עץ השטרות של האופוזיציה - הצע"ח להעלאת קצבת הזקנה נפלה - 0404
עץ השטרות של האופוזיציה – הצע דוברות המשטרה

עץ השטרות של האופוזיציה – הצע"ח להעלאת קצבת הזקנה נפלה

הצעת החוק של ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) להשוואת קצבאות הזקנה לשכר המינימום נפלה בכנסת ברוב של קול אחד (56-57). על פי הצעת החוק, תוצמד קיצבת הזקנה לשכר המינימום ללא תלות בהכנסות או במצב כלכלי. 

לפי הודעה לתקשורת של הלמ"ס מאוקטובר 2018, אוכלוסיית הקשישים במדינת ישראל מונה כ-1,018,000 איש. שכר המינימום הנוכחי הוא 5,300 ש"ח לחודש כלומר, המשמעות הכלכלית של השוואת קצבאות הזקנה לשכר המינימום היא כ-64 מליארד ש"ח בשנה. רק לשם ההשוואה – תקציב הביטחון הכולל לשנת 2019 עומד על סך 77 מליארד ש"ח.

קיצבה זו אמורה הייתה להגיע מכספי ביטוח לאומי שכידוע, נמצא בגרעון אקטוארי של מעל ל-300 מליארד ש"ח ויאלץ להפסיק לחלק קצבאות מכל סוג בעוד כ-15 שנה. מכל הקצבאות שביטוח לאומי נותן, קצבת זקנה מסתמנת כקצבה הכי פחות מוצדקת ובעלת העלויות הכי גבוהות. היא אינה תלויה בהכנסה, ועם עליית תוחלת החיים היא הופכת לנטל אדיר על משלמי המיסים.

חברת הכנסת שלי יחימוביץ פרסמה בחשבון הטוויטר שלה ציוץ: "איזו בושה, איזה באסה הצעת החוק של איציק שמולי להצמדת קצבת הזקנה לשכר המינימום נפלה בהפרש של קול אחד חסר בלבד. פשוט עצוב". נראה שחברי הכנסת ה"חברתיים" של האופוזיציה אינם מתמודדים עם שאלת האחריות התקציבית.

לאחר שהצעת החוק נפלה, האשימו במחנה הציוני את חבר הכנסת רוברט טיבייב שיצא מהכנסת ולא נכנס להצביע. ח"כ טיבייב הושעה מכל פעילות פרלמנטרית למשך כחודש

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]