שר הכלכלה מציג: הציבור ישלם יותר עבור תעדוף יצרנים מקומיים - 0404
שר הכלכלה מציג: הציבור ישלם יותר עבור תעדוף יצרנים מקומיים שלמה מור, 0404

שר הכלכלה מציג: הציבור ישלם יותר עבור תעדוף יצרנים מקומיים

מכרז שפרסמה חברת נתיבי ישראל עבור אספקת מעקות בטיחות שיותקנו בכבישי ישראל, ישונה לטובת העדפה של ציוד מתוצרת מקומית.

ההחלטה התקבלה בתום מאבק ממושך שהובילו חברות המתכת איסכור, פקר ידפז פרופילים ומשרד הכלכלה והתעשייה, לאחר שמכרז שפרסמה נתיבי ישראל לא עמד בתקנות להעדפת טובין מתוצרת הארץ, מתוקף תקנות אלה, יצרנים מקומיים זכאים להעדפה במכרזים של גופים ציבוריים גם אם המחירים שהם מציעים גבוהים ב-15% מהמחירים שמציעות חברות מחו”ל.

במקביל לעתירה שהגישו חברות המתכת לבית המשפט, בטענה שנתיבי ישראל הפרה את התקנות, מטה כחול-לבן שבמשרד הכלכלה והתעשייה דרש ממנה לעצור את הליכי המכרז. זאת, בהיותה חברה ממשלתית שעליה חלה החובה לפעול על פי התקנות ולהעדיף במסגרת מכרזים שהיא מפרסמת חברות ישראליות.

שר הכלכלה התגאה במהלך, וטען כי הוא מחזק את התעשיה הישראלית ומשמש כמעקה בטיחות לעובדים ולתעסוקה בארץ.

בתגובה למהלך זה, מתח הפרופ’ עומר מואב (בעבר יועץ בכיר לשר האוצר) ביקורת על המהלך וכתב כי “הבורות הכלכלית או הפופוליזם של שר הכלכלה כבר לא מפתיעים. אבל יש עובדות: העדפת כחול לבן לא יוצרת יותר משרות לישראלית. זה נכון שלחסרי השכלה מקרו כלכלית נראה שברור שכן, אבל המציאות מעט יותר מורכבת. בעולם האמיתי והמורכב יש השלכות לצמצום יבוא והעדפת תוצרת מקומית.

ראשית פגיעה ישירה בציבור, שבתמורה לתקציב נתון יקבל פחות. שנית, לצד המחיר אין תועלת רחבה (רק תועלת לאינטרסנטים צרים). כי ככל שיש יותר יבוא גם יש יותר יצוא. היצוא מייצר משרות עדיפות על המשרות שנוצרו בצורה מלאכותית מהעדפת תוצרת מקומית היכן שאין למשק הישראלי יתרון יחסי”.

עוד טען הפרופ’, כי סגירת מפעלים כושלים, ויבוא תוצרת מחו”ל, גורם דווקא לחילוץ העובדים בתעשיות הכושלות מעבודות עם משכורות נמוכות, ומשפר את מעמדם בשוק: “ניסיון של עשרות שנים מוכיח מעל לכל ספק את הטענה הזו – ככל שהוסרו מגבלות על יבוא וככל שהמשק הישראלי נחשף ליותר יבוא שחיסל משרות נחותות בשכר, נוצרו תחתן משרות עדיפות, כולל בפרפריה, ויוקר המחיה ואיכות החיים של הציבור הישראלי, בעיקר החלשים השתפר”.

מאידך, תמיכה נלהבת במהלך נרשמה מצידו של שרגא ברוש, יו”ר התאחדות התעשיינים: “המחוקק קבע שיש לתעדף תעשייה ישראלית כי יש בכך תועלת לאזרחי המדינה וההתאחדות תמשיך להלחם על קיום של כל אות ופסיק בחוק ובתקנות”. עמדת ברוש היא עקבית בנושאים אלו כפי שכבר פורסם בחדשות 0404, ברוש גם קרא בעבר לאסור על כניסת אמזון לארץ, על מנת לא לפגוע בתעשיה המקומית.

 

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com