ברחבי הארץ ציינו את יום הניצחון על גרמניה הנאצית - 0404
ברחבי הארץ ציינו את יום הניצחון על גרמניה הנאצית דוברות קריית ביאליק

ברחבי הארץ ציינו את יום הניצחון על גרמניה הנאצית

ברחבי ארצנו ציינו בטקסים את יום הניצחון על גרמניה הנאצית. בטסקים לקחו חלק הוטרנים – ותיקי מלחמת העולם השנייה.

השר זאב אלקין אמר כי אם לא הוטרנים, לא היינו יכולים לחיות כאן היום.

"בא היום!", זו הייתה כותרתו של העיתון "לחייל"- העיתון היומי לחיילים העבריים ביבשת אירופה ביום שמונה במאי, אלף תשע מאות ארבעים וחמש. "זהו יום הניצחון שלמענו הִתְעַנָה העולם ימים כה רבים. נוצחה ונהרסה ממלכת הרשע". כך פתח הבוקר ראש עיריית קריית מוצקין חיים צורי את דבריו בטקס לכבוד יום הניצחון ה-72 על גרמניה הנאצית בגן גולדה. צורי אמר בטקס: "הפלת הרייך השלישי הייתה ניצחון אדיר, אולי החשוב ביותר אי פעם בשדה הקרב, אבל לא ניצחון שמח. יותר מרבע מיליון לוחמים יהודים נהרגו במלחמת העולם השנייה. מתוך המספר העצום הזה, כ-200,000 יהודים נפלו בשורות הצבא האדום. "אנו גאים שכאן בקריית מוצקין הוקמה אנדרטה להנצחת חללי הצבא האדום, שבזכות גבורתם בין השאר ניצלה שארית הפליטה של יהדות אירופה. הווטרנים שחיים איתנו בישראל ובקריית מוצקין מהווים בעבורנו דוגמה לחיוניות על אף גילם המתקדם. אנחנו חבים חוב של כבוד למי שלחמו וניצחו במלחמת העולם השנייה ובאו לחיות כאן עמנו. אנו מצדיעים להם ואומרים להם תודה!"

גם בקריית ביאליק ציינו את יום הניצחון ה-72 על גרמניה הנאצית. עשרות ווטרנים מלווים בתלמידי בית הספר פסגות ונציגי תנועות הנוער בעיר הגיעו לציין את יום הניצחון ה- 72 על גרמניה הנאצית.

יום הניצחון צוין בטקס חגיגי ומרגש במעמד ראש העיר אלי דוקורסקי וסגנו ויו"ר ועדת הקליטה ניומה רצ'בסקי. הטקס נערך בהוסטל צור שלום בסמוך לאנדרטת הניצחון.

דוקורסקי: "כמיטב המסורת הנהוגה בקריית ביאליק, מאז בוא גלי העלייה המבורכים מארצות חבר העמים, אנחנו מציינים בשמחה ובגאווה את ניצחון בנות הברית על גרמניה הנאצית.השנה מלאו 72 שנים לניצחון שהאיר את העולם מן החושך שירד עליו וצבע את האנושות באור קודר ומחפיר. בתודעה נצרבת, ובצדק, מלחמת העולם השנייה כמלחמה בה נטבחו 6 מיליון יהודים, מלחמה נוראה בה הובלו אחינו אל מותם במשרפות ובכבשנים, בתאי הגזים ובתאי המוות, בירי ובחניקה. בצד התוגה והאסון שנפלו על בני עמנו, נזכור ונעלה על נס את אחינו היהודים שלחמו לצד בנות הברית ובשורותיהן נגד צבאו של היטלר יימח שמו וזכרו. אף כי חלקם של היהודים בניצחון הגדול הוצנע – מופת גבורתם ותפארת לחימתם הם זיכרון עולם במאבק שניהלה האנושות על קיומה. הקמת מדינת ישראל מבטיחה כי לא יובל עוד ילד יהודי למוות, לא יופרד עוד איש מרעייתו רק משום שהנם יהודים, לא יושפלו קשישים בכיכר העיר רק משום היותם יהודים". (בתמונות: הטקסים בקריות).

שירי לוי

שירי לוי

שירי לוי

שירי לוי

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]