פרסום ראשון: תתוחקר התנהלות קצין הנדסה ראשי שביזה את רב בהל"צ - 0404
+
פרסום ראשון: תתוחקר התנהלות קצין הנדסה ראשי שביזה את רב בהל"צ דובר צה"ל

פרסום ראשון: תתוחקר התנהלות קצין הנדסה ראשי שביזה את רב בהל"צ

צה"ל יתחקר אירוע במסגרתו פגע קצין הנדסה ראשי, תא"ל אושרי לוגסי, בתפקודו של רב בית הספר להנדסה קרבית, סרן אביעד גדות – כך נודע לראשונה לחדשות 0404. זו אינה הפעם הראשונה שתא"ל לוגסי מעורב בסיפור אישי. ב-2015 בית המשפט אילץ אותו לפרסם התנצלות פומבית על כך שהציג בכתבה חייל שאינו בנו כבנו.

דקות לפני טקס יום הזיכרון לחללי צה"ל, בעת שהרב גדות אמור היה, על פי הנוהג הקבוע, להקריא תפילה, החליט תא"ל לוגסי להדירו מהטקס וכך, לעיני כל החיילים, נאלץ הקצין לעזוב את המקום בבושת פנים.

הסיפור החל מוקדם יותר, כאשר התנהל תחקיר על אירוע בו היה מעורב הרב גדות – תחקיר אשר קבע כי הרב התנהל בצורה נכונה, על פי הפקודה. התחקיר התבצע לאחר שהרב גדות הקצה (על פי הפקודה המגדרית) מקצה במירוץ לחיילים דתיים אשר ביקשו לרוץ בנפרד במסלול הריצה וללא חיילות צמודות אליהן וזאת על פי הפקודה. לוגסי, לא אהב את התנהלותו של הרב, תחקיר שבו היה מעורב גם הרב הצבאי הראשי בוצע וכאמור, נקבע כי הרב פעל על פי הפקודה ומילא למעשה את תפקידו. בחיל ההנדסה, יש הסבורים כי תא"ל לוגסי ביקש להתנקם ברב ולהבהיר לו מי בעל הבית בחיל ועל כן, מבלי להודיע לו מראש, בחר להשפילו ולהדיחו מהטקס.

לידי חדשות 0404 הגיעו שני מכתבים שנשלחו בנושא לרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, ואשר גוללו את הסיפור. את המכתב הראשון שלחה רעייתו של רב בהל"צ ואת המכתב השני שלח ח"כ בצלאל סמוטריץ'.

רעייתו של הרב כתבה בין השאר לרמטכ"ל: "…בעלי כמובן לא נמצא הרבה בבית ומסור כל כולו ליחידה ולחיילים, לשביעות רצון מפקדיו ועול הבית והילדים מוטל עליי. בערב יום הזיכרון, בעלי יצא לטקס בחולדה כדי להקריא תפילה כנהוג. לאביעד אין רכב מהצבא והוא יצא ברכב המשפחתי לחולדה, מכיוון שהוזעק מוקדם מהצפוי כדי להשתתף בחזרה גנרלית לטקס עם תא"ל אושרי לוגסי, קצין הנדסה ראשי. כאשר אביעד חזר בלילה, סיפר שתא"ל לוגסי, בלי לדבר איתו ובלי אפילו להסתכל עליו, הדיר אותו מהטקס דקה לפני שהיה אמור לעלות. לא פחות ולא יותר! הבנתי שתא"ל לוגסי כועס על אביעד בגלל שדאג לחיילים דתיים במרוץ לפני פסח למקצה מגדרי, אבל שום דבר בעולם לא יכול להצדיק התנהגות כה אטומה ומבזה, במיוחד כשעבר חודש מאז המרוץ ואביעד עבר בירור על התנהלותו אצל מפקדים בכירים מיד לאחר החג, בו התברר כי פעל מעל למצופה – כמו תמיד. לא ברור לי למה לא הפריע לתא"ל לוגסי שנרד לפסח שעות לבהל"צ עם ילדינו ואביעד יערוך את הסדר למאות חיילים ויתנדב במקביל לתורנות שהוא לא חייב בה כדי לשחרר חבר לחג, אבל בטקס קשה לו לראות אותו והוא מסלק את בעלי כאילו הוא אבק"?

הרעייה הוסיפה וכתבה לרמטכ"ל איזנקוט: "אם יש לו בעיה עם בעלי – הוא לא יודע לנהל הליך מסודר כמו המפקדים האחרים? למה למחרת בבוקר אביעד השתתף בטקס בנס ציונה אם הוא כה בזוי בעיני תא"ל לוגסי? אני המומה מצעד כה בריוני ומחילול הטקס מצד מפקד בדרגה כל כך גבוהה שבכלל לא מכיר את אביעד. אביעד מכבד, אוהב וסבלני כלפי כל חייל וזמין לטלפונים ושאלות גם בבית וגם ביום שישי עד כניסת השבת ואף אימץ חייל בודד לשבתות בביתנו וערך לו את החופה. האם לקצין הזה שלך תרבות אחרת? לאיזה צבא אשלח את בני אם מגיעים לכאלו תוצאות"?

