לראשונה בישראל: אוניות ענק של ענקית הספנות MSC מגיעות לנמל חיפה - 0404
+
לראשונה בישראל: אוניות ענק של ענקית הספנות MSC מגיעות לנמל חיפה חדשות 0404

לראשונה בישראל: אוניות ענק של ענקית הספנות MSC מגיעות לנמל חיפה

מחר (ו') לפנות בוקר צפויה לראשונה להיכנס אונייה של למעלה מ-13,000 מכולות של חברת MSC לנמל ישראלי. גם הפעם מי שיקלוט את אוניית הענק הוא מסוף הכרמל בנמל חיפה שאירח עד היום אוניות של חברת הספנות הדנית Maersk בסדר הגודל הזה. כעת, במסגרת קו של ברית ה-2M של שתי חברות הספנות הגדולות בעולם, שפוקד בקו ישיר מהמזרח את נמל חיפה בלבד, נוספו גם אוניות הענק של MSC, ומי שפותחת את סדרת הפקידות היא MSC Cristina שסיימה אתמול את המעבר בתעלת סואץ בדרך לחיפה. אורך האוניה 366.5 מטרים, רוחבה 48.2 מטרים והקיבולת המקסימלית שלה היא 13,102 מכולות (TEU). היא צפויה לעבוד ביום שישי ולעזוב לפני כניסת השבת.

מדובר בשבוע מרתק לנמל חיפה שיחל היום (חמישי) בצהריים עם פקידה ראשונה של הקו מהמזרח של הברית הטרייה השנייה בגודלה בעולם OCEAN שפוקד מהשבוע את נמל חיפה ואת נמל אשדוד. לקראת משמרת ב׳ היום צפויה להיכנס לנמל במסגרת הקו האוניה Ever Libra . אורכה של האוניה 336.7 מטר בקיבולת מקסימלית של 8452 TEU.

לקראת בואן של אוניות אלה ואלו שיבואו בעקבותיה חמישה עגורנים חדשים נבנו במסוף הכרמל, שני עגורני גשר בעלי זרוע לשינוע 20+1 שורות של מכולות לרוחב האוניה של חברת kocks נבנו ברציף והם כעת מבצעיים לחלוטין ומצטרפים לששת העגורנים הנוספים בקו המים בטרמינל. 3 עגורני שער של חברת koneCranea הוצבו גם הם בעורף הטרמינל והם משלימים מערך כולל של 15 עגורנים בעורף הכרמל. את העגורנים החדשים חנך שר התחבורה הישראלי ישראל כ״ץ בחודש פברואר.

אוניית המכולות msc cristina היא האונייה הגדולה ביותר שהגיעה אי פעם לישראל, 13,259 מכולות כך על פי הנתונים הרשמיים של חברת MSC.

לטובת הגעת אוניות אלה גם הועמקו בתחילת השנה המים במסוף הכרמל על ידי חברת נמלי ישראל כך שיוכלו לאפשר לאוניות להגיע עם שוקע מירבי, או קרוב מאוד לכך.בשנתיים האחרונה הגיעו לנמל חיפה שתי גוררות חדשות, שתייהן בעלות כוח סחב דחף של 70 טון (bollard pull) האחרון שבהן ה״אלעד״ הגיעה לפני חודשים ספורים.

את ההיערכות הזו השלים כאמור נמל חיפה, ויחד עם מערכת ה-tos המתקדמת שהוא מפעיל, של חברת navis, הוא הנמל בישראל המתאים עבור אוניות ה-14,000 מכולות.
מנדי זלצמן מנכ״ל חברת נמל חיפה: ״אנחנו ערוכים ומוכנים לתת שירות מעולה לאוניות האלה. זה אתגר מסדר גודל שלא היה כמוהו בישראל ובשורה גדולה למשק הישראלי״.