המדריך לבחירת רואה חשבון - 0404
המדריך לבחירת רואה חשבון Pixabay

המדריך לבחירת רואה חשבון

כל בעל עסק – מהקטן ביותר לגדול ביותר – יודע שרואי חשבון הם חלק קריטי וחשוב בניהול העסק. הם אלו שבקיאים בדיני ההתנהלות הכספית, יודעים לייעץ בצורה הטובה ביותר מהי ההתנהלות הפיננסית הנכונה, רשאים להוציא מסמכים, להתנהל מול רשויות המיסים, לבדוק את המצב הפיננסי שלנו ואת תזרים המזומנים, לוודא שאנחנו לא מפספסים את האותיות הקטנות ולהבטיח שאנחנו מגישים את כל הדוחו”ת שלנו בזמן.

לא קשה להבין, אם כך, את החשיבות של ראיית חשבון בעסק – ואין פה שאלה של האם להשתמש ברואה חשבון או לא. השאלה היא שונה: איך לבחור את רואה החשבון? כדי לבחור את רואה החשבון שיהיה טוב ביותר עבור העסק שלכם, יש להסתכל על כמה פרמטרים, והמדריך הבא יעזור לכם להתחיל.

עסק גדול או עסק קטן?

כשבוחרים רואה חשבון צריך לדעת שיש שני סוגים עיקריים של רואי חשבון: אקטיבים ופסיביים. עסקים קטנים יכולים לרוב להשתמש ברואה חשבון “פסיבי”. הכוונה היא לרואה חשבון שתפקידו העיקרי הוא הגשת הדוחו”ת השנתיים וסיוע בנושאים חשבוניים פשוטים שאתם עשויים להיתקל בהם.

מנגד, במידה והעסק שלכם הוא גדול ומורכב יותר, וכולל עובדים, נכסים, הוצאות רבות וכדומה, יש כבר צורך להסתייע ברואה חשבון “אקטיבי”. זהו רואה חשבון שמעורב בניהול הפיננסי של העסק, מייעץ בנושאי מס, מכיר את העסק מכל צדדיו ויכול לנהל את כל הצד החשבונאי שלו.

שכר

יש לציין כי גודל העסק משפיע גם על השכר של רואה החשבון. במידה ומדובר על עסק קטן ורואה חשבון פאסיבי, אין צורך לשלם סכומים גדולים ולהעדיף להיוועץ עם רואי חשבון מומחים ויוקרתיים. מצד שני, אם מדובר בעסק בינוני-גדול או מורכב, רצוי “לא להתקמצן”.

אמינות

כמו בכל בחירה של איש מקצוע, אמינות היא חשובה, וכשמדובר על איש מקצוע שאחראי על הכספים שלכם – אמינות היא חשובה שבעתיים. כשאתם בוחרים רואה חשבון, רצוי לבחור ברואה חשבון עם המלצות טובות ומוניטין חיובי.

תוכלו לשאול מכרים או משפחה וכן לקרוא ביקורות באינטרנט. בנוסף, רצוי שתרגישו בנוח עם רואה החשבון שבחרתם. לבסוף, יש לוודא שרואה החשבון שבחרתם הוא מוסמך, בוגר תואר בראיית חשבון ועבר את מבחני הלשכה.

רואי חשבון רלוונטים לעסק שלכם

רצוי לבחור ברואה חשבון שיש לו ניסיון רלוונטי בתחום עיסוקכם. כך, לדוגמה, תוכלו למצוא רואי חשבון המתמחים בעסקים קטנים, רואי חשבון המתמחים בשוק מסוים או כאלו המתמחים בסקטור הפרטי או הציבורי.

רצוי לבחור ברואה חשבון שמבין את הצרכים של העסק הספציפי שלכם ויודע איך עסק כזה עובד – כך הוא ידע מתוך ניסיון עמוק להתאים את העצות שלו לשוק המשתנה שבחוץ. לבסוף, אם אתם משתמשים בתוכנת ניהול כספים מסוימת, רצוי לבדוק מהי התוכנה בה משתמש רואה חשבון והאם התוכנות מתמשקות.

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com