האם רשות המיסים סימנה את הקטר הכלכלי של מדינת ישראל? - 0404
+
האם רשות המיסים סימנה את הקטר הכלכלי של מדינת ישראל? מיכאל קויימן, ויקיפדיה

האם רשות המיסים סימנה את הקטר הכלכלי של מדינת ישראל?

חוזר חדש שפרסמה רשות המיסים המשנה את מדיניות מיסוי האופציות המחולקות לעובדים, מטלטל את חברות הטכנולוגיה. כידוע, חברות הייטק וטכנולוגיה נוהגות לתמרץ את עובדיהן באמצעות חלוקת אופציות או מניות בחברה וכדו', על מנת לשמר את העובדים לטווח הארוך. במקרה של הנפקה או אקזיט, העובד יוכל לממש את אחזקותיו בחברה ולקבל הון נזיל תמורתן. עד לאחרונה, רשות המיסים הייתה מחילה על רווחים אלו שיעור מס של 25%, אך על פי החוזר שהתפרסם בחודש האחרון, שיעור המס ישתנה.

את החוזר פרסמה רשות המסים תחת הכותרת "תגמול מבוסס הון שהבשלתו תלוית-ביצועים", וממנו עולה כי מעתה עובדים לא יוכלו ליהנות משיעורי מס נמוכים בעת מימוש אופציות שהוענקו להם למימוש רק במקרה של אקזיט או של הנפקה.

בעקבות החוזר, במקום שיעור מס בגובה 25% שחל על האופציות הללו עד היום, ההכנסות מהמימוש ייחשבו כהכנסה רגילה, ולכן חיוב המס השולי עלול לעלות עד 50%, בוודאי כשמדובר בתרחיש של הנפקה. מומחים בנושא מזהירים כי המהלך מהווה פגיעה  בתעשיית ההייטק שהיא הקטר הכלכלי של מדינת ישראל, וישפיע על שיקול – הדעת של הדירקטוריונים בחברות בנוגע לאופן תמרוץ עובדים.

בעקבות החוזר, תצטרכנה החברות להסדיר תוך 180 יום את תוכניות האופציות שלהן ואת הענקות האופציות שבוצעו לעובדיהן. אם לא יעשו זאת, עובדיהן יהיו חשופים למיסוי כפול מזה שהובטח להם בזמנו על-ידי החברה.
החלטת המיסוי הנוכחית, מצטרפת להחלטה שהתקבלה ברשות המיסים בחודש שעבר לפיה אופציות שהתקבלו בחו"ל בידי ישראלי שעשה רילוקיישן וחזר לישראל (תוך פחות מ-6 שנים), יהיו חייבות במס מלא בישראל, גם אם כל תקופת ההבשלה והזכאות לאותן אופציות הייתה בחו"ל.

על הרקע הזה, נשאל: מדוע רשות המיסים מכבידה על התחום הכי פחות "מוסדר" והכי פורח במדינה, שלמעשה מניע את כל הכלכלה הישראלית?

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com