למרות הרפורמה: מחיר החשמל יעלה אף יותר מהצפוי - 0404
+
למרות הרפורמה: מחיר החשמל יעלה אף יותר מהצפוי יניב נדב, פלאש 90

למרות הרפורמה: מחיר החשמל יעלה אף יותר מהצפוי

בשבוע שעבר פרסמה רשות החשמל כי מחיר החשמל יעלה בכ-6%, ההבהרה שמתפרסמת היום (שלישי) מעלה כי המחיר יעלה עד 8%.

ביום שלישי שעבר, פרסמה רשות החשמל שימוע בנוגע לעדכון תעריף החשמל, ממנה עלה כי תעריף החשמל לצרכן הביתי צפוי לעלות ב-6% בממוצע בשל התייקרות הדלקים התעריף החדש ייכנס לתוקף החל ב-1 בינואר 2019 כשמשמעותו עבור משק בית ממוצע היא כ-30 שקל בחודש או כ-360 שקל בשנה.

היום, מפרסמת הרשות הבהרות נוספות וחישוב מפורט של מרכיבי המחירים והסיבות להתייקרויות.

כזכור, לפני כחצי שנה חתמה הרשות על רפורמה מקיפה שהייתה אמורה לפתוח מעט את שוק האנרגיה ולהוזיל את מחירי המונופול, אך נראה שהרפורמה שעלותה למשלם המיסים היא 7.1 מליארד ש"ח, לא השיגה את מטרתה.

לפי ההודעה החדשה, התייקרות בתעריף החשמל עשויה להגיע ל-8% במקרה של צרכני חשמל ביתיים בחיבור גדול (בד"כ תלת-פאזי). ברשות החשמל מציינים כי כ-60% מהצרכנים הביתיים מחוברים עדיין בחיבור חד-פאזי, וההתייקרות של חשבונות החשמל שלהם תנוע בין 6.5% ל-6.9%, בהתאם להיקף הצריכה.

ההשפעות המרכזיות על העלות המוכרת, לפי הודעת הרשות הינם התייקרות מחירי דלקים, בעיקר מחירים עולמיים – בין היתר כתוצאה מהתחזקות הדולר – בהיקף של כ-1.4 מיליארד שקלים שתרמה כ-6% לייקור התעריף. בין השאר התייקר ה-LNG (הגז הטבעי הנוזלי) בכ-37%, ומחירי הפחם והגז מתמר עלו בכ-10%.

גורם נוסף הוא כניסה מאסיבית של אנרגיה מתחדשת למשק החשמל שכוללת בין השאר מתקנים סולאריים חדשים – קרקעיים ועל גגות. אנרגיה זו מייקרת את העלות המוכרת בכ-0.7 מיליארד שקלים, שתרמו כ-3% לייקור התעריף.

כמו כן, בעדכון התעריף הנוכחי משולבת לראשונה גביית תעריף רשת קבוע לפי גודל חיבור: חלק מהעלות המוכרת כוללת עלויות המשויכות למקטע הרשת. עד כה נגבו עלויות הרשת רק דרך רכיב המחיר המשתנה, כלומר דרך המחיר הקוט"שי. צורת גביה זו אינה יעילה בשל העובדה שעיקר העלות בחיבור צרכן היא עלות קבועה ולא עלות משתנה. באופן זה, ציבור הצרכנים נושא באופן צודק ושוויוני יותר בעלויות הרשת.

כאמור השינוי בעלות השנתית הכוללת למשקי בית הצורכים צריכה ממוצעת של 8,000 קוט"ש בשנה (כולל הרכיב הקבוע וכן שירותי צרכנות) הוא: לצרכנים בעלי חיבור חד פאזי העלות תגדל בין 6.5% ל-6.9%. לצרכנים בעלי חיבור תלת פאזי בגודל 25X3 העלות תגדל בכ-8.1%.