בג"ץ פסק: לא יתערב בסמכויות שר החקלאות - 0404
בג שלמה מור, 0404

בג"ץ פסק: לא יתערב בסמכויות שר החקלאות

כתשובה לעתירה שהגישה מועצת הצמחים נגד שר החקלאות אורי אריאל פסק בג"ץ כי "לא הוכח בפנינו כי נפל פגם מהותי שצריך להוביל להתערבותנו, באופן שנורה על בטלות החלטתו של השר".

העתירה הוגשה כנגד השר לאחר שבנובמבר 2017 משרד החקלאות הוציא מסמכות המועצה כ־25 זנים של פירות. צמצום סמכויות המועצה היה חלק מפשרה, לאחר ששר החקלאות, אורי אריאל, הביע שאט נפש מעצם קיומה של המועצה. היא הוגשה בעניין הפירות אגס, אפרסק, נקטרינה ורימון ועוד, אבל השלכותיה יהיו לכל ענפי הפרי.

מועצת הצמחים הינה גוף מטעם המדינה שאחראי על הסדרת ענפי החקלאות והגידולים ולהבטיח מחיר "הוגן" למגדלים דבר שנעשה במגוון דרכים, בינהם, השמדת טונות של יבול על מנת לשמור על מחיר גבוה שהוצב כ"מחיר המטרה".

בעבר כבר עלתה הצעת חוק מטעם שרן השכל לסגירת המועצה, אז ביקרה שרן בחריפות את המועצה: "המועצה מתנהלת כמו שוטר שסרח: מעבירה כספים ומסייעת למקורבים ושומרת לעצמה כוח. במקום להגן על החקלאים המועצה נלחמת בהם, מרעיפה עליהם קשיים ומהדקת לאט לאט את החבל על צווארם. זוהי התערבות ממשלתית בוטה שנוגסת בעסקים פרטיים, ואני אחסל אותה״. הצעת החוק לא עברה, אך חלק מסמכויותיה נגרעו מה שהביא לעתירה הנוכחית. היום מוסיפה שרן: ״מועצת הצמחים שייכת לעולם הסובייטי, לא למדינת ישראל. מועצת הצמחים היא ארכאית, מפעילה פיקוח כבד, רגולציה עודפת ובירוקרטיה מסורבלת על החקלאים, שגרמה לחלקם לפשוט רגל ומשפיעה באופן ישיר על מחירי המזון הגבוהים".

הפסיקה האחרונה של בג"ץ מכשירה את הקרקע להוצאת עוד ועוד זנים מאחריותה של המועצה עד לפירוקה הסופי, דבר שיסיר את העול הבלתי נסבל מעל כתפיהם של החקלאים ושל הצרכנים, יוביל להוזלת עלויות הגידול והתוצרים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]