מלחמת הסחר - טראמפ מסתמן כמנצח. סין תוריד את המכסים - 0404
+
מלחמת הסחר – טראמפ מסתמן כמנצח. סין תוריד את המכסים באדיבות הבית הלבן

מלחמת הסחר – טראמפ מסתמן כמנצח. סין תוריד את המכסים

כבר מתחילת הקדנציה של הנשיא טראמפ מתנהלת מלחמת סחר בין ארה"ב ומדינות נוספות, סין בראש. טראמפ טען, כי היבוא מסין פוגע בכלכלה האמריקאית והגביה את המכס על מוצרים שמיובאים מסין. בתגובה, הסינים העלו גם את המכסים ובמקביל התנהלו שיחות הדדיות על מנת להגיע להסכמה בין המדינות.

לא מעט כלכלנים ביקרו את מדיניותו של טראמפ, מדיניות פרוטקציוניסטית כזו מזיקה לכל הצדדים ובראש לאזרחי ארה"ב שעכשיו משלמים יותר על מוצרים מייצור מקומי או מיובא, אך לעומתם טענו כלכלנים אחרים שטראמפ וודאי מבין זאת, אך נוקט באסטרטגיה מאיימת כלפי סין על מנת להביא אותם לשולחן המו"מ ולהוריד בסופו של דבר את כל המכסים ל-0% בהדדיות כך שארה"ב תרוויח מכל הכיוונים, וגם סין כמובן.

מהדיווח שפורסם היום בבלומברג, נראה שאכן זו האסטרטגיה שבה נקט טראמפ. סין הציעה חיתוך תעריפי המכס על המכוניות שמיוצרות בארה"ב ל-15%, מס זהה המוטל על יבוא רכב ממדינות אחרות. בלומברג דיווח כי הממשלה בסין תבחן את התוכנית שתפחית את המכס בגובה 40% שסין הטילה הקיץ על יבוא מכוניות מארה"ב, ושהשיחות ימשיכו להתקיים במטרה להוריד את המכס ל-0%.

ההחלטה לא נמסרה עדיין באופן רשמי אך גורמים בתקשורת האמריקאית, שהתבססו על מקורות אנונימיים, ובהם מנכ"ל בתעשיית הרכב שדווח על ההצעה, אמרו כי סין הציגה את התוכנית בשיחה טלפונית שהתקיימה לאחרונה בין מנהלי משא ומתן מובילים בין שתי המדינות.

בלומברג, שציטט "אנשים שמכירים את העניין", דיווח כי הצעד אינו סופי ועדיין יכול להשתנות.