חוקים שצריך להכיר לפני שמשקיעים בנדל"ן - 0404
+
חוקים שצריך להכיר לפני שמשקיעים בנדל"ן Pexels

חוקים שצריך להכיר לפני שמשקיעים בנדל"ן

חוקים שקשורים לתכנון ובנייה, חוזים, מכר, מקרקעין ועוד יכולים להשפיע באופן ישיר על האטרקטיביות של נכסי נדל"ן מסוימים. מה מאפיין כל מקבץ חוקים ולמה חשוב לשים לב? הנה כל התשובות

תקנות וחוקים חדשים יכולים להשפיע בצורה דרמטית על ניהול השקעות נדל"ן בארץ ובחו"ל. בנוסף, גם לאכיפה מחודשת של תקנות ישנות או לפרשנות עדכנית על חוקים מסוימים יש השפעה דומה והבעיה היא שלא תמיד קל לעקוב אחריהם.

יתרה על כך, ענף הנדל"ן מתאפיין במעורבות רגולטורית כי הרשויות נוקטות לעיתים צעדים מגבילים על מנת לקרר את השוק. במקרים כאלה, חוקים שמצרים את צעדיהם של המשקיעים פוגעים בתשואה ועלולים להוריד לטמיון עסקאות עם פוטנציאל גבוה.

הפתרון הוא להכיר מספר חוקים בסיסיים עוד לפני שמשקיעים בנדל"ן ולהכין היטב את שיעורי הבית. הנה 5 מקבצי חוקים ותקנות שמהם כדאי להתחיל.

תכנון ובנייה

החוקים שקשורים לתכנון ובנייה משפיעים על האטרקטיביות של ההשקעה כי הם קובעים מה יהיה בסביבת הנכס. בעיקר חשוב להכיר את הסעיפים המרכזיים של חוק התכנון והבניה, חוק הליכי תכנון ובנייה ותקנות תכנון ובנייה. כך ניתן לדעת מה מותר ומה אסור לעשות עם הנכס, ומה הסיכוי לקבל את אישור הרשות המקומית לשינויים והרחבות.  

חוזים

החוקים שקשורים לדיני חוזים עלולים לבלבל משקיעים לא  מנוסים מתחום הנדל"ן. על פניו אין לחוזים האלה השפעה על התשואה, אך בפועל הם מטים את הכף בין הצלחה וכישלון. הסיבה לכך היא שבכל השקעה בנדל"ן נחתם חוזה בין הגורמים המעורבים – ומן הראוי שהם יכירו את חוק החוזים בכלל ואת חוק חוזה קבלנות בפרט.

מכר

חוק המכר משנת 1968 מקדים את חוק המכר דירות משנת 1973, אך שניהם יחד יכולים להעניק תמונה אמינה על הסיכונים והתקנות שמאפיינים את ענף הנדל"ן. כמו כן, חשוב להכיר את חוק המכר (דירות) שמתייחס להבטחת השקעות של רוכשי דירות ומציג סייג לתשלומים על חשבון מחיר דירה: בדיוק הנושאים שבהם משקיעים שמתכננים להשכיר את הנכס צריכים לשלוט.

מקרקעין

דווקא חוקי המקרקעין שמתייחסים ישירות לפוטנציאל התשואה מהקרקע והנכס הם המורכבים ביותר להתמצאות מצד המשקיע הממוצע. הפתרון הוא לערב עורך דין שמתמחה בדיני מקרקעין ולבקש ממנו פירוט בנוגע לחוק מיסוי מקרקעין (שבח, מכירה ורכישה), חוק מנהל מקרקעי ישראל ופקודת הקרקעות.

חוקים כלליים

רשימת החוקים הכלליים שמשפיעים ישירות או בעקיפין על השקעות נדל"ן מגוונת מכפי שנהוג לחשוב. היא כוללת את חוק הגנת הדייר שרלוונטי עבור משקיעים בנדל"ן בארץ, את חוק השכירות והשאילה ואת חוק פינוי ובינוי. בתוך כך, החוקים הכלליים שאותם צריך להכיר הם חוק רשם הקבלנים במידה ורוצים לרכוש דירה חדשה וחוק המהנדסים והאדריכלים אם מתכננים להשתלב בקבוצת רכישה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com