הקלות בירוקרטיות ברישום עסקאות מכר או חכירה - 0404
הקלות בירוקרטיות ברישום עסקאות מכר או חכירה מיכאל קויימן, ויקיפדיה

הקלות בירוקרטיות ברישום עסקאות מכר או חכירה

רשות המיסים מפרסמת היום (ראשון), שורה של שיפורים נוספים בטאבו למען שיפור השירות לאזרחים. החל מיום 1.12.18 נכנסה לתוקף הנחיה חדשה המשותפת לאגף רישום והסדר מקרקעין (טאבו) במשרד המשפטים, רשות המסים ורשות מקרקעי ישראל, אשר מקלה משמעותית את הליך הרישום בפנקסי המקרקעין של עסקאות במקרקעי ישראל.

ההנחיה האמורה באה להקל במקום שבו נעשתה בעבר עסקה בה נמכרה/הוחכרה קרקע על ידי רמ”י, והרוכש מכר לאחר מכן את הזכות לרוכש נוסף וכך הלאה. כיום, ניתן לרשום לראשונה את הזכות בפנקס רישום המקרקעין ואולם, עד כה, בעת הרישום נדרש הבעלים/החוכר הנוכחי להציג בפני רשם המקרקעין את כל אישורי המסים (שבח ורכישה) אשר ניתנו לגבי כל העסקאות בקרקע שקדמו לעסקה בה הוא רכש את המקרקעין. דרישה זאת, גרמה לנטל לרוכש אשר נאלץ לפנות למשרדי מיסוי מקרקעין אשר מצידם נדרשו לשחזר אישורי עבר פעולה שלעיתים נדרשו לה מספר שבועות (לעיתים אף מעבר לכך מקום בו המדובר בעסקאות שנעשו טרום עידן המחשב ברשות המסים).

בעקבות בדיקה מקיפה שנערכה ע”י שלושת הגופים, התברר כי ניתן לוותר על הדרישה להמצאת כלל האישורים שניתנו בעבר, שכן עלה כי הגוף אשר בו הועברו הזכויות עד לרישום העסקה בפנקס רישום המקרקעין (רמ”י עצמה או החברה המשכנת) הקפיד לדרוש את אישורי המסים בכל העברה שבוצעה. לאור האמור הרי שהחל מיום 1.12.18 בעלי זכויות כאמור אשר רכשו זכות אשר נרכשה במקור מרמ”י והאישורים בגין העסקאות הוצגו לרמ”י או לחברה המשכנת המבקשים לרשום את העסקה בפנקסי המקרקעין לא יידרשו להציג אישורי מסים.

המהלך האמור הינו צעד משותף של האגף לרישום והסדר מקרקעין במשרד המשפטים, רמ”י ורשות המסים אשר שמו לעצמם למטרה להגביר את שיתופי הפעולה לצורך טיוב הרגולציה, ייעול תהליכי הרישום ושיפור השירות.

עו”ד שלומי הייזלר מנהל אגף רישום והסדר מקרקעין במשרד המשפטים: “משרד המשפטים ממשיך במאמציו לצמצם את הבירוקרטיה ואת משך הזמן שנדרש לרישום נכס בישראל. אני שמח מאוד על שיתוף הפעולה הפורה בין כל הגורמים ומודה מקרב לב לשותפיי ברשות המיסים וברמ”י”.

ערן יעקב, מנהל רשות המסים בירך על שיתוף הפעולה וציין כי המדובר בצעד נוסף בפעולותיה של רשות המסים לשם הקלה בנטל הבירוקרטי המוטל על הציבור וכי הרשות אשר שמה לעצמה כמטרה ראשונה במעלה את שיפור השירות לציבור תמשיך ליזום צעדים דומים נוספים.

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com