נסיעה פרועה בניידת משטרה הסתיימה ללא עונש: "נסיעה מטורפת שסיכנה אותי" - 0404
+
נסיעה פרועה בניידת משטרה הסתיימה ללא עונש: "נסיעה מטורפת שסיכנה אותי" דוברות המשטרה

נסיעה פרועה בניידת משטרה הסתיימה ללא עונש: "נסיעה מטורפת שסיכנה אותי"

צעיר שחילק פלאיירים ביישוב שבי שומרון נעצר על ידי בלשים של ימ"ר ש"י, והוסע בניידת משטרה סמויה ליחידה מרכזית יהודה ושומרון. לפי עדות הצעיר, ברכב נהג הבלש יצחק ברדוגו ועל העצור שמר הבלש בני נגני. הצעיר תיאר כי הייתה זו נסיעה פרועה, מפחידה ומסכנת חיים, עד כדי כך שהניידת נעצרה על ידי ניידת תנועה, אך שוחררה מבלי עונש. כל זאת למרות שלא היה מדובר בעצור מסוכן או במעצר דחוף. הצעיר הגיש מכתב תלונה למפקד מחוז ש"י על הנסיעה הפרועה, ורק לאחר חודשיים נענה כי השוטר שנהג בניידת הסמויה "טופל משמעתית".

את מכתב התלונה פתח הצעיר במשפט "לאורך הנסיעה נוכחתי לדעת כמה חיי אינם ערך אצל השוטרים". הוא מוסיף ומתאר "הנסיעה הייתה מפחידה ומסוכנת בצורה מופרעת ובמהירות מופרזת, ואף עקיפה בקו לבן". הוא תיאר כיצד באחת העקיפות בקו לבן סמוך ליישוב עפרה, עצרה את הניידת הסמויה בה נסעו ניידת של משטרת התנועה. שוטר התנועה שאל את הנהג למה עקף בקו לבן, ולפי הכתוב במכתב "על מנת להשתחרר הנהג אמר לו 'אנחנו משטרה'".

במכתב מתואר כי שוטר התנועה לא ויתר והמשיך לנזוף בנהג, או אז התערב הבלש הנוסף ואמר "גבר, אנחנו עם עצור ברכב".

לפי מכתבו של הצעיר, שוטר התנועה "פרש את ידיו ואמר 'מה אני אעשה, סעו בזהירות – החיים שלכם זה לא משחק', ושיחרר אותם לדרכם ללא כל עונש". הצעיר ממשיך ושואל "האם חיי, ברגע שעליתי על ניידת משטרה, הפכו לזולים עד הפקר? האם הייתה איזו סיבה כלשהי לנסיעה המטורפת הזו שסיכנה אותי ואותם ואת כל מי שנסע בכביש באותה שעה?".

הצעיר טען כלפי המשטרה "לא יכול להיות שמשטרה שעניינה לשמור על החוק ולשמור על הסדר, ומתעסקת בכל מיני תיקים קטנים של שמירת חוק, תבוא ותסכן את החיים של העצורים". נציין כי הצעיר לא הוחזק כעציר מסוכן, לא סיכן איש ומיד בתום החקירה בימ"ר ש"י שוחרר, ללא שראה שופט או שהה בבית מעצר.

אביו של העצור תיאר את התנהלות המשטרה באירוע "מדובר על סיכון חיי אדם בצורה הכי פראית, הכי מזלזלת. ומי שישמע איזו סכנה הייתה. הוא אפילו לא הוחזק כעציר מסוכן". האב המשיך ותקף את התנהלות המשטרה "האם זו המשטרה שאמונה על שמירת החוק? ואם זאת המשטרה שאכן אמונה על שמירת החוק, בכזאת קלות דעת עוברים שוטרים על החוק תוך כדי סיכון חיי אדם?".

האב האשים גם את שוטר התנועה על שחרור השוטרים העבריינים ללא עונש "עוצר אותם שוטר תנועה! כבר עוצר אותם! אותי היית משחרר? היית עושה לי סדרת חינוך עכשיו! וגם לא רק שהיית נותן לי דו"ח תנועה, היית מזמין אותי בטח למשפט ושלילה". האב תהה האם בגלל שמדובר בשוטרים "מותר להם הכל", והוסיף "זו אכיפה סלקטיבית. שוטרים הולכים ועושים מה שהם רוצים. אולי אנחנו צריכים משטרה למשטרה".

שמואל מידד 'זנגי' מנכ"ל ארגון חוננו מסר "יש שוטרים שלא רואים את עצמם מחויבים לחוק וכך הם סיכנו את חייו של העצור שהיה במשמרתם במקום להגן עליו כמתחייב מתפקידם מוסרית וחוקית. לא יתכן ששוטרים שנעצרו על ידי שוטר תנועה בשל נסיעה פרועה ומסכנת חיים לא יענשו. אנו ב'חוננו' תובעים שוטרים מסוכנים, אכזריים ואלימים, וגם רואים פירות. אמנם השינוי המערכתי עדיין בדרכו, אבל מודים לה' שאנחנו בהחלט רואים התקדמות לעברו" הוסיף.

ממשטרת ישראל נמסר: "כל שוטר כפוף לחוקי התעבורה בדומה לכל נהג אחר. למרות העובדה שהמקרה התרחש במהלך פעילות מבצעית, הרי שלאחר בדיקת קצין תלונות הציבור את פרטי המקרה ואופי הפעילות – נמצא כי לא הייתה הצדקה לנהיגה באופן זה. בהתאם לממצאים אלו, טופל השוטר במישור המשמעתי".