אם ל-4 בדיון על חוק סינון אתרים: "הילדים שלי נחשפו לסרטוני פורנו ואונס קשים ונזקקו לטיפול פסיכולוגי" - 0404
+
אם ל-4 בדיון על חוק סינון אתרים: "הילדים שלי נחשפו לסרטוני פורנו ואונס קשים ונזקקו לטיפול פסיכולוגי" דוברות ועדת הכלכלה

אם ל-4 בדיון על חוק סינון אתרים: "הילדים שלי נחשפו לסרטוני פורנו ואונס קשים ונזקקו לטיפול פסיכולוגי"

בדיון שקיימה הוועדה בשתי הצעות חוק לסינון אתרי פורנו של ח"כ מועלם רפאלי וח"כ מיקי זוהר – שהציעו לחייב את ספקיות האינטרנט לבצע סינון כברירת מחדל, סיפרה אם לארבעה ילדים כי ילדיה נזקקו לטיפול פסיכולוגי לאחר שנחשפו לסרטוני פורנו ואונס קשים.

היו"ר כבל סיפר כי בבית הספר של בתו נתפסו ילדים גולשים בפורנו במחשבי בית הספר, הוא הציע סינון חובה בכל מחשבי משרד החינוך וידוע ההורים על תוכנת הסינון באמצעות משלוח הודעות מבתי הספר – ודרש ממשרד התקשורת לתת מענה מידי להורים המבקשים חסימה תוך קמפיין אגרסיבי להורים על האפשרות לחסום את הגלישה עבור ילדיהם, וכן להנחות את ספקיות האינטרנט לפרסם את שירותי הסינון שהן מציעות.

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, המשיכה היום להכין לקריאה ראשונה את ההצעה לתקן את חוק התקשורת, של ח"כ שולי מועלם רפאלי וחברות וחברי כנסת רבים נוספים, שנועדה להגביר מודעות לסינון אתרים פוגעניים, אליה צורפה גם הצעתו של ח"כ מיקי זוהר. לפי ההצעה של ח"כ מועלם רפאלי ספקיות האינטרנט יחויבו להודיע ללקוחות על האפשרויות לחסימת אתרים ותוכן פוגעני ופורנוגרפי גם באמצעות מסרון והודעת דוא"ל.

להצעתה של ח"כ מועלם רפאלי מוזגה גם הצעתו של ח"כ מיקי זוהר, המבקשת לאפשר לספקיות האינטרנט לספק תוכנת סינון אתרים כברירת מחדל וללא תשלום ולתמרץ הספקיות באמצעות תשלום של 30 אגורות לשנה, במשך 10 שנים, עבור כל מנוי שיעשה שימוש בתוכנת סינון.

היו"ר כבל פתח את הישיבה וסיפר כי בבית הספר בו לומדת בתו נתפסו תלמידי כיתה ה' גולשים באתרי פורנו. הוא הוסיף כי מצד אחד לא יסכים למצב שיהיה מאגר של אנשים שיקבלו חותמת כצופים בפורנו, אך מצד שני אמר כי צריך לטפל בתופעה. הוא הוסיף כי להשקיע 60 מיליון שקל, כפי שמציע ח"כ זוהר, זה לא הפתרון, ואמר כי צריך לבצע חסימה כברירת מחדל בבתי הספר ובאמצעות מערכת החינוך לשלוח להורים הודעות על האפשרות להתקין תוכנת סינון. "אני מעדיף להוציא 60 מיליון שקל על חינוך", אמר.

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן, אמר כי המשרד מציע להגביר את המודעות של ההורים לתוכנות הסינון שניתן לקבל כבר כיום מספקיות האינטרנט, והוסיף כי משרד התקשורת לא רואה עצמו כמי שצריך לפקח על האינטרנט והזהיר מחסימת יתר.

ח"כ מועלם רפאלי אמרה כי כל הפורומים והקליניקות באוניברסיטאות שמתנגדים לזנות פתאום לא מוכנים לאסור צריכת פורנוגרפיה, ומשרד התקשורת מגלגל עיניים. לדבריה, "זאת שאלת יסוד האם מדינת ישראל הורסת מבפנים את החברה הישראלית או לוקחת אחריות. בואו נבטל גיוס חובה בגיל 18 בואו נבטל אלפי דברים אחרים שהמדינה לוקחת עליהם אחריות, אולי נפסיק לחסן לחצבת? זה נזק בלתי נסבל לחברה הישראלית. זאת מגפה שהורסת מבפנים ילדים ובני נוער", אמרה.

