בריקים: בריק ועץ, עושים בתים יפים - 0404
+
בריקים: בריק ועץ, עושים בתים יפים יח"צ

בריקים: בריק ועץ, עושים בתים יפים

בריקים – עיצוב על זמני

הבריק הינו חומר הגלם הכי בסיסי בעולם הבניה והעיצוב ומלווה אותנו עוד משחר ההיסטוריה. בעבר שימש הבריק לבניה ועם השנים עבר מודיפיקציות בגדלים, בצבעים ובטקסטורה וכיום משמש גם כחומר חיפוי על סוגיו וצבעיו השונים לקירות הפנימיים והחיצוניים של חללים פרטיים ומסחריים.

יח"צ

 

כיום קיימים גדלים נוספים, טקסטורות שונות וגוונים רבים שמקנים לבריק מראה שמכתיב סגנון עיצובי.

הבריק הינו מוצר העשוי מחומר טבעי – חימר

החימר נאפה בתבניות, בחום גבוה בתנור בשיטות מסורתיות בין 800-1000 מעלות צלסיוס המקנות לו תכונות של בידוד וחוזק. הבריק משמש כחומר חזק לבניה המשתבח עם הזמן ולמראה עיצובי נצחי. בישראל לא נעשית בניה בבריקים, כמו בייעוד המקורי שלו.

בארץ הבריק משמש לחיפויי ודקורציה לקירות פנימיים וחיצוניים. בחיפויי קירות מפלחים (חוצים) את הבריק לשניים ליצירת מראה עיצובי מושלם ולשמירה על עובי הקיר.

הבריקים מתחלקים לשלוש קטגוריות:

בריקים מפירוקים – בריק עתיק אשר מפרקים מטירות ישנות ומבנים, בעיקר באירופה. בריק זה מעניק אלמנט עיצובי עם אופי וייחודיות, לכל לבנה אופי משלה. את הבריק העתיק ניתן למצוא בשלל גוונים, גדלים וטקסטורות.

בריק רטרו – בריק חדש העובר מניפולציה המקנה לו מראה של בריק עתיק. אחד הפלוסים של הבריק רטרו הוא שניתן לשמור על גוון הבריק והטקסטורה לאורך שנים בייצור. בשונה מבריק מפירוקים, שכל מבנה שמפרקים שונה מהאחר ועובר פגעי מזג אוויר, כך שכל בריק יכול להיות באותו גוון אבל ייראה אחרת (חלק מהייחודיות של בריק מפירוקים). בריק רטרו משדר יותר אחידות בגוון ובטקסטורה ועדיין מדמה את הפירוקים.

בריק מודרני- הבריק המודרני הינו בריק חדש המאופיין בקווים ישרים, מסותתים ובצבעים אחידים, בשונה מהפירוקים והרטרו שבהם האבן יותר גסה ופחות אחידה.

יח"צ

 

הבריקים בשילוב הטכנולוגיות מצליחים להתאים לכל סגנונות העיצוב, הן בעיצוב כפרי, קלאסי, אקלקטי ומודרני למראה על זמני. קיימות המון שיטות של יישום הבריקים וכל שיטה מייצרת מראה אחר וסגנון שונה למבנה העיצובי. המרווח (פוגה) בין בריק לבריק ואופן יישום הכוחלה (הרובה) והצבע שלה יכול להכתיב נראות וסגנון שונה לאותו הבריק. הבריקים משתלבים ומתאימים לכל סגנון בניה ועיצוב בחיפויי קירות פנימיים וחיצוניים ומעניקים אופי, חום ועוצמה לכל עיצוב.

יח"צ

 

יש לציין – יישום הבריקים מצריך יידע של אנשי מקצוע – בנאים המתמחים בבניה בבריקים, אשר בונים לפי הכללים הנכונים לחומר.

המאמר נכתב על ידי גיא בזק, מנכ"ל ובעלים חברת בריק ועץ