השר ארדן: "הגיע הזמן שלמדינה ולמשטרה יהיה חיל אוויר למשימות ביטחון הפנים" - 0404
השר ארדן: דוברות שב"ס

השר ארדן: "הגיע הזמן שלמדינה ולמשטרה יהיה חיל אוויר למשימות ביטחון הפנים"

השר לבטחון פנים, גלעד ארדן, נשא דברים היום (שלישי) בטקס האזכרה השנתי לזכרם של 44 הנספים באסון הכרמל. השר הודיע על הקמת מרכז חדש למבקרים, מורשת והנצחה בבית הסוהר 'דמון' בראש הכרמל ובסמוך לאנדרטה לזכר חללי אסון הכרמל, עם שביל שיחבר בין המקומות ואמר: "בכך יזכו חללי שב״ס להיות מונצחים במקום ראוי ומכובד".

השר התייחס גם למערך הכיבוי האווירי והזכיר את האתגרים החדשים בתחום סכנות האש: טרור ההצתות וטרור האש הכולל את עפיפוני הטרור והבלונים והודיע כי אושר תרחיש ייחוס חדש למערך הכבאות הכולל גם את המוכנות למלחמה ולנפילת טילים ורקטות הגורמות לדליקות.

עוד ציין השר, כי בשנתיים האחרונות מערך הכיבוי האווירי עובר מהפכה של ממש: "הושלם שדרוג מערך כלי הטיס המשטרתיים. המסוקים הישנים הוחלפו בששה מסוקים חדשים בעלי יכולת כיבוי שריפות מהאוויר ויכולת הטסה של לוחמי אש. רחפנים שולבו בפעילות היחידות המשטרתיות תחת האחריות של המערך האווירי.

רק מתחילת השנה מדובר על כ-2500 גיחות ועל 125 שריפות שטופלו מהאוויר. זוהי פעילות מבצעית עניפה ומצילת חיים, רכוש וערכי טבע.

אני חושב שהגיע העת לבחון את שיטת הפעלת טייסת הכיבוי האזרחית. הגם שאני מלא הערכה לפעילות הטייסת, הגיעה העת שלמדינת ישראל תהיה טייסת כיבוי לאומית משלה, טייסת אלעד (על שם אלעד ריבן ז"ל), שהיא חלק מהכח האורגני של המערך האווירי ולא במתכונת האזרחית הקיימת כיום.

בכך יורחב גם מנעד פעילויות הטייסת למצבי שגרה וחירום שונים ותהיה למדינת ישראל מקבילה של חיל אוויר למשימות ביטחון פנים כמו במדינות המפותחות בעולם.

יש לנו תכניות לבניין כוח נוסף – אנחנו בוחנים כעת לשלב מסוקים גדולים יותר במערך הכיבוי האווירי (אשר יוכלו להיכנס לפעולת כיבוי בלילה, להטיס כמות גדולה יותר של לוחמי אש, לחלץ לכודים ועוד). מערך הכבאות וההצלה ממשיך להתעצם – ביום חמישי הקרוב יסיימו 83 לוחמי אש חדשים את הכשרתם וישולבו ביחידות השטח".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]