מיליון עצי זית: כך נכשל המנהל האזרחי בעצירת ההשתלטות הערבית ביו"ש - 0404
+
מיליון עצי זית: כך נכשל המנהל האזרחי בעצירת ההשתלטות הערבית ביו"ש תנועת רגבים

מיליון עצי זית: כך נכשל המנהל האזרחי בעצירת ההשתלטות הערבית ביו"ש

כפי שנחשף בשבוע שעבר ב"האולפן הפתוח" בערוץ 20, דו"ח פנימי של המנהל האזרחי מלמד, כי משנת 2011 ועד 2018 נטעה הרשות למעלה ממיליון עצי זית – והוסיפה מאות אלפי דונמים לשטח הנטוע. 

דו"ח של המנהל האזרחי שחובר לקראת עונת המסיק המתקיים בשבועות אלו, מלמד כי בשנים האחרונות הרשות נטעה ביהודה ושומרון מיליוני עצי זית בשטח של כ-400,000 דונם. מטרת הפעילות החקלאית – תפיסת שטח באזורים שתחת שליטה ישראלית מלאה, ואף השתלטות על אדמות מדינה.

על פי הדו"ח, בשנת 2011 היו ברחבי יהודה ושומרון כ-420 אלף דונמים נטועים בעצי זית, ועד שנת 2018 זינק היקף השטח הנטוע ב-91% והגיע ל-790 אלף דונם! "העלייה בשטח הגידול נבעה בעקבות פרויקט דגל של משרד החקלאות הערבי, שקרא לטעת מיליון עצי זית – אך בפועל ניטעו הרבה יותר ממיליון", מציינים מחברי הדו"ח. "במסגרת הפרויקט חילק משרד החקלאות, ארגונים מקומיים לא ממשלתיים וארגונים בינלאומיים כ-300 אלף שתילי זית בכל שנה לחקלאים ערבים לנטיעות ברחבי יו"ש".

תנועת רגבים

שלט של "פרוייקט מיליון עצי הזית"

לשם ההמחשה, היקף השטח שהתווסף בשנים אלו משתווה לשטחן של הערים ירושלים, תל אביב, חיפה ובאר שבע גם יחד.

מאידך, חרף הנתונים המדאיגים, מציינים מחברי הדו"ח כי במנהל האזרחי נערכים כמדי שנה לעונת המסיק במטרה "לאפשר לחקלאים הערבים למסוק את מטעיהם בצורה הטובה ביותר", ולשם כך "יתקיימו פגישות וסיורים בכל הגזרות בהשתתפות גורמי מנהל אזרחי, גורמי הרשות, מועצת הזיתים הערבית, צבא וגורמי משטרה".

את נתוני המנהל האזרחי חשפו תחקירנים של תנועת רגבים וארגון 'לביא', וממצאיו שפורסמו לראשונה על ידי אלישע בן קימון באתר Ynet תואמים את דו"ח "מכים שורשים" שפרסמה תנועת רגבים בשבועות האחרונים, המלמד כי הרשות ובאי כוחה, מתמקדים במוצהר באזורים הסמוכים ליישובים ישראליים, לגדר ההפרדה ובמקומות המהווים נכס אסטרטגי – המאפשרים קטיעת רצף ישראלי ויצירת רצף בשליטת הרשות.

שיטת הפעולה במיזמי ההשתלטות החקלאית מתבססת על שלושה שלבים: הנגשת השטח המיועד להשתלטות באמצעות פריצת דרכים חקלאיות, הקמת מערכת לאספקת מים באמצעות פריסת תשתית צנרת, חפירת בורות, הקמת מתקני אגירה ומיכליות מים. לאחר מכן מתבצעת תפיסת אלפי דונמים רבים שלא עובדו מעולם באמצעות נטיעת עצים, עיבוד חקלאי, הקמת חממות, הקמת טרסות, גידור ועוד.

תנועת רגבים

הגורם הביצועי המרכזי הוא 'איגוד ועדות העבודה החקלאיות' – UAWC) Union Of Agricultural Work Committees), המהווה את הזרוע האזרחית של ארגון הטרור 'החזית העממית לשחרור פלסטין', שבכיריו התברגו לתפקידים בכירים באיגוד הוועדות החקלאיות.

"דו"ח המנהל האזרחי מבהיר מעבר לכל ספק, כי המנהל האזרחי עצם עיניים נוכח הכיבוש החקלאי שמבצעת הרשות. הממשלה והכנסת צריכות לחקור אם הייתה פה רשלנות, או חלילה פעולה שנעשתה במכוון ובמזיד. כך או כך – המנהל האזרחי הוכיח פה כישלון מהדהד, מערכתי ומסוכן. אם ממשלת ישראל לא תתעשת בקרוב, חלילה, תוכניתה של הרשות תיצור בשטח שינויים בלתי הפיכים".