מנהרת הטרור שאותרה בצפון, חדרה כ-40 מ' לשטח הארץ ונחפרה במשך כשנתיים (תיעוד) - 0404
+
צילום: דובר צה''ל

מנהרת הטרור שאותרה בצפון, חדרה כ-40 מ' לשטח הארץ ונחפרה במשך כשנתיים (תיעוד)

צה"ל ממשיך במבצע הצבאי שנחשף הבוקר לראשונה ובמהלכו נחשפה פעילות חיזבאללה לבניית מנהרות טרור חודרות לשטח ארצנו.

המנהרה שאותרה ויצאה מהכפר כילא בסמוך לגבול הצפון, נחפרה מתוך מבנה פרטי וחדרה כ-40 מטרים לתוך שטח ארצנו. החפירה במנהרה נמשכה למעלה משנתיים.

מדובר במנהרה בגובה של למעלה מ-2 מטרים וברוחב של כשני מטרים. עומקה למעלה מ-25 מטרים.

בצה"ל מסבירים כי החפירה מתבצעת זמן רב יותר מאשר בגבול עזה, שכן מדובר בחפירה בסלע ותוך חיוב ארגון הטרור לתהליכי בנייה שונים.

תיעוד מתוך המנהרה: מחבל חיזבאללה מתקרב למצלמה של כוחותינו – והמטען שעליה מופעל ומתפוצץ.


המבצע:

את איום המנהרות הגדיר הרמטכ"ל גדי איזנקוט כבר בתחילת תפקידו כ"איום שצריך להסיר ממדינת ישראל". בצה"ל הקימו הוקם צוות פעולה דרומי שהביא לסיכול 17 מנהרות התקפיות בדרום. במקביל, הוקם באוקטובר 2014 צוות מודיעין טכנולוגי בפיקוד צפון. בצה"ל הבהירו כי, "הצוות הניח כהנחת עבודה שיש מנהרות בגבול הצפון – גם כי אחרי מבצע "צוק איתן" הנחת העבודה הייתה שאם לחמאס יש מנהרות, אזי גם לחיזבאללה יש וגם כי תוכנית כיבוש הגליל של נסראללה הבהירה שיכול להיות שיש לה רכיבים אחרים חוץ מאש ודווקא על הקרקע".

דובר צה״ל הוסיף כי, "הצוות שהוקם בנה תמונה טכנולוגית מבצעית מודיעינית. פרצנו את הפרויקט הזה, כך שאנו יודעים לאתר מרחבי חפירה מנקודות יציאה לשטחנו ולשטחם, כיוונים של התוואים. אנו יוצאים למבצע עם תמונה טובה של מה חיזבאללה בנה. יוצאים אליו לפני שכל המנהרות מוכנות, לפני שזה הופך לאיום מיידי".

עוד הוסיף דו"צ כי, "מדובר בפרויקט סופר חשאי וממודר בחיזבאללה. היכולת לפרום אותו היא לא דבר של מה בכך ולא עניין של יום או יומיים, המבצע הזה מתוכנן למספר שבועות".

צה"ל נערך לקראת חשיפת המבצע ומבהיר כי כמות הכוחות שיש כרגע בפיקוד צפון – כל חטיבת הקומנדו, חי"ר, שריון, מטוסי חיל האוויר בכוננות ועוד, הוכנו מבעוד מועד.

דובר צה"ל ציין כי, "במהלך היום העברנו מסר גם ליוניפ"יל ולצלב האדום. האחריות היא על ממשלת לבנון".

בצה"ל הבהירו כי הפעולה תיקח זמן, כולל נטרול מנהרות בשטח ישראל ובשטח לבנון.

בצה"ל מבהירים כי לא מדובר במבצע שנולד אתמול בלילה או אושר אתמול בלילה, אלא מועד שנקבע מראש, לאחר שנוצרו התנאים לחשיפה ולהפתיע את חיזבאללה. בצה"ל קובעים ומבהירים כי כל תלונות האזרחים נבדקו ולא אותרה שום מנהרה מתחת לבתים ואין כאלה. "לא זלזלנו באף תלונה", הבהיר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס.

*עדכון ראשון: 13:20.