סגירת מעגל: התלמיד מהודו שב לישראל כמרצה בכיר בתחום הטראומה - 0404
סגירת מעגל: התלמיד מהודו שב לישראל כמרצה בכיר בתחום הטראומה פיוטר פליטר, רמב"ם

סגירת מעגל: התלמיד מהודו שב לישראל כמרצה בכיר בתחום הטראומה

במשך 69 שנות קיומה, ידעה מדינת ישראל מלחמות רבות, פיגועי טרור ופעולות איבה. הטיפול בחיילים ובאזרחים, כאשר חלקם הגדול הגיע לבית החולים הגדול בצפון – רמב"ם, הפך את ניסיונם של רופאי בית החולים ומיומנותם ברפואת דחופה וטראומה לידע מבוקש. בעשורים האחרונים חולק צוות בית הספר לטראומה של רמב"ם את הידע הזה עם צוותים רפואיים וסיעודיים בכל העולם ומכשיר אותם לטיפול במצבים המערבים אירועי טראומה ונפגעים רבים, ובכך להציל חיים. לאחרונה נסגר מעגל, כאשר אחד מתלמידי המרכז שלקח חלק בקורס החשוב, חזר לרמב"ם עשר שנים לאחר מכן – הפעם הגיע התלמיד כמרצה בתחום הרפואה הדחופה הנושא את התואר מנהל המחלקה לרפואה דחופה בבית החולים שבו הוא עובד בדלהי שבהודו.

בדצמבר 2007, התקיים במרכז רפואי רמב"ם הקורס השישי של המרכז ללימודי טראומה, רפואה דחופה והיערכות לאירועים רבי נפגעים, שהוקדש כולו לקבוצה של רופאים ואחיות מביה"ח לטראומה AIIMS בדלהי, הודו. בין תלמידי הקורס היה גם ד"ר סנג'יב בוי ((Dr. Sanjeeb Boi, אז רופא בכיר שנשלח לישראל כדי ללמוד מניסיונם של צוותי בית החולים החיפאי.

שנים מאוחר יותר, התמנה ד"ר בוי כמנהל המחלקה לרפואה דחופה בביה"ח בו הוא עובד. בנוסף לשכלולה וקידומה של המחלקה בבית החולים הודי, שידרג המנהל החדש את הפרוטוקולים לקבלת פצוע בבית החולים והפך את המחלקה שבניהולו למובילה בתחומה.

במשך כל השנים שעברו מאז אותו הקורס, שמר ד"ר משה מיכלסון, מנהלו הרפואי של המרכז ללימודי טראומה בעבר, על קשר עם המחלקה ועם ד"ר בוי, ובכל שנה במהלך ביקורו בדלהי, נפגש עם חברי הקבוצה ועקב אחר התקדמותה. לאחרונה נפגשו השניים שוב בישראל, כאשר ד"ר בוי, התלמיד מקורס 2007, הגיע כמרצה אורח לכנס השנתי לרפואה דחופה שהתקיים בתל אביב, והציג בפני בכירי הרופאים הישראליים את הרצאתו בנושא: "מצב הרפואה הדחופה בהודו", וכן לקח חלק בסדנה המבוססת על החידושים שהוא פיתח במחלקתו.

"זו בהחלט התרגשות גדולה לראות את ד"ר בוי במעמד הזה", אמרה נורית נאה, מי שהייתה אחראית בעבר על יחסי הציבור של המרכז ללימודי טראומה ברמב"ם, "מדובר בהוכחה מרשימה ליכולות של המרכז ללימודי טראומה ברמב"ם ולרפואה הישראלית להשפיע על מערכות בריאות בכל העולם. יש לנו במה להתגאות".

בתמונה: ד"ר בוי בין מסיימי קורס הטראומה של רמב"ם בשנת 2007 (שורה שניה, שני מימין).

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]