נתניהו לאבו מאזן: ״ממן שלום ולא רצח״ - 0404
+
נתניהו לאבו מאזן: ״ממן שלום ולא רצח״

נתניהו לאבו מאזן: ״ממן שלום ולא רצח״

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא דברים בטקס האזכרה הממלכתי לחללי פעולות האיבה בהר הרצל.

נתניהו: ״ישבתי אתמול בטקס הזיכרון לחללי מערכות ישראל של ארגון "יד לבנים" כאן בבית החייל בירושלים. משמאלי ישב יושב ראש הכנסת, משמאלו אלי בן-שם, יושב ראש ארגון יד לבנים ומסביבנו הורים שכולים. מימיני ישבה נציגת בית המשפט העליון, השופטת ענת ברון, ותוך כדי הטקס והדברים המרגשים עד אין קץ שנאמרו שם על הנופלים על ידי ההורים והאחים, אמרה פתאום השופטת ברון כבדרך אגב, שהיא מבינה לרוחם כי גם היא איבדה את בנה בפיגוע טרור.

בנה רן, בן 24, פסנתרן מוכשר, נרצח בפיגוע הטרור במייקס פלייס בתל אביב בדיוק אתמול לפני 14 שנה, כל חייו לפניו. אני התרגשתי מאוד וגם עכשיו אני מתרגש מאוד, כי זה ביטוי מובהק לשני דברים – מה גדול הכאב ומה גדולה שותפות הגורל בינינו. לכן כשאתם הולכים ביום העצמאות וחוגגים, ובכל ימי השנה – ואני אומר זאת לא לקהל שכאן, אלא לכל אזרחי ישראל – הסתכלו סביבכם כי בין המוזיקאים שמנגנים בתזמורות, ובין הקופאיות והקופאים בסופרמרקט, והמתדלקים בתחנת הדלק, והמרצים באוניברסיטאות, והשופטים בבתי המשפט – נמצאים אחינו ואחיותינו, יקירינו בני משפחת השכול.

השכול מנסה לגדוע בכולנו בדרך שוויונית. חללי פעולות האיבה הם חלק מרכזי מסיפור התקומה שלנו, בצד לובשי המדים שנפלו על הגנת המדינה. לכולם שמור מקום בליבנו הדואב וזכרם לא יישכח.

משפחות יקרות, אני שותף לכאבכן העמוק, אני מרכין ראש לזכר יקיריכם. כל דור בתורו ידע ימי דמים, כל דור קבר את מתיו, כל דור גילה גבורה פנימית ויצא למלאכתו כשהוא משיב מלחמה לתוקפיו. הנכונות הזאת לא להיכנע היא הסיבה שאנחנו גוברים על הטרור שלא יכול לנו מזה מאה שנים.

לפעולות האיבה אופי שָפֵל ופחדני. המחבלים שמבצעים אותן תוקפים בכוונה תחילה חפים מפשע, יהודים ולא-יהודים, בארץ וגם בחו"ל. הם עושים זאת באכזריות נוראית, בחוסר מוסריות נוראי, כדי לזרוע מוות וחורבן. הם יונקים את ההסתה נגד בני עמנו עם חָלֵב אמם והם נחשבים כגיבורים בחברה בה צמחו. איזה גיבור יכול להיות נער שלוקח סכין, פורץ לחדרה של ילדה טהורה כמו הַלֵל אריאל ז"ל, ודוקר אותה בשנתה בטירוף חושים? ביקרתי בבית משפחת אריאל, ראיתי את החדר, ראיתי את המיטה, ראיתי את הדם. פשוט חַיָיתִיוֹת לשמה.
האם יש גבורה במעשה המרצח, שגדע באכזריות את חייה של לבנה מליחי? עובדת הכנסת, אם מסורה – יש גבורה במעשהו של יוסי קירמה, השוטר הגיבור שחתר למגע והקריב את חייו כדי למנוע עוד קורבנות, כי הטרור לא מבחין בין ישראלי לישראלי, הוא אפילו לא מבחין בין ישראלים ללא-ישראלים כי הוא רוצח את הסטודנט האמריקני טיילור פורס ואת הסטודנטית הבריטית חנה בְּלָדוֹן ברכבת הקלה. כל פשעם הוא שהם היו פה והזדהו עם מדינת ישראל.

והנה, עוד דבר נורא ואי אפשר להתעלם מזה כי כל המרצחים הללו, השפלים הללו, מקבלים משכורת חודשית מהרשות הפלסטינית – רצחת יותר, קיבלת יותר. הסכום שניתן למרצחים ולמשפחות של המרצחים, מה שהם קוראים שהידים, עולה את הסכום של 300 מיליון דולר בשנה ותוך כמה שנים זה מיליארד דולר. אני אשים פה מיליארד דולר על במה זו וספק אם תראו את כתובות הזיכרון.

מיליארד דולר, תחשבו מה אפשר היה לעשות. כמה מלגות למוזיקה היינו יכולים לתת בזה, כמה אפשר היה לחנך את הדור הצעיר של הפלסטינים לשלום אמת. הנשיא עבאס, שהולך השבוע לפגישה עם הנשיא טראמפ, איך אתה יכול לדבר על שלום עם ישראל ובד בבד אתה מממן רוצחים ששופכים את דמם של ישראלים חפים מפשע על כל צעד ושעל? אתה רוצה לעשות צעד אמיתי לשלום שאנחנו חפצים בו? בטל את התשלומים למרצחים. בטל את החוק שמחייב תשלומים למרצחים הללו. ממן שלום ולא רצח.

יד הגורל נטעה אותנו בלב אזור שחלקים נרחבים ממנו עדיין, לצערי אפילו אפשר לומר ביתר שאת, מאדירים את תרבות המוות, ואל מול האיומים שתרבות זו מציבה, אנו עומדים דרוכים ונחושים. כנגד תרבות המוות – אנו דבקים בתרבות החיים, תרבות החופש והיצירה. אנחנו מעמיקים שורש במדינתנו ונאחזים ביתר עוצמה בארצנו. ולעולם איננו מאבדים את צלם האנוש.

אני רואה את משפחתה של הַלֵל אריאל נוטעת כרם ואת חברותיה מתנדבות לטפל בחולים לזכרה. אני רואה את הרבנית חנה הֶנְקִין שבנה וכלתה נרצחו, מעודדת את התלמידות שלה – "לצמוח במידות טובות, באהבת ישראל". הערב היא גם תדליק משואה על ההר הזה. אני רואה אוֹתְךָ, אייבי מוזס, שספגת עם משפחתך פיגוע טרור קשה לפני 30 שנה. אתה עצמך מלווה קורבנות טרור, ומסייע להעמיד אותם מחדש על הרגליים. כולכם מתעלים מעל היגון והצער, אולי הייתי צריך להגיד ביתר דיוק, כולכם מְתַעֲלִים את היגון והצער – לעשייה חשובה למען אחרים. כולכם מהווים סמל לצמיחה מתוך משבר.

אַחַיי וְאַחְיוֹתָיי, משפחות יקרות. המהלומה שניחתה עליכם כואבת ומייסרת, אבל העם כולו ניצב לצדכם. האחדות היא יסוד קיומנו המשותף. יחד בִּיכִּינוּ את יקירינו, יחד נבטיח את הניצחון של הטוב על הרע.
אני מאחל החלמה שלמה לפצועים.

זכרם של חללי הטרור ופעולות האיבה יהיה חקוק בלבנו לעד״.

IMG_2574IMG_2572