ח"כ זוהר אמר כי יש פתרונות טכנולוגיים לסינון ואפשר לתמרץ את החברות, והוסיף כי הוא יהיה מרוצה גם אם רק 50 אחוז מהבעיה תיפתר. לפי הצעתו, כל אתרי הפורנו יהיו חסומים וניתן יהיה להיכנס אליהם באמצעות קוד שתשלח ספקית האינטרנט למשתמש. ח"כ דב חנין אמר מנגד כי כולם מסכימים שפורנוגרפיה זה אחת הרעות החולות של הרמה האנושית, אך פתרון של סינון ברירת מחדל יעשה נזק ויפגע בזרימה החופשית של האינטרנט.

נציגת האוצר, רעיה עדני, התייחס למימון הצעת ח"כ זוהר ואמרה: "אני לא מכירה מקור תקציבי לכסות את הצעת החוק הזו". עוזר היועצת המשפטית של משרד החינוך, אילן שי, אמר כי בבתי הספר יש סינון של ספקיות האינטרנט ובתי ספר שמבקשים מקבלים גם מימון להתקנת תוכנת סינון הוספת.

אם לארבעה ילדים, סיפרה כיצד למרות שחינכה את בתה לזהירות ברשת היא נחשפה לסרטונים קשים בביקור בבית חברה. "היא צפתה בסרטון שרואים בו אישה קשורה שחונקים אותה ואונסים אותה ופוצעים לה את איבר המין והיא בטיפול פסיכולוגי, ומי מממן לי אותו. ילדים מפסלים בולבול בשיעורי מלאכה ומספרים על ילד שקיים יחסי מין בכיתה ג' או ד'. לקחנו לילדים את הזכות הבסיסית לחוות אהבה אמתית בשם חופש הביטוי, איזה ביטוי יש פה. הסינון חייב להיות ברירת המחדל", אמרה. בתגובה לדברים הקשים אמר היו"ר כבל כי הוא נחוש למצוא פתרון.

עו"ד יונתן קלינגר מהתנועה לזכויות דיגיטליות אמר כי אפשר לחיות עם הצעת הפשרה של היו"ר כבל, לפיה בתי הספר יהיו אמונים על ידוע הורים במקביל לחובות הספקיות. לדבריו, "האינטרס של כולנו להגן על ילדים והשאלה אם רוצים להגן על ילדים או לחסום את האינטרנט. השאלה איך מטפלים בפורנוגרפיה היא שאלה שלא רק הוועדה צריכה לדון בה. אם המשטרה לא עושה את שלה ולא אוסרת אנשים שעושים דברים כאלה זה לא שאלה".

יזם ההיי-טק זוהר לבקוביץ אמר כי סיבת המוות מספר אחת של ילדים היא מה שקורה ברשתות החברתיות. הוא הוסיף כי לדיון הבא יציע פתרון טכנולוגי ברמת תשתית הרשת, שיענה על כל הצרכים.

היו"ר כבל סיכם ואמר כי בבתי הספר חייבת להיות חסימה מוחלטת, ומשרד החינוך חייב לבצע בדיקה תקופתית לכך. הוא הוסיף כי משרד התקשורת צריך לאפשר להורים לקבל את החסימה של ספקיות האינטרנט באופן פשוט ומהיר, בין היתר באמצעות מוקד אינטרנטי באתר המשרד שיפעל כמו "קו חם". עוד דרש היו"ר כבל כי משרד התקשורת יפעל תוך 3 ימים להוציא הנחיות לספקיות האינטרנט לפרסם את האפשרות לקבל סינון, ולדרוש מהחברות לבצע מסע שיווק אגרסיבי ליידע כל הורה באפשרות הסינון. "אעשה הכל להגיע להסכמות בשבועות הקרובים עם ח"כ מועלם רפאלי כדי לקדם את הצעת החוק".