בימ"ש שחרר את כל פעילי חוזרים להר שנעצרו ע"י המשטרה - 0404
+
בימ"ש שחרר את כל פעילי חוזרים להר שנעצרו ע"י המשטרה 0404

בימ"ש שחרר את כל פעילי חוזרים להר שנעצרו ע"י המשטרה

פעילי תנועת חוזרים להר אשר נעצרו אתמול (ג') במהלך צעדת יום העצמאות שערכה התנועה מכיכר ספרא לכיוון העיר העתיקה בירושלים שוחררו אחר הצהרים בבימ"ש השלום בעיר.

במספר דיונים דחו השופטים את בקשת המשטרה להטיל על הפעילים תנאים מגבילים אשר כוללים הרחקות מהעיר העתיקה, והורו על שחרורם של הפעילים בערבות בלבד. בחלק מהתיקים הורה בימ"ש אף להעביר את פרטי האירועים למחלקה לחקירות שוטרים בכדי לבחון את התנהלות השוטרים.  בדיונים ייצגו את הפעילים עו"ד איתמר בן גביר וכן עו"ד נתי רום ורחביה פילץ מארגון חוננו.

באחד הדיונים נימקה המשטרה את בקשתה להרחקה בכך שמדובר בתקופה נפיצה, וכן כי בעוד תקופה קצרה יחל חודש הרמדאן, ולאור זאת ולאור חופש הדת של המוסלמים יש להרחיק את הפעילים. בתגובה תקף עו"ד רום את נציג המשטרה והזכיר כי  גם ליהודים יש חופש דת וימים חשובים בתקופה הקרובה – יום ירושלים המעוגן בחוק יסוד ירושלים וכן חג השבועות בו נהגו לעלות לרגל, טענה שהתקבלה ע"י בימ"ש. עו"ד בן גביר הציג החלטות של בית המשפט העליון  אשר קבע שגם כאשר מדובר במקרים נפוצים אין פוגעים בזכויות היסוד ואילו עו"ד פילץ טען שהמדובר במדרון חלקלק ובקשת במשטרה פוגעת בחופש התנועה.

בתגובה להחלטות מסר עו"ד בן גביר " אני שמח שבימ"ש קיבל עמדתנו אך עצוב מאוד נוכח התמונות של מכות ופגיעה בצעירים. לא נשתוק ונמצה את הדין עם השוטרים שסרחו. טוב שבימ"ש הבהיר שחופש התנועה בעיר העתיקה לא רק לערבים ולנשות הכותל ונקווה שהמשטרה תפנים את הדברים." מסר.

"אנו שמחים שבית המשפט לא שעה לטענות המשטרה" מסר עו"ד רום מחוננו,  "בימ"ש אף התרשם מהאלימות הרבה שהופעלה במעצר. ולגבי כל הטענות שמדובר בחודש הרמדאן הקרב ובא ביהמ"ש קיבל את טענותינו שיש לכבד גם את חגיהם של היהודים יום ירושלים המעוגן בחוק יסוד ירושלים ואת חג השבועות הקרב ובא ושחרר ללא כל הגבלות את מרשיי שכל מעשיהם התבטאו בכך ששרקו במשרוקיות… ."

 עו"ד רחביה פילץ מחוננו הוסיף כי "ביהמ"ש קיבל את עמדתנו לפיה המשטרה משתיקה כל מחאה ומחזקת בכך את מדיניותה הרופסת של המדינה בהר הבית,  גם במחיר של פגיעה ממשית בדמוקרטיה. בבית המשפט נציג המשטרה לא התבייש להגיד שהפגנה בדרישה לשחרר את הר הבית היא פרובוקציה! . בימ"ש קבהחלטת השחרור בערבות בלבד הביעה את דעתו כנגד הפגיעה בדמוקרטיה לפיה אסור להפגין למען הר הבית".