היצוא הישראלי עם הפנים לאפריקה - 0404
+
היצוא הישראלי עם הפנים לאפריקה חורחה נובומינסקי

היצוא הישראלי עם הפנים לאפריקה

למעלה מ-200 משתתפים ומשתתפות מעשרות חברות ישראליות השתתפו הבוקר (רביעי), בכנס הזדמנויות עסקיות של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה ואשרא.

במסגרת הביקורים האחרונים של נתניהו ושר הכלכלה במדינות שונות באפריקה, נפתחו שתי נספחויות כלכליות נוספות של משרד הכלכלה והתעשייה באקרה גאנה, ובניירובי קניה, בנוסף לנספחות המסחרית הוותיקה בדרום אפריקה. כמו כן, ישראל חתמה על הסכם עם ארגון Power Africa. מדובר בארגון המסונף ל-USAID האמריקאי, ארגון הסיוע של ארה"ב למדינות מתפתחות ופועל כארגון גג לפרויקטים בתחום האנרגיה באפריקה. ישראל משתתפת בארגון וכך חברות ישראליות יכולות ליהנות מגישה לפרויקטים בתחום האנרגיה באפריקה ולזכות במימון של התכנית.

התדמית השלילית של יבשת אפריקה, שהרחיקה השקעות וחברות מסחריות בינלאומיות משתנה, והמאמצים המקומיים והבינלאומיים להתמודדות עם מחלות חשוכות מרפא, בעיות ביטחוניות ויציבות שלטונית, עוני כבד ובעיות חברתיות ניכרים ומראים שינוי ותוצאות חיוביות. סך הייצוא הישראלי בשנת 2017 עבר את רף 100 מיליארד הדולרים אך סך הייצוא הכולל לאפריקה היה פחות ממיליארד, פחות מאחוז בודד מסך הייצוא.

הדבר מלמד על הפוטנציאל הרב הטמון במדינות אפריקה, שטרם ממומש על ידי החברות הישראליות. על פי דיווחי אשרא – הסוכנות הממשלתית לביטוח סיכוני סחר חוץ, סך הכיסוי הביטוחי (ללא ביטוחי משנה) הקיים לאפריקה עומד על 1.4 מיליארד דולר, כאשר רק 700 מיליון דולר מהם מנוצלים כיום. המשמעות היא, מסגרות אשראי פנויות שביכולתן להכפיל את היקף העסקאות המאושרות לאפריקה.

בכדי להנגיש את הכלים הקיימים לתעשייה הישראלית וכן לייצר דיון מעמיק יותר בנוגע לפעילות חברות ישראליות בשווקים המתפתחים, קיימו היום משרד הכלכלה והתעשייה ואשרא אירוע משותף, אשר עסק בכלים ובמימונים הנגישים לחברות הישראליות באפריקה. באירוע השתתפו נציגי חברת אשרא, נציגי ממשלת ישראל העוסקים בעולמות הפיתוח והשווקים המתעוררים, מנהל ארגון Power Africa מר אנדרו הרשקוביץ, נציגי קרנות הון סיכון המשקיעות בפרויקטים במדינות מתפתחות, ואנשי מפתח מהמגזר הפרטי בעלי ניסיון וותק בפעילות עסקית באפריקה.

שר הכלכלה אלי כהן ציין כי "יבשת אפריקה היא יעד חשוב לשנים הקרובות עבור התעשייה והחברות הישראליות, שבו יוכלו להתפתח, לצמוח ולנצל את הפוטנציאל הרב הטמון ביבשת. היצואנים הישראלים הם חוד החנית של התעשייה והייצוא הישראלי הוא קטר צמיחה למשק ומקור מרכזי לתעסוקה יציבה ושגשוג כלכלי וחברתי. רק לאחרונה מדינת ישראל חצתה את רף ה-100 מיליארד דולר ביצוא ושמנו לעצמו ליעד לחצות עד 2020 גם את רף ה-120 מיליארד דולר בשנה".