נחשף מסמך בן מאה שנה – המגדיר את גבולות הכותל המערבי - 0404
+
נחשף מסמך בן מאה שנה – המגדיר את גבולות הכותל המערבי ארנון בוסאני

נחשף מסמך בן מאה שנה – המגדיר את גבולות הכותל המערבי

מסמך נדיר חושף את גבולות הכותל, שקבעה וועדה שמונתה ע"י הנהגת היישוב, לפיו הכותל וקדושתו כוללים גם את הרחבה הדרומית ועד לשער האשפות. מרכז ליבה: "חיזוק לעמדת הרבנות הראשית – די לקרוע את הכותל".

במסמך נדיר שנחשף היום (רביעי), ומתוארך לתחילת חודש טבת בשנת התרע"ט – לפני מאה שנה בדיוק, קובעת וועדת רבנים ומומחים מטעם הנהגת היישוב היהודי בארץ כי קדושת הכותל חלה על כולו – כולל הרחבה הדרומית שנכללת כחלק אינטגרלי מהכותל, ונמצאת כיום במרכז המחלוקת סביב עניין מתווה הכותל.

את המסמך, שנמצא בארכיון המדינה, חיברו חברי הוועדה לשמירת המקומות הקדושים, שאותה מינו חברי "הוועד הזמני ליהודי ארץ ישראל", ששימש כהנהגת היישוב היהודי באותה עת. בראשה של הוועדה עמד דוד ילין ועל חבריו נמנו הרב זרח אפשטיין, הרב בן-ציון מאיר חי עוזיאל – הרב הראשי לתל-אביב באותם הימים, המורה ח.א. זוטר והסופר אז"ר.

בתוך חמישה ימים ממינוי הוועדה, הגישה הוועדה את הרשימה הקובעת את תחומי "המקומות ההיסטוריים שלנו בארץ" בסביבות ירושלים, כאשר המקום הראשון מביניהם היה הכותל המערבי.

"הכותל המערבי, עד שער האשפות באורך, ועד 'כפות רובינזון' למערב ולמזרח (כל רחוב עמק החרוץ – הככר)", נכתב במסמך. בביטוי "כפות רובינזון" כיוונו כנראה לשרידי קשתות מבסיסו המערבי של גשר רובינזון, שממוקמות כיום באזור הרובע היהודי, ו"הככר" הוא כנראה השטח שלמרגלות שער האשפות לפנים החומה, שהיה מלא אז בשפך אפר.

ביחס לאורכו של אתר "הכותל המערבי" ביקשה הוועדה לכלול את כל אורך הכותל מאזור המחכמה (כיום בסיס מג"ב בכניסה להר הבית) ועד לשער האשפות לאורך. כאשר הרחבה הדרומית שכיום נמצאת במוקד המחלוקת, נכללת ללא הבדל כחלק מהכותל.

כזכור, בשבוע שעבר הגישה הרבנות הראשית חוות דעת עצמאית לבג"ץ, בה יצאה בביקורת כנגד עמדת הפרקליטות בסוגיה. לפי עמדת הרבנות אין כל הבדל בקדושת דרום הכותל לבין הרחבה הרגילה וממילא הכל נתון תחת סמכות ואחריות הרבנות הראשית הן על פי החוק והן על פי ההלכה.

אריאל גרינבאום ממרכז ליב"ה, מסר: "הניסיון הרפורמי להמציא כאילו יש פה כותל חדש ומנותק שאפשר להשתלט עליו – חוטף מכה נוספת, עם חשיפת קביעת הוועדה מלפני 100 שנה, המחזקת את העמדה הברורה והרווחת, שהכותל קדוש לכל אורכו ומנהג המקום בו אחד, לאורך כל השנים, ועד היום. די לקרוע את הכותל ולפלג את העם".

ביום ראשון הקרוב, 100 שנה בדיוק לאחר הקמת אותה וועדה, תתקיים תפילת ראש חודש חגיגית, כחלק מפעולות לחיזוק הקול הקורא שלא לשנות את הסדרים הנהוגים בכותל לטובת קבוצות הדורשות זאת.

בצלאל זיני, ראש 'המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל' וממארגני התפילה, מסר: "כבכל ראש חודש, נגיע כולנו ביום ראשון הקרוב להתפלל בכותל, שריד בית מקדשנו, ונאמר גם את מה שאמרה הוועדה לפני מאה שנה: הכותל קדוש לכל אורכו ולא יעלה על הדעת לחלק אותו, וגם את מה שאמרו המכבים לפני אלפי שנים – ששום רוח זרה ושום פרובוקציה לא תשבור את רוחו ומסורתו של עם ישראל. וכפי שהמכבים ניצחו וטיהרו את המקדש מביזויו, כך עם ישראל ינצח ויתגבר על כל אלה הבאים באופן קבוע לבזות את הכותל, והאור ידחה את החושך. חנוכה שמח!".