אלשיך בטקס הפרידה מהמשטרה: "קשה לבלבל את הציבור עם ספינים - עשרות אלפים רוצים להתנדב" - 0404
אלשיך בטקס הפרידה מהמשטרה: דוברות המשטרה

אלשיך בטקס הפרידה מהמשטרה: "קשה לבלבל את הציבור עם ספינים – עשרות אלפים רוצים להתנדב"

הערב (חמישי) התקיים במכללה הלאומית לשוטרים טקס הפרידה המרכזי ממפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, שצפוי לסיים את תפקידו בקרוב לאחר כשלוש שנים בהם פיקד על משטרת ישראל.

הטקס התקיים במעמד השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, היועמ"ש לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, פרקליט המדינה עו"ד שי ניצן, הרמטכ"ל, רב אלוף גדי אייזנקוט, נציב כבאות וההצלה, רב טפסר דדי שמחי, הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, סגל הפיקוד הבכיר של משטרת ישראל, קצינים, שוטרים ואורחים מכובדים נוספים.

במהלך כהונתו הוביל המפכ"ל את רפורמת האמו"ן (אסטרטגיית מניעה ומיקוד ניהולי), רפורמה ששינתה את פני תפיסת השיטור ומקומה של המשטרה בחברה הישראלית. תהליכים רבים שהתרחשו במשטרה בתקופה זו, שמו דגש רב על מניעה מצבית ע"י מניעת פשיעה טרם התרחשותה והפיכתה לבלתי משתלמת, שיטור חכם תוך שימוש בטכנולוגיה מתקדמת והנגשת יכולות מודיעין לרמת התחנה (מהפכת הרצף המודיעיני), חיזוק הקשר עם הקהילה וחיזוק נורמות הציות לחוק ע"י פרוייקטים שונים דוגמת תנועת הנוער המשטרתית "שחקים", הכשרה השוטרים לפעילות בחברה רב תרבותית, סידור וארגון המטות ואגפי משטרת ישראל (תכנית הסיגמ״א), הקמת תחנות משטרה במגזר הערבי, יחידות שיטור רגלי ושיטור עירוני ועוד.

השר ארדן: "משטרת ישראל היא משטרת לאומית חזקה, מקור עוצמה וגאווה. היא החלק הארי במארג ביטחון הפנים בישראל והשוטר מספר 1 הוא החלק המניע אותה. במעמד הזה אני רוצה להדגיש את העשייה של המפכ"ל למען ביטחון המדינה. זוהי הזדמנות להודות על שירותך הארוך ורב השנים למען ביטחון אזרחי ישראל.

בשלוש השנים שחלפו, המשטרה התמודדה עם משימות מאתגרות ומורכבות בהצלחה בזכות הרוח והמסירות של השוטרים. המשטרה התעצמה בשנים האחרונות כשאלפי שוטרים גויסו למערכים השונים. בשנים הללו ראינו כיצד התמודדה המשטרה עם מבצעים גדולים באופן מעורר הערכה וגם הועמק הקשב לבעיות המטרידות את האזרח יום יום. פעלנו יחד לתיקון עוול היסטורי לשכר השוטרים מתוך דאגה לתנאי שירותם. טביעות אצבעותיך ילוו את משטרת ישראל עוד שנים רבות ועל כך נתונה לך תודתי ותודתם של אזרחי ישראל כולם".

הרמטכ"ל אייזנקוט: "לפני כשבועיים נפרדנו מהמפכ"ל בקריה לאחר 38 שנות שירות. הכרתי את רוני לפני 34 שנים וכבר אז הוא בלט ביכולותיו. כך גם לאורך השנים ששירתת בצה"ל, בשירות ארוך בשב"כ בתקופות מאתגרות של לחימה בטרור כמפקדים מקבילים ובשלושת השנים האחרונות בתפקידך כמפכ"ל המשטרה. אני רוצה להודות לך על שיתוף הפעולה החשוב בין הגופים, החברות בינינו כראשי הארגונים, הגישה הממלכתית שמחפשת תמיד את טובת המדינה תוך ראיית אחדות המטרה. אני מאחל לך ולמשפחתך הצלחה ועוד שנים רבות של תרומה לטובת מדינת ישראל".

לקראת סיום הטקס אמר אלשיך: "כשקיבלתי על עצמי את התפקיד של מפכ"ל המשטרה בבת אחת הפכתי לשוטר עוד לפני שעליתי על מדים. נחשפתי לגודל האתגר ומשמעותו וכמה רגישות ותבונה נדרשת כדי למלא את תפקיד השוטר. בהמשך באמצעות הערכים גיבשנו תפיסת תפקיד מעודכנת למשטרת ישראל שמוכיחה את עצמה בתוצאות יום יום.

תפיסה שמגדירה את הערך לאזרח, מפרידה בין עבריין לאזרח נורמטיבי ומכוונת להורדת העבירות והפשיעה. האזרח רוצה להיות חשוף פחות לפשיעה ובהתאם אימצנו את תפיסה זו שלקחה אותנו למסע במחוזות חדשים אל מול תופעות הפשיעה. כך אתגרנו את עצמנו גם אל מול השחיתות הציבורית כשהיעד הוא צמצום השחיתות.

במפגשים השונים שקיימתי עם שוטרי השטח הם חוזרים ואומרים כל אחד בדרכו תודה על הערכים שהבאת לנו. אותי זה מרגש כל פעם מחדש. השוטרים מבינים היום טוב יותר את הלמה של המשטרה ותפיסת תפקידה בחברה. לציבור יש אינטואיציה בריאה וכשהוא מרגיש שהוא מקבל שירות טוב יותר – הוא יודע להתעלם מרעשי רקע.

היום יש עשרות אלפי מועמדים שרוצים להתגייס למשטרה, כולל בני קהילות ואוכלוסיות שהדירו רגליהם מהמשטרה בעבר. הביקוש האדיר למשטרה, מוכיח את האינטואיציה הבריאה של הציבור שקשה לבלבל אותו עם ספינים.

אנחנו החלנו על עצמנו נורמות שלא נדרשות באף ארגון אחר ובצדק. לקחנו על עצמנו אחריות לעמוד בנורמות הללו ולשקף זאת לציבור. יצאנו לדרך עם תפיסת משטרת בין אדם לחברו והוכחנו שניתן לשנות התנהגות של אזרחים ולא רק לאכוף וכך לחיות בסביבה בטוחה יותר ע"י שינוי נורמות הציות לחוק.

שלוש שנים חלפו ביעף בהן מצאתי חבורת קצינים ושוטרים איכותיים. מצאתי ארגון עם די אן אי (DNA) משימתי שיכול לבצע מהפכות ומהלכים בקצב מסחרר ובהתלהבות. בימים של שיח רשתי אלים, קיטוב ושיסוע דומה כי לא פעם מוטל עלינו להיות המבוגר האחראי.

תודה לכל השותפים לעשייה הביטחונית, צה"ל, שב"כ ומוסד. לשותפינו במערכת אכיפת החוק כולם. שיתוף פעולה מקצועי וערכי שיבטיח לישראל שמירה על חזית אחידה ועל שלטון החוק למען אזרחי ישראל. מבחינתי תפקיד מפכ"ל המשטרה היה התפקיד המשמעותי והמשפיע ביותר בכל שנות שירותי למען מדינת ישראל. יוצא אני לדרך חדשה, אך משוכנע שתמשיכו בדרך זו לפעול עבור אזרחי ישראל כמשטרת בן אדם לחברו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]