מבצע אכיפה בנגב: פונו 5,900 דונם שנתפסו ע"י בדואים «
+
מבצע אכיפה בנגב: פונו 5,900 דונם שנתפסו ע"י בדואים רשות מקרקעי ישראל

מבצע אכיפה בנגב: פונו 5,900 דונם שנתפסו ע"י בדואים

מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י) והסיירת הירוקה, בליווי כוחות של שוטרי משטרת ישראל מיחידת יואב, ביצעו מבצע אכיפה מרוכז ברחבי הנגב, במסגרתו פונו כ-5,900 דונם של אדמות מדינה שנתפסו ע"י פולשים בדואים, שזרעו עליהן גידולים חקלאיים ללא היתר ובניגוד לחוק.

מסיגי הגבול פלשו לקרקעות ציבוריות, במיקומים שונים בנגב, וזרעו אותן בגידולים עונתיים במטרה לגרוף ממון לכיסם על חשבון הקרקע הציבורית, תוך כדי ביצוע הסגת גבול במקרקעי ציבור, עבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל.

מפקחי רמ"י והסיירת הירוקה, שאיתרו את הפלישות לאדמות המדינה במהלך פעילות שיגרתית לניטור עבירות מקרקעין, פעלו במהירות ופינו את הקרקע שהוחזרה לקדמותה ולמאגר הקרקעות הציבורי, תוך כדי שימוש באמצעים חקלאיים. שילוט המתריע מפני פלישות חוזרות הוצב במקום.

במסגרת הפעילות פונו 5,940 דונם של גידולים חקלאיים בלתי חוקיים שנזרעו על אדמות מדינה באזורים כסייפה, נבטים, מיתר ובאזור הקו הירוק בנגב. כל הקרקעות הושבו לקדמותן ולמאגר הקרקעות הציבורי ע"י המפקחים, שהציבו בשטח גם שילוט המתריע מפני פלישות נוספות.

אילן ישורון, מנהל מרחב דרום בחטיבה לשמירת הקרקע ברמ"י מסר כי, "מפקחי רמ"י פועלים כל שנה כנגד פלישות חקלאיות של עברייני קרקעות שמנסים להשתלט על האדמות הציבוריות, מדובר בפשיעה כלכלית על חשבון הציבור לו שייכות האדמות ועבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל. המדינה מאפשרת לחקלאים לשכור קרקעות חקלאיות ולעבדן בקלות ובמחירים שווים לכל נפש של שקלים בודדים לדונם ברחבי הנגב, מוטב לחקלאים המקומיים לפעול כחוק ולהנות מהתוצרת שלהם במקום לעבור על החוק ולראות את כל יבוליהם מפונים מהקרקע, ובנוסף להיות חשופים לתביעות פליליות וכספיות נוספות".