בנט: "לא משפטנים הם המצפן המוסרי של צה״ל, אלא הלוחמים והמפקדים" - 0404
+
בנט: "לא משפטנים הם המצפן המוסרי של צה״ל, אלא הלוחמים והמפקדים" גדעון מרקוביץ

בנט: "לא משפטנים הם המצפן המוסרי של צה״ל, אלא הלוחמים והמפקדים"

שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, נפתלי בנט, השתתף הערב (ראשון) באירוע ״באור ובהצדעה״ שנערך בסימן עשור לעמותת 'אור למשפחות'. בפתח דבריו אמר השר ