מתי הזמן לקרוא לשמאי רכוש? - 0404
מתי הזמן לקרוא לשמאי רכוש? Pixabay

מתי הזמן לקרוא לשמאי רכוש?

תפקידו של שמאי רכוש הוא לקבוע את ערכו של נכס כזה או אחר, וכאשר מדובר ברכוש שניזוק, שמאי רכוש הוא בעל המקצוע המוסמך לקבוע אם ניתן ומשתלם לתקן את הנזק, ומהו הסכום שיידרש לשם כך. אם הנזק גדול או שאי אפשר לשקם את הרכוש שניזוק – שמאי הרכוש יקבע שיש לפצות אתכם בהתאם לשווי השוק.

יש מקרים שונים בהם נדרשים שירותיו של שמאי רכוש או שמאי נזקים. כך למשל כאשר רוצים לבטח פריט כזה או אחר וצריך לקבוע את שוויו או כאשר נגרם נזק לרכושכם ואתם רוצים להפעיל פוליסת ביטוח שיש לכם או לתבוע את מי שאחראי לגרימת הנזק (או את חברת הביטוח שלהם).

לפניכם סקירה על הנסיבות השונות בהם יש לפנות אל שמאי רכוש. נקדים ונאמר שבמקרים בהם מעורבת חברת ביטוח, זו וודאי תפעיל שמאי מטעמה, אך אין להסתפק באומדן שימסור שמאי כזה, רק שמאי שיפעל מטעמכם יתחשב בכל מרכיבי הנזק.

הערכת שווי השוק של רכוש

כאמור, שירותיו של שמאי נדרשים כאשר יש לקבוע ערך שוק של רכוש כזה או אחר. כך למשל כאשר רוצים לבטח תכשיט יקר, ציור בעל ערך, ריהוט עתיק וכד'. חשוב לדעת שישנם שמאים המתמחים בתחום מסויים כך שיש לוודא שבעל המקצוע אליו פונים הוא בר סמכא בתחום הרלוונטי.

לפעמים אנו רוצים לדעת כמה שווה רכוש מסוים כדי לדרוש סכום מציאותי בבואנו למכור אותו, בפעמים אחרות חשוב לדעת כמה שווה פריט מסוים לצורך רכישת כיסוי ביטוחי מתאים.

הערכת היקף נזק וקביעת סכום הפיצוי המגיע

במקרים בהם רכוש ניזוק נזדקק לשירותיו של שמאי רכוש לצורך הערכת היקף הנזק וקביעת הסכום שנדרש כדי "להשיב את המצב לקדמותו", עיקרון ידוע מתחום תביעות נזיקין שפירושו השבתכם למצב הכלכלי בו הייתם לולא נגרם הנזק.

בין אם מדובר בתביעות נזיקין או תביעות ביטוח, סכום הפיצוי אותו תידרשו יגזר מדו"ח שמאות מפורט. חשוב להדגיש שבמקרים של תביעות ביטוח חברת הביטוח תפעיל שמאי מטעמה, אין להסתפק באומדן שימסור שמאי כזה, רק שמאי רכוש הפועל מטעמכם יקבע סכום פיצוי המשקף את הנזק שנגרם המלואו תוך התחשבות בכל מרכיביו.

בין אם מדובר בשמאות לבירור שוויו של רכוש, לצרכי רכישת פוליסת ביטוח או כדי לתבוע פיצוי בגין נזק שנגרם לרכושכם, חשוב מאוד לפנות לשמאי המתמחה בתחום הרלוונטי, כך למשל שמאי המתמחה בחפצי אומנות, בנזקי מים, נזקי אש וכד' הכל בהתאם לנסיבות.

במקרים של תביעות נזיקין או תביעות ביטוח שמאי מקצועי יצייד אתכם בדו"ח מפורט אשר יבטיח שתוכלו לקבל את מלוא הפיצוי המגיע לכם. את השמאי יש להזמין ללא דיחוי כדי שיוכל להתרשם מן המצב סמוך ככל האפשר למועד גרימת הנזק. היוועצו בשמאי פרטי והיעזרו בשירותיו: אודי וונלרמן הוא שמאי רכוש עם ניסיון של מעל 27 שנים, לייעוץ: 073-7024383

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com