ישראל מצטרפת לאמנה ירוקה - מחיר החשמל ימשיך לעלות - 0404
+
ישראל מצטרפת לאמנה ירוקה – מחיר החשמל ימשיך לעלות

ישראל מצטרפת לאמנה ירוקה – מחיר החשמל ימשיך לעלות

המשרד לאיכות הסביבה הודיע כי ישראל מצטרפת ל-PPCA, הסכם עולמי לצמצום השימוש בפחם, ומצהירה על הפסקת השימוש בפחם עד שנת 2030. המדינות החתומות על ההסכם: קנדה, בריטניה, צרפת, דנמרק והולנד, מחויבות להפחית באופן הדרגתי ייצור חשמל מפחם.

המהלך האחרון מצטרף לשני גורמים המצויינים בהודעת רשות החשמל על התייקרות תעריף החשמל. סעיף אחד של ההתייקרות נשען על ייצור "ירוק" של אנרגיה בתחנת הכוח "אשלים", מדובר בתחנת כוח הפועלת בצורה ייחודית: חמישים אלף מראות פרוסות סביב מגדל ענק ומכוונות אל ראשו, שם נמצא דוד קיטור אותו הן מחממות בעזרת קרני השמש והוא מפעיל טורבינה היוצרת חשמל.

בשעות הלילה או ביום מעונן, הדוד מתחמם בעזרת גז, ולמעשה ברוב הזמן מדובר פשוט בתחנת כוח גזית. המחיר עבור תחנת-הגז-סולארית הינו 88 אגורות לקוט"ש, צמוד למדד בהתחייבות ל-25 שנה, עבור פחות משני אחוזים מצריכת החשמל הכללית. מדובר ביותר מפי ארבעה מהמחיר של חשמל מתחנת כוח "רגילה" המופעלת בגז – 20 אגורות לקוט"ש.

סעיף נוסף שמציינת רשות החשמל כגורם להתייקרות תעריף החשמל הינו העלאת מס הבלו על פחם. רק לפני מספר חודשים התבשרנו על הכוונה להעלות את מס הבלו על הפחם ב-2%, מה שיגרום לעלייה של כ-500 מיליון ש"ח בחשבון החשמל. הסיבה להעלאה היא מטעמים סביבתיים ירוקים.

זהו מס שנועד לתמרץ את יצרני החשמל לעבור לתעשייה ירוקה שאינה מבוססת על פחם אך מכיוון שלמעשה חברת החשמל היא היצרן היחיד של חשמל, אזי המחיר, אינו גורם לצמצום של ממש בצריכת הפחם, אלא מגולגל כמס ישיר על אזרחי ישראל.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com