אירלנד בדרך לחוק להחרמת תוצרת יו"ש. ארדן: "חרפה לאירלנד הנגועה באנטישמיות" - 0404
+
אירלנד בדרך לחוק להחרמת תוצרת יו"ש. ארדן: "חרפה לאירלנד הנגועה באנטישמיות" יונתן סינדל, פלאש 90

אירלנד בדרך לחוק להחרמת תוצרת יו"ש. ארדן: "חרפה לאירלנד הנגועה באנטישמיות"

הסנאט האירי אישר הלילה (רביעי) עוד שלב בדרך ל"חוק להחרמת תוצרת יו"ש". לפני שעה קלה התקיימה הצבעה בסנאט שתוצאותיה היו 30:12 לטובת אישור החוק להחרמת תוצרת המגיעה מיו"ש. על מנת לאשרו דרושים הליכים נוספים בסנאט.

בחודש פברואר האחרון, הסנאטורית האירית פרנסיס בלאק, המקושרת למפלגת השין פיין, העלתה הצעת חוק להחרמת מוצרים מיו"ש ואף ביקשה להטיל קנס ו/או מאסר על כל קשר מסחרי בין אזרחים איריים למוצרים או שירותים מההתנחלויות.

הסנאטורית בלאק הובילה קמפיין לקידום הצעתה, בשיתוף פעולה עם ארגון החרם הערבי אל-חק, היושב ברמאללה ובעל זיקה עמוקה לארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין" לצד ארגוני BDS מקומיים ועם ארגוני צדקה איריים תומכי חרמות על ישראל.

בפברואר ציינה ממשלת אירלנד כי קיימים קשיים חוקתיים בהצעת החוק משום שעל פי חוקי האיחוד האירופי אין למדינה סמכות לקבוע לבדה עם מי היא מקיימת קשרי מסחר. הממשלה האירית לא תמכה בחוק, בטענה שנושא הסחר הינו נושא ברמת האיחוד האירופי, וכי אירלנד אינה יכולה לקבל החלטות בתחום זה באופן עצמאי וכי הגבלות סחר מצד חברה באיחוד האירופי יכולה לסתור את תקנות האיחוד בנושא זה.

עוד יצוין, כי להחלטה מסוג זה עלולות להיות משמעויות קשות מבחינת אירלנד בשל העובדה שחברות אמריקאיות רבות פועלות במדינה והדבר עלול ליצור בעיה לאותן חברות בשל החקיקה כנגד ה-BDS, שעברה ב-26 מדינות בארה"ב.

באירלנד פועלים מספר ארגוני חרם בולטים, בעלי רטוריקה אנטישמית ועם קשרים מדאיגים לארגוני טרור ערבים, כך, ארגון החרם ipsc מוביל פעילות חרם אקדמית וכלכלית כנגד ישראל והיה מעורב בביטול אירועים ישראלים.

השר לנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן: "הצעה שהיא חרפה לאירלנד ונגועה באנטישמיות. הסנאט האירי נתן היום רוח גבית לארגוני חרם בזויים המקיימים קשרים עם ארגוני טרור ומשתמשים בציניות בביטוי "זכויות אדם" למטרות של הפצת שנאה והעמקת הסכסוך. אם החוק יעבור אנו נפעל כדי לחשוף את כל המניעים והדוחפים שלו וכן נפעל בכדי למנוע חוקית את יישומו בהתאם לחוקי הסחר הבינלאומיים ובהתאם לחקיקה האמריקנית".