גורמים בענף הנדל"ן בעקבות ירידה בהתחלות הבנייה: "מי שלא מסוגל לדאוג למפתחות - צריך להחזיר אותם" - 0404
גורמים בענף הנדל Anneli Salo

גורמים בענף הנדל"ן בעקבות ירידה בהתחלות הבנייה: "מי שלא מסוגל לדאוג למפתחות – צריך להחזיר אותם"

ליאור ברדוגו, יזם ובעלי קבוצת ברדוגו, מסביר כי אם נעשה חישוב שנתי של התחלות הבנייה, אז הם יסתכמו בפחות מ-45 אלף יח"ד. מדובר במספר מאוד נמוך ובכישלון אישי של שר האוצר כחלון. לא רק שהוא לא הצליח להעניק מפתחות לאלפי זוגות צעירים ומשפרי דיור, הוא גם יגרום לעליית מחירים בגלל שהחוסר בהיצע הדירות רק עולה ועולה.

למעשה, השר דואג שהציבור ישב על הגדר וימתין, אבל הגדר היא גדר חשמלית שתביא לנזק בלתי הפיך בשוק הדיור, ולכן אני חושב שמי שלא מסוגל לדאוג למפתחות – צריך להחזיר אותם".

שמאי ישראל יעקב בעל חברת שמאות מקרקעין המלווה מטעם הבנקים פרויקטים בבנייה גם בתחום מחיר למשתכן מציין כי אחת הסיבות לירידה בהתחלות הבנייה היא פרויקטים של מחיר למשתכן הנמצאים בצנרת התכנון ועדיין לא יצאו לבניה בפועל. המדינה שיווקה קרקעות לעשרות אלפי יחידות דיור במסגרת הפרויקט אולם ברבות מהן התגלה כי הקרקע עדיין אינה בשלה לבנייה בפועל והתהליך מהזכייה במכרז ועד להוצאת ההיתר נמשך לעיתים שנתיים ויותר. בינתיים הזוכים בהגרלות יצאו מהשוק המשקיעים יצאו מהמשחק וכתוצאה מזה יש ירידה בביקושים לדירות בשוק החופשי וזה משפיע על קבלנים בקבלת ההחלטות לפני שהם יוצאים בפרויקט חדש

הסכנה היא שככל שירד היצע הדיור במידה והשוק יחזור למומנטום והרוכשים ירדו מהגדר אנחנו נראה גידול בביקושים שיפגוש היצע נמוך וייתכן ויביא לעליית מחירים מחודשת

גם שלום שי, מנכ"ל חברה דונה שזכתה במכרזים לבניית אלפי דירות במסגרת מחיר למשתכן, מסביר כי הירידה בהתחלות הבנייה נובעת גם מכך שיש מאות פרויקטים של מחיר למשתכן אשר תקועים עדיין בנבכי הבירוקרטיה. כך למשל, דונה זכתה לפני כשנתיים (!) במסגרת תוכנית למשתכן להקמת 2,100 דירות במודיעין, אך עדיין לא קיבלנו היתרי בנייה. בנוסף, אנחנו עדים לירידה בכדאיות הכלכלית של רכישת פרויקטים של מחיר למשתכן מהמנהל ולכן הרבה מכרזים נכשלים.

סמי מצלאוי יו"ר חברת מצלאוי חלוצת הפינוי בינוי בישראל מציין כי "נכנסנו לצוואר בקבוק שיהיה לנו מאוד קשה לצאת ממנו. כבר לפני מספר שנים היו צריכים לחשוב על התקיעות בשוק ולהגדיל את היצע הדירות. לצערי, אם מישהו לא יתעורר אני צופה עתיד מר מאוד בענף. עתיד שבו הביקושים ימשיכו לגדול ובהתאם מחירי הדיור. הפתרון היחיד שאני מאמין שיכול לעזור זה לא עוד תכנית ממשלתית כמו מחיר למשתכן או מע"מ אפס, אלא רפורמה רחבה של התחדשות עירונית. אין זה פלא שלמרות הצניחה הגדולה בהתחלות הבנייה, 20% מהתחלות הבנייה שנרשמו הן בהתחדשות עירונית. זה העתיד שלנו ואין שום פתרון אחר שיכול לעזור. כל דבר שיקדם הליכי פינוי בינוי הוא חיובי. אולם עדיין לא ננקטים מספיק צעדים כדי לזרז את הליכי התכנון בפרויקטים כאלו".

היזם יוסי אברהמי מציין כי "בשלוש השנים האחרונות החלה בנייה של 51-55 אלף יח"ד מדי שנה. על פי נתוני הלמ"ס שהתפרסמו היום, קצב התחלות הבנייה עומד על כ-44 אלף יח"ד לשנת 2018, כלומר- לא נבנות מספיק יח"ד במדינת ישראל. המעורבות הממשלתית גרמה לקיפאון בענף ולמיתון חריף בצמיחה, והנתונים המתפרסמים כיום הם השלכה ישירה לפעולות הממשלתיות. הנתונים מלמדים כי עיקר הבעיה היא באזור הפריפריה, עם צניחה בהתחלות הבנייה במחוזות הצפוניים והדרומיים את השפעתם הקיפאון אנו צפויים לחוש בעוד כשנתיים- שלוש, כאשר נראה מחסור בהיצע הדירות באותם מקומות".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com