מאחורי הקלעים של "מגן צפוני" - קצין בכיר: "תפסנו את חיזבאללה לא מוכן - נסראללה מופתע ומובך" - 0404
+

מאחורי הקלעים של "מגן צפוני" – קצין בכיר: "תפסנו את חיזבאללה לא מוכן – נסראללה מופתע ומובך"

קצין בכיר בפיקוד הצפון מספר כי המאמץ, במסגרת מבצע "מגן צפוני" שהחל אתמול, צפוי להמשך מספר שבועות ואף חודשים, בכמה תוואים וזאת כדי לשלול באופן מוחלט קיום של מנהרות נוספות. "תפסנו את חיזבאללה לא מוכן לאירוע", אומר הקצין הבכיר. "נסראללה מאוד מופתע ומאוד מובך. אתמול בבוקר עוד הגיעו חופרים להמשיך את העבודות על המנהרות ומיד עם פרסום המבצע הם נעלמו מכל האתרים".

בסרטון: מחבל חיזבאללה מתועד במצלמה הצה"לית, מתקרב והמטען שעליה מופעל ומתפוצץ.

צה"ל רצה תמונה מדוייקת יותר של המנהרות ולכן עיכב היציאה למבצע

על תהליך שקדם למבצע, מספר הקצין הבכיר כי, "בשנתיים האחרונות הבנו את התמונה והתחלנו לחשוב איך מתמודדים עם האתגר הזה. בשנה האחרונה נכנסנו לנוהל קרב והתחלנו להכין את המבצע. הרמטכ"ל לחץ לצאת אל המבצע מוקדם יותר אבל אנחנו רצינו תמונה יותר מדוייקת. להבנתנו המנהרות לא מוכנות לשימוש ונדרשים עוד כמה חודשים של עבודה על המנהרה שהכי מוכנה".

בפיקוד הצפון מעריכים כי הם מודעים לכל המנהרות באזור. למרות המודיעין הטוב עליו מעידים בפיקוד, ישנה הסברה כי עדיין לא כל התמונה מלאה. "אני מעריך שאנחנו אוחזים בכל המנהרות אבל אף פעם לא מתחייבים למאה אחוז" אומר הקצין הבכיר. "באמצעות מערכות ססמולוגיות שמענו את החפירות ויחד עם חיבור של מודיעין מהאוויר הצלחנו להגיע לפוליגון של 100 אחוז. זה שהצלחנו להגיע להישגים הללו מבלי שהצד השני בכלל מדמיין שאנחנו יודעים – זה הישג ענק כי כאמור עד אתמול הם עוד חפרו את המנהרות".

דובר צה"ל

חיזבאללה חפר את המנהרות במשך שנים

עוד מוסיף הקצין הבכיר כי, "יש פה הפתעה מאוד גדולה לא רק בצד הלבנוני, גם בצד שלנו. האם יכולות להיות לנו הפתעות בדרך? כן, אבל להערכתי בסבירות מאוד נמוכה. יש מרחבים שאנחנו מחזיקים בצורה מאוד טובה ויש מרחבים שאנחנו בעיקר מאבטחים. אנחנו פועלים לאט בכל המקומות. נשמיד את כל המנהרות במקביל. ההשמדה תתבצע באמצעות בטון בדומה למה שקורה בדרום".

ממבט לתוך המנהרה, ניתן להבין כי חיזבאללה חפר את המנהרות במשך שנים. כמובן שניתן להבין זאת גם מעדויות התושבים בצפון שבעשר השנים האחרונות טענו לא פעם כי חיזבאללה חופר להם תחת הבית. "מדובר פה באדמה סלעית מאוד", מסביר הקצין הבכיר. "קצב ההתקדמות של החפירה בשבוע הוא איטי מאוד. הם חופרים עם מקדח כוס ואז מוציאים את המקדח ושוברים עם פטיש את מה שנשאר. בגלל זה רואים בתוך המנהרה כמו גלים. הם הוציאו את מה שהם חפרו לתוך אותו מפעל בטון והרחיקו את האבן מרחק רב כדי להסתיר את זה".

דובר צה"ל

בניגוד לגזרת הדרום, שם מאתרים מנהרות, משמידים אותן ובמקביל בונים מכשול תת קרקעי, כרגע בגזרת הצפון הנושא לא על הפרק. הקצין הבכיר מסביר כי, "פה לוקח המון זמן לחפור ונדרש המון כסף אני לא רואה אותו משקיע בזה את כל המשאבים הללו. זו מכה מאוד קשה לנסראללה.

הכוונה שלנו היא להשמיד את המנהור בצד הישראלי ולטפל היטב במנהרות. כל האירוע פה מחזק מאוד את ההרתעה אצל חיזבאללה ואנחנו מבינים שכל היתקלות יכולה להוביל להידרדרות משמעותית של כמה ימי קרב עד מלחמה ואנחנו מניחים שיש קולות כאלה בחיזבאללה. לצורך כך נערכנו בכוחות מוגברים של חטיבת הקומנדו, של לוחמים מאוד רציניים שבאו לפה להיות המגן של התושבים".