטורים מחלק מהלימודים והבחינות

בעוד מסלולי הלימודים הללו זמינים ואטרקטיביים עבור כל אחת ואחד מאיתנו, גם ובעיקר מי שמגיע ללא כל ידע או ניסיון קודמים בתחומים אלו ובעולם הכלכלה והפיננסים בכלל, מי שכן מגיע עם רקע כלשהו בתחום זכאי לעיתים לפטור מחלק מהבחינות של הרשות לני"ע ומשרד האוצר, בהתאם לרקע שלו בלימודי התחום. לדוגמה, מי שהשתתף בלימודים אקדמאיים במקצועות כמו כלכלה, חשבונאות או ניהול ועבר קורסים בסיסיים כמו יסודות הכלכלה, יסודות החשבונאות, סטטיסטיקה ומימון וכו', זכאי לפטור מאותן בחינות הנדרשות לצורך קבלת רישיון יועץ השקעות, רישיון מנהל תיקים, יועץ פנסיוני וכו'.

כך, ניתן לקצר משמעותית הן את זמן הלמידה הכולל של מסלולי הלימודים הללו והן את כמות הבחינות אליהן יש חובה לגשת. על מנת לבדוק זכאות לפטורים כדאי לפנות לבתי הספר המתמחים בלימודי ההכנה הרלוונטיים, או לבדוק באתר של משרד האוצר ו/או הרשות לניירות ערך.

לסיכום, מקצועות הפיננסיים למיניהם בהם עסקנו כאן הם מהמקצועות היציבים והמבטיחים ביותר במשק הישראלי כיום. זו הסיבה העיקרית לנהירה ההמונית למבחנים הנדרשים לצורך קבלת הרישיונות הללו, כמו גם ללימודי ההכנה לבחינות אלו…