הרעייה סיכמה במכתבה כי, "בלילה קיבלנו הודעות השתתפות והתנצלות מקצינים אבל שום דבר לא יכול להסיר את החרפה בעוצמה אותה ספגנו. אני מבקשת – אנא ממך, פעל! אם יש צדק בצבא – שיופיע".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' ששמע את הסיפור, מיהר לפנות לרמטכ"ל בדרישה שיתערב, יתחקר את האירוע וידרוש שקצין הנדסה ראשי יתנצל בפני הרב. תחת הכותרת "התנהגות פוגענית של קהנ"ר כלפי רב בהל"צ במהלך טקס יום הזיכרון" כתב סמוטריץ': "… על פניו לא ניתן לקבל התנהגות פוגענית ומבזה כל כך כלפי רב בסיס, במהלך חזרה גנרלית לטקס כה משמעותי ולעיני כל. איך אמור בדיוק הרב גדות להמשיך למלא את תפקידו ולהוות סמכות רוחנית והלכתית לפקודיו שראו את האופן המזלזל והמבזה שבו קהנ"ר נוקט כלפיו? האם היה עולה על הדעת לנהוג כך כלפי כל קצין אחר או שמעמדם של הרבנים הצבאיים מאפשר להפוך אותם לאסקופה נדרסת? אינני מכיר את פרטי המקרה הקודם המוזכר במכתב (מכתב הרעייה לרמטכ"ל), כסיבה אפשרית ליחסו המשפיל של קהנ"ר כלפי הרב גדות, אבל מהאמור במכתב עולה כי גם בו פעל הרב גדול ללא דופי – כל על פי קביעת מפקד בהל"צ עצמו".

סמוטריץ' סיכם והוסיף: "אבקשך לוודא כי העניין מתוחקר עד תום, כי קהנ"ר מתנצל בפני הרב גדות בפומבי ובאופן שיחזיר לו את סמכותו ואת יכולתו להמשיך ולמלא את תפקידו נאמנה, כקצין וכרב בצבא ההגנה לישראל".

גורם צבאי בכיר התייחס לפרשה ואמר לחדשות 0404: "אין ספק שהאירוע אינו מכבד את קצין הנדסה ראשי. אנחנו בצבא ההגנה לישראל ובמקום שיש בו נהלים מסודרים. לא יכולים להדיח סתם קצין בלי שום סיבה, רק בגלל כעס אישי. קהנ"ר הוא קצין בכיר ולמעשה אישי שלו יש השלכות רבות מאוד. הוא לא היה מעז לעשות זאת למפקד פלוגה ליד חייליו, אבל כנראה שקל מאוד לעשות זאת לרב צבאי".

לחדשות 0404 נודע כי הרמטכ"ל אינו מתכוון לדגל על הסיפור והורה לתחקר את כל האירועים. במקביל, הוא מתכוון לענות באופן אישי לרעיית הרב.

גורמים בצה"ל הוסיפו וציינו כי כל סיפור המירוץ ייבדק וכן התנהלותו של קצין הנדסה ראשי. לטענתם, הוא לא חשב שפגע ברב ובכל מקרה, המקרה כאן אינו קשור בנושא הדתי וקהנ"ר מכבד מאוד את הדת ואת הרבנות הצבאית.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לחדשות 0404: "בימים אלה מתבצע תחקיר אודות התנהלות רב בית הספר להנדסה קרבית באירוע שקדם לטקס יום הזיכרון. יתר הטענות שהועלו נבדקות ומתוחקרות על ידי המפקדים. יש להדגיש כי לא היתה כוונה לפגוע ברב".

לוגסי, היה מעורב לפני כשנה וחצי באירוע אישי לא נעים, לאחר שבית המשפט קבע כי עליו להתנצל בעקבות מצג שווא. בהחלטת בית משפט השלום בכפר סבא מיום 27.10.15 נקבע כי על קצין ההנדסה הראשי, תא"ל אושרי לוגסי, לפרסם התנצלות רשמית לאחר שהציג חייל שאינו בנו כבנו בכתבה שהתפרסמה באתר צה"ל. בכתבה הוצג לוגסי כמי שליווה את בנו שגויס לחיל ההנדסה הקרבית, אלא שבמציאות היה מדובר בחייל אחר – בנו של התובע. (בתמונה: תא"ל אושרי לוגסי).