שקד: האזרחים צריכים לשלם קצת יותר - 0404
שקד: האזרחים צריכים לשלם קצת יותר ששון תירם

שקד: האזרחים צריכים לשלם קצת יותר

וועדת הכלכלה דנה היום (שלישי), לבקשת חברי הכנסת וקנין וסידה, בהסכם החלב שנחתם בחודש שעבר. אל אולם הוועדה המלא הגיעו גם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, שנתבקשה ע"י השרה שקד שלא להגיע, וגם שרת המשפטים ח"כ איילת שקד שהציגה את עמדת הממשלה במקום זילבר.

למרות הנהלים שקובעים כי עמדת הממשלה תשמע ע"י הגורם הבכיר שנוכח, (שקד במקרה הזה) יו"ר הוועדה כבל אפשר גם לשרה שקד וגם לזילבר להציג את עמדתן.

ח"כ וקנין טען כי ההסכם שנחתם הוא בניגוד לחוק החלב ואמר כי הוא יחסל את המשק המושבי. עוד הזכיר ח"כ וקנין את חוות הדעת של היועצת המשפטית של משרד החקלאות, עו"ד אפרת אביאני, שכתבה מכתב חמור על ההסכם ואמר: "אלחם בהסכם הזה עד טיפת הדם האחרונה".

בהמשך הדיון דיברה סגנית הממונה על התקציבים באוצר, עדי חכמון, והעלתה את הנתונים על פיהם מחיר מוצרי החלב בישראל הוא מהיקרים בעולם לנוכח התכנון והריכוזיות.

לדבריה, "ההסכם יוריד את מחיר המטרה יפחית מכסים ויגביר תחרות והוא נעשה יחד עם הארגונים היציגים של החקלאים. ההסכם נותן 450 מיליון שקל לחקלאים, 600 אלף שקל לחקלאי. 350 מיליון שקל למושבים ו-100 מיליון לקיבוצים. הפחתת המחירים תתגלגל בוודאות בוודאי במוצרים מפוקחים לצרכן הסופי".

עם זאת, לשאלת היו"ר כבל, ח"כ לאה פדידה וח"כ אמיר אוחנה אמרה חכמון כי היא לא יודעת להגיד בוודאות כמה כסף תחסוך כל משפחה. לדבריה, כיום מוציאה כל משפחה 200 שקל בחודש על מוצרי חלב ולאחר יישום מלא של הצעדים, כולל הורדת מכסים, החיסכון השנתי למשק בית יכול להגיע ל-600 שקל.

לקראת תום הדיון הציגה השרה שקד את עמדת הממשלה ואמרה כי מדובר בהסכם מדיניות והיא לא רוצה לחוות דעתה עליו. באשר לעו"ד זילבר אמרה השרה שקד: "אמרתי שמהשנה לא תייצג את המשרד במושב הקרוב, לאחר הדברים שאמרה בוועדת החינוך. לי אין אמון שהיא תייצג את המשרד. אני אוהבת לבוא לכנסת, בשבילי זו זכות זה לא עול". היא הוסיפה: "אם הממשלה צריכה להכניס את היד לכיס כדי לקיים חקלאות היא צריכה לעשות את זה וגם אם האזרחים צריכים לשלם קצת יותר".

באשר לזכות הדיבור לזילבר אמר היו"ר כבל: "הנחת העבודה שלי שיועמ"ש לממשלה שלח את המשנה שלו להביא את דברו, לכן לא היה לי שום ספק שאאפשר לזילבר להביא את דברו". הוא סיכם את הישיבה ואמר כי בכוונתו לקיים דיון נוסף בנושא. לדבריו, "שני דברים עומדים למבחן, האחד הוא האם באמת האזרח במדינת ישראל ירגיש הוזלה משמעותית, והשני הוא מקומם של החקלאים והחקלאות. אם הממשלה מחליטה שהיא רוצה להשמיד את החקלאות המשפחתית היא צריכה להגיד מה האלטרנטיבה. בוקר אחד נקום ולא יהיה יותר משק משפחתי, גם לא המשוכלל. כל עוד אני פה לא אאפשר את זה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com