ארדן מתנגד לבקשת המשטרה לקבל סמכות חיפוש על גופם של עצורים עירומים - 0404
ארדן מתנגד לבקשת המשטרה לקבל סמכות חיפוש על גופם של עצורים עירומים

ארדן מתנגד לבקשת המשטרה לקבל סמכות חיפוש על גופם של עצורים עירומים

השר לבטחון פנים, גלעד ארדן, הודיע כי הוא מתנגד לבקשת המשטרה לקבל סמכות חיפוש על גופם של עצורים כאשר הם עירומים, ארדן שוחח עם יו״ר ועדת החוקה ניסן סלומיאנסקי וביקש ממנו לא לקדם את סעיף החוק העוסק בסמכות זו.

ארדן: "מדובר בסמכות חריגה וקשה הפוגעת בזכויות עצורים ופרטיותם ואין לאשר סמכות כזו אלא רק במקרים חריגים ביותר וכאשר הדבר נדרש כדי למנוע הברחת אמצעים שיש בהם כדי לסכן את ביטחונם של השוטרים או של אנשים אחרים. רק השבוע הקמתי ועדה ציבורית שתפקידה לאזן ולהגן על זכויות עצורים ולא אאפשר פגיעה כזו בזכויות עצורים מבלי שנחיצותה תיבחן בצורה היסודית ביותר".

בימים אלו מתקיים דיון בוועדת החוקה בנוגע להצעת חוק שקודמה על ידי משרד המשפטים בשיתוף עם משטרת ישראל והמשרד לבטחון פנים ומבוססת על מסקנות ועדת לוין ועוסקת בסמכויות החיפוש של משטרת ישראל. הצעת החוק הינה משנת 2014, עוד טרם כניסת ארדן לתפקידו, והוחל עליה דין רציפות לכנסת הנוכחית ביום 27.6.2016. החוק הינו חוק באחריות משרד המשפטים.

לאחרונה פנתה המשטרה וביקשה מיו"ר וועדת החוקה לקדם ולאשר בנפרד מהחוק הכולל (חוק ארוך ומורכב שספק אם יאושר בכנסת הנוכחית) את הסעיף העוסק בסמכות חיפוש חזותית על הגוף בעת קבלת עצור למשמורת.

השר ארדן לא היה כלל מודע לבקשת המשטרה לפצל סעיף זה ולקדמו בנפרד בועדת החוקה ולאור העובדה שרק השבוע הכריז השר ארדן על הקמת ועדה ציבורית שתבחן את האיזון הנדרש בין זכויות העצורים ובין צרכי החקירה, הודיע השר ארדן ליו"ר וועדת החוקה על התנגדותו לאישור הסעיף במתכונתו הנוכחית.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]