הסתדרות המורים נגד החוק שימנע כניסה לילדים לא מחוסנים לבית הספר - 0404
+
הסתדרות המורים נגד החוק שימנע כניסה לילדים לא מחוסנים לבית הספר דוברות הכנסת

הסתדרות המורים נגד החוק שימנע כניסה לילדים לא מחוסנים לבית הספר

הוועדה לביקורת המדינה קיימה היום (שני), דיון בנושא מגפת החצבת בהשתתפות סגן שר הבריאות, חה"כ יעקב ליצמן.

יו"ר הוועדה ח"כ שלי יחימוביץ': "אני רוצה לצאת מכאן בקריאה לשר כחלון, שיבין את המשמעות של קיצוץ רוחבי – זה קיצוץ בכל הרכיבים שמשפיעים על היכולת של משרד להתמודד עם התפרצות כמו זו של החצבת. שמענו מסגן השר ליצמן שביקש מהשר כחלון תוספת 150 תקני אחיות לטיפות חלב. נאמר לו שיהיה בסדר, אבל מה שהוא קיבל בפועל הוא שלושה קיצוצים רוחביים בזה אחר זה, בסך של 96 מיליון ש"ח, בחמישה חודשים.

זו פגיעה בבריאות אזרחי המדינה והילדים בפרט. ועוד משהו: אנשים עשירים לא נפגעים מקיצוץ רוחבי. אין להם שום בעיה ללכת ולשם 200 ש"ח לאדם להשלמת חיסון לחצבת. מעמד הביניים כורע תחת הנטל ואולי איכשהו יסתדר, והעניים פשוט לא מתחסנים נורא פשוט. זו דוגמה קלאסית ומוחשית ביותר לאיך הממשלה מגדילה פערים. אני מתנגדת להטלת סנקציות על ילדים: לעצור ילד בכניסה ולא לתת לא להיכנס לבית הספר זו סנקציה משפילה וקשה, ואנחנו לא רוצים שהילדים יהיו קורבן במאבק הזה. אני מבינה לחלוטין את העמדה של מזכ"לית הסתדרות המורים וקוראת להביאה בחשבון בהכנת החוק לקריאה ראשונה. אני קוראת מכאן להעסקה ישירה של אחיות בריאות התלמיד. היעלמות המוסד הנפלא הזה היא תוצאה של מדיניות כלכלית שגוזרת קיצוץ אחר קיצוץ, "קניית שירותים", מכרזיזציה של כל דבר שהוא בבסיס שירות המדינה – במקום עדכון תקנים. זה יעד שיש להציב אותו בראש סדר העדיפויות".

סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן אמר: "96% מהילדים מתחסנים בישראל וזה אחוז גבוה ביותר. נתון זה מלמד שהמערכת עובדת כמו שצריך. החצבת הגיעה לארץ מחו"ל והנגיף נדבק בעיקר באוכלוסיות במגזר החרדי ובמגזר הערבי. במגזר החרדי הצלחנו דרך הרבנים להביא להתחסנות. לגבי המגזר הערבי, אני פונה כל העת לח"כים הערבים שיגידו להורים ללכת להתחסן ושישפיעו. במשרד הבריאות, אני לא יודע מה זה יישוב מוכר ומה זה יישוב לא מוכר. כולם מקבלים שירות במגזר הערבי וכל הדרום מכוסה בשירותי האחיות. אני בעד החוק שמקודם עכשיו למנוע כניסה של ילדים לא מחוסנים בבתי הספר. באם אראה שזה לא מקדם, אז יהיו גם סנקציות על ההורים. עד עתה, חמישה רופאים שעודדו שלא להתחסן, זומנו לשימוע. בנוגע לתקצוב יותר אחיות, אני ביקשתי כבר מזמן מהאוצר תקציב לעוד 150 אחיות אך במקום זה קיבלתי קיצוץ של 69 מיליון ₪".

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד אמרה בוועדה: "אף פעם לא נרחיק בבתי הספר ילדים שלא חוסנו. גם אם ייקבעו הסנקציות האלו, לא אנחנו נבצע את זה. תפקידם של עובדי הוראה לחנך". בן-דוד טענה כי כאשר משרד הבריאות תפעל את החיסונים דרך בתי הספר, התאפשר מעקב רציף וחוסנו יותר. לדבריה, צריך להילחם ולהחזיר את האחיות שהיו בעבר בבתי הספר.

רועי רייכר, רפרנט בריאות במשרד האוצר: "תקציב משרד הבריאות 40 מיליארד ש"ח – הקיצוץ הוא 40 מיליון וזהו קיצוץ שלא יפגע בבריאות הציבור. שום דבר מבסיס התקציב לא קוצץ. הקיצוץ חושב רק מתקציב מנהלי". סגן שר הבריאות, ח"כ ליצמן, הגיב: "מאיפה אתה יודע מאיפה אקצץ ומה אחליט? אני הולך לקצץ בדיוק איפה שכואב לכולנו!".