יחידה משטרתית חדשה תופקד על חקירות הקטל בענף הבנייה - 0404
יחידה משטרתית חדשה תופקד על חקירות הקטל בענף הבנייה Anneli Salo

יחידה משטרתית חדשה תופקד על חקירות הקטל בענף הבנייה

הוועדה לביקורת המדינה קיימה היום דיון בנושא תאונות העבודה בענף הבנייה הגובה מחירים כבדים ואחוז הנפגעים בה עולה משנה לשנה. בפתח הישיבה הקריאה יו"ר הוועדה ח"כ שלי יחימוביץ את שמות 38 ההרוגים בשנה האחרונה ובכללם גם שלושה עוברי אורח שאינם עובדי בניין שנהרגו מכשלי בטיחות באתרי הבנייה.

יו"ר הוועדה ח"כ שלי יחימוביץ' התייחסה להסכם הקיבוצי בין התאחדות בוני הארץ ובין ההסתדרות: "ההסכם הוא מצמרר. במצב הקיים של העדר תקני בטיחות, רשם הקבלנים לא מפעיל סנקציות על יזמים וקבלנים. אך בסופו של דבר נחתם הסכם שקובע שיש רק קבוצה אחת שאמורה לשאת בעונש ולשלם את המחיר – פועלי הבניין עצמם, שאמורות להינקט נגדם סנקציות כספיות. בעיני זה מצמרר. מוסרית ומעשית, מה גם שרוב תאונות בניין נגרמות לא בגלל שעובדים לא חבשו קסדה, אלא כי לא נעשה מינימום למנוע מוות, כמו פריסת רשתות מתחת לפיגומים שקבלנים נמנעים מלעשות. העובדים הם גם משלמים בדמם, או נשארים נכים. לפי ההסכם, גם ההרוגים בפוטנציה צריכים לשלם מכיסם וזה ילך לקרן שמחזיקות בה ההסתדרות וההתאחדות – כאילו אין להם מספיק כסף, צריכים גם לגזול את כספם של עובדי הבניין. 

אם מישהו יעז להטיל על עובד קנס אני אתגייס לצדו ואשיג לו סיוע משפטי כדי שלא ישלם את הקנס הזה. מכל ההבטחות ששמענו אחרי השביתה שלא הייתה יצא רק ההסכם הזה לטובת הקבלנים. מכל ההסכמות שהיו אחרי השביתה רק זה קרה. אנחנו בודקים האם הדבר המפלצתי הזה הולך להיאכף".

יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ח"כ אלי אלאלוף מחה בדיון על כך שההסכם נעשה במחתרת ולא הובא לכנסת: "ההסכם לא הובא לידיעה ולא שותפו הוועדות והגורמים הרלוונטיים. כאן בכנסת משך שלוש שנים קיימנו אינספור דיונים בוועדות בנושא הכאוב. כל מי שחתם על ההסכם הזה, לא עשה כלום עד ההסכם בנושא.  הבעיות הגדולות נמצאות במשרד העבודה. בגלל פעילות ועדת העבודה, המשרד קיבל 11 מיליון ₪ וטרם רואים תוצאה. כמו כן, המשטרה והפרקליטות מאוד איטיים בנושא עבירות הבנייה. על הקריסה ברמת החייל עדיין אין כתב אישום וכבר חלפו שנתיים".

מוטי אלישע, ממונה זרוע העבודה במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים: "סגרנו בחודש האחרון מעל 50 אתרי בנייה וזו הכוונה: בכל מקום שיש סכנה לעובדים או לציבור, האתר ייסגר מידית. כמו"כ קבענו היום שלא ייכנסו עובדים ללא הכשרות וזה נעשה בכל השפות. המשרד מקים יחידת מודיעין לכל זרוע העבודה שתסייע להגביר את האכיפה וכמו כן מקדם חקיקה שתחייב את מזמין העבודה על כל מה שקורה, ככה שלא יקרה מצב שיש יזם אחראי אך העובדים לא קשורים אליו. הורדנו את דרישות הסף לתקני הפקחים, ככה שנוכל לגייס עוד פקחים ובסך הכל נשלים 76 תקנים חדשים לנושא. אני מתחייב שברגע שנגייס את כל המפקחים, מניין ההרוגים יירד משמעותית".

רפ"ק ליאת לב ממשטרת ישראל הודיעה בוועדה שיחידה לחקירת תאונות חמורות בענף הבנייה תחל לפעול בסוף החודש ותמנה כ-11 חוקרים בסוף החודש לאחר שהחוקרים עברו הכשרה התאימה בשיתוף פעולה עם אגף הפיקוח במשרד העבודה והרווחה. 

גליה לוי, תובעת ראשית במשרד העבודה: "בשנת 2018 הוגשו כ-38 כתבי אישום בהקשר לפקודת הבטיחות בעבודה. הבעיה של התביעה במשרד היא באיתור עבריינים ולא בדרך להוציא כתבי אישום. אין לנו גם בעיה של כוח אדם בתביעה. יש במקביל אכיפה מנהלית וכל התיקים הללו, לא מגיעים לתביעה. אצלנו, כל מה שמגיע מטופל".

דבי ספיר אלעזר, סגנית היועץ המשפטי במשרד אמרה בוועדה כי ההסכם החדש להענשת העובדים, לא כרוכה בהחלטה של שר העבודה האם ההסכם ייאכף או לאו. "לשר אין סמכות לאכוף את ההסכם הקיבוצי או לבטל אותו. בכל מקרה, פקח שיגיע למקום עבודה אין לו סמכות לאכוף את ההסכם".

אנטון מנצ'נקו, אח של סרגיי שנהרג באתר בנייה: "ההסכם הקיבוצי הוא יריקה בפרצוף של המשפחות. להעביר את האשמה שלהם לעובדים?? יש תיעוד שמראה איך שעתיים אחרי שאחי נפל למותו, הביאו הקבלנים רתמות לעובדים. יש חוסר פיקוח מוחלט בתחום.  אני רוצה שיקרה השינוי כי מוות של כל אחד, זו קריסה של משפחה שלמה. נשארתי בן יחיד להוריי. הייתי לוחם בגבעתי שנתיים. המשפחה שלנו התהפכה ב180 מעלות ואני כבר לא יכול להמשיך ביחידה שלי כמו שהייתי קודם".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com