בעקבות מתקפת הסייבר העולמית: כוננות ודריכות בגופי התשתיות והאנרגיה בישראל - 0404
+
בעקבות מתקפת הסייבר העולמית: כוננות ודריכות בגופי התשתיות והאנרגיה בישראל בן פרנסקה, ויקיפדיה

בעקבות מתקפת הסייבר העולמית: כוננות ודריכות בגופי התשתיות והאנרגיה בישראל

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, הכריז במהלך השבת, בתיאום עם הרשות הלאומית להגנת הסייבר, על כוננות מוגברת מחשש למתקפת סייבר נגד ארצנו. מיד לאחר מכן תוגברה האבטחה וננקטו פעולות מנע במשרד האנרגיה, בחברת החשמל, בתחנות הכוח ובתשתיות האנרגיה והמים.

ארצנו העלתה את הכוננות מיד לאחר שלמעלה מ-75,000 מחשבים בלפחות 99 מדינות, בהן ארצות הברית, רוסיה, סין, ספרד, איטליה ובריטניה, נפגעו או הושפעו אמש ממתקפת סייבר שכוונה בעיקרה נגד רשויות, ארגונים וגופים ציבוריים.

טרם התבררה זהות האחראיים למתקפה שנחשבת לאחת הגדולות בהיסטוריה מבין אלה שבוצעו באמצעות תכנת כופר ומטבעות ממוחשבים המכונים "ביטקוין", אולם הערכות מדברות על כך שמדובר בהאקרים המזוהים לכאורה עם ארגון הטרור דאעש.

אתמול, טרם כניסת השבת ובטרם התבררו ממדי האירוע, דיווחנו בחדשות 0404 על התקפת סייבר שהחלה בפגיעה ברשת המחשבים של בתי החולים ברחבי הממלכה הבריטית ושהתבטאה בשיבושים קשים בגישה למסדי נתונים, תורי מוזמנים ומאגרי מידע נוספים.

ראש הרשות הלאומית להגנת הסייבר, בוקי כרמלי, התייחס בצהריים לאירוע ואמר כי "מתחילת המתקפה הגלובלית הרשות להגנת הסייבר בישראל עומדת בקשר רציף עם רשויות הסייבר ברחבי העולם ועם גורמי ההנחייה הרלוונטיים במשק על מנת למזער נזק אפשרי. הרשות העבירה בשבוע החולף התרעות לגופי המשק ומעבירה בשעות אלה הנחיות נוספות לגופים השונים. באתר הרשות ישנן הנחיות הגנה מעודכנות ועל כלל הארגונים במשק ליישמם לאלתר. בשל העובדה כי מרבית הארגונים לא פועלים בשבת, מערכות רבות אינן עובדות, אך אין זה אומר שלא תתכן נוזקה מחר ועל כן ההיערכות".