נעים להכיר אני הפחד: ספר אוטוביוגרפי על ילד הסובל מהתקפי חרדה - 0404
נעים להכיר אני הפחד: ספר אוטוביוגרפי על ילד הסובל מהתקפי חרדה

נעים להכיר אני הפחד: ספר אוטוביוגרפי על ילד הסובל מהתקפי חרדה

ברוך ישראל (23), מדימונה מחבר הספר ׳אני הפחד – נעים להכיר׳ סבל מגיל צעיר מהתקפי חרדה קשים, אך לאורך כל  שנות ילדותו לא העז לחלוק את מלוא מצוקתו עם הוריו. התוצאות לכך היו קשות. ברוך סבל מהתפרצויות חרדה ובכי ונאלץ לבקש מאחיו הצעיר ומחבריו לספסל הלימודים שילוו אותו מבית הספר לביתם, דבר שעורר גיחוך בסביבתו. 
 
לאחר שסבל מחרם אותו ארגנו בני כיתתו, הפך ברוך לילד מנודה ושתקן, המעביר את הפסקות בית הספר ליד חדר המורים, בשיחות טלפון ארוכות עם אביו – רק כדי לא לחוש בפחד ובבדידות. בכיתה ח׳, לאחר  שחדר בחשאי לחשבון האי סי קיו של חברו – נחשף לכינויים המעליבים אותם נהגו לכנות אותו חבריו לכיתה מאחורי גבו.  בעקבות כך גמל ברוך בליבו להפוך למצטיין בית-ספרי, במטרה להוכיח לעצמו ולסביבתו כי הוא איננו זקוק לאיש. 
 
חרף מצוקתו, איש  לא אבחן את מצבו הקליני, כשכל המומחים חוזרים ואומרים להוריו שזוהי ככל הנראה מצוקה שתעבור עם הגיל. אבל היא לא עברה, אלא רק החריפה.  בגיל 18 הוא החליט להתאבד. הוא ערך את כל ההכנות, וידא שהוריו לא יהיו בבית, ניסח מכתב פרידה וקשר חבל למנורה – אך ברגע האחרון נמנע מהמעשה הנמהר. מספר שבועות לאחר מכן, הוא ביצע  ניסיון דומה, הפעם עם כדורים – אך גם הפעם נמלך בדעתו ברגע האחרון.
 
ֿעם התייצבותו בלשכת הגיוס ומתוך החלטה שלא להתגייס לצה״ל – החליט ברוך לשתף את הפסיכולוגית הצה״לית בכל הקשיים והפחדים מהם הוא סובל. מעשה זה הציל ככל הנראה את חייו. הפסיכולוגית הצה״לית זימנה את הוריו והזהירה אותם, שאם לא ידאגו לטיפול מקצועי לבנם לאלתר – הם עלולים לאבד אותו. אמו, שהכירה 'הלומי קרב' מעבודתה בים המלח, הפנימה באותו רגע את מצבו של בנה, וארגנה לו מפגש עם רופא פסיכיאטר. הפסיכיאטר אבחן את ברוך כסובל מאגורפוביה (פחד מפני המון) ומהתקפי חרדה.
 
 
ידוע כי הפרעות חרדה בקרב בני נוער לא מונעות מהם להבין כי המחשבות הטורדות אותם אינן הגיוניות, ופעולותיהם  החוזרות סתמיות ומיותרות. הניסיון של אותם נערים להסתיר את מצבם, ו״להתנהג נורמלי״  רק מחריף את בידודם מהסביבה, ואת מצוקתם. רק לאחר שאובחן זכה  ברוך לטיפול הולם את מצבו. הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי בו החל, והטיפול התרופתי שנרשם  לו, סייעו לו להשתלט על הפחד, ואפשרו לו להשלים את השירות הלאומי, ואת לימודי התואר  הראשון בחינוך – אותם הוא משלים בימים אלה. 
 
לאחרונה הוציא ברוך ישראל את 'אני הפחד נעים להכיר' – ספר אישי-ביוגרפי פרי עטו, בו הוא מתאר בפירוט את הקשיים העצומים אותם חווה כילד וכנער – ואת הדרכים והשיטות שבאמצעותן הצליח להיחלץ ממצוקתו. 
 
״כתבתי את הספר לא בשביל לזכות בתהילה או הכרה ולא בשביל להרוויח כסף. כתבתי אותו בשביל שיוכל לפתוח  פתח לשינוי לבני נוער במצבי, ויראה להם דרכים להסביר לסביבתם את המצוקה הרבה בה הם  נתונים" אומר ברוך, ומוסיף "חשוב לי שגם הורים לילדים יקראו את הספר ואולי ימצאו בו סימנים הדומים למצוקות ילדיהם. חשוב לי להדגיש שיש בעיות שלא ניתן לפתור אותן רק על ידי חינוך והשתדלות – ואבחון מקצועי מוקדם עשוי לחסוך שנים של סבל ומצוקה". 
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com