מקרון נאם לאומה: הזעם מוצדק, נגיב לבעיות - 0404
+
מקרון נאם לאומה: הזעם מוצדק, נגיב לבעיות ממשלת צרפת, ויקיפדיה

מקרון נאם לאומה: הזעם מוצדק, נגיב לבעיות

נשיא צרפת עמנואל מקרון נאם אמש (שני), לאומה הצרפתית בעקבות מחאת "האפודות הצהובות". המחאה שנמשכת מזה כחודש בסופי השבוע והפכה לאלימה בשבועיים האחרונים הוצתה בעקבות מס "ירוק" על הדלק שהיה אמור לתוקף, אך התפרצות המחאה הביאה להקפאת ישומו. במסגרת ההפגנות חסמו האזרחים את הכבישים וזעמו על המיסים הגבוהים ועל המצב הכלכלי הקשה. כאמור, בשבועיים האחרונים המחאה הפכה לאלימה וסרטונים של ביזת חנויות הופצו ברשת. שדרת החנויות היוקרתית "שאנז אליזה" הייתה שוממה, מחזה נדיר בתקופה זו של השנה.

אמש, עלה מקרון אל דוכן הנאומים. "הזעם עמוק ומוצדק", אמר בנאומו לאומה, ששודר בשידור חי בטלוויזיה. "ב-18 החודשים האחרונים לא הצלחנו לתת מענה לחוליי 40 השנים האחרונות", הוא הודה כי חלק מהדברים שאמר "פגעו באנשים", ברקע הטענות כי הוא מנותק מהעם ו"נשיא של העשירים". לדבריו, הוא מאמין שהוא יכול למצוא פתרון לבעיות הנוכחיות. "אנחנו נגיב לבעיות הכלכליות והחברתיות בצעדים תקיפים, דרך קיצוץ מהיר יותר המסים, דרך פיקוח על ההוצאות שלנו, אבל נעשה פניות פרסה", אמר מקרון.

בין הצעדים שמנה מקרון, העלאת שכר המינימום ב100 אירו וביטול המס על שעות נוספות, אך השבת המס על העשירים מתקופת פרונסואה הולנד והבריח את ההון מצרפת אינו ברשימה. "היום אני מודיע על מצב חירום כלכלי, לכן אני קורא לממשלה לשנות את עבודתה. שכר המינימום יועלה ב-100 יורו לחודש בתחילת מאי. כמו כן במאי נבטל מיסים על שעות נוספות, ונאפשר הקלות במיסים לאלו שמרוויחים פחות מ-2,000 יורו בחודש"

אתמול אמר שר האוצר של צרפת כי ההפגנות גרמו ל"קטסטרופה" כלכלית. הבירה, שבה הפגינו כעשרת אלפים איש, ספגה את עיקר הנזק – חלונות נופצו, מכוניות נשרפו וחנויות נבזזו. לפחות 136 אלף איש יצאו לרחובות בשבת האחרונה, ויותר מ-1,200 נעצרו.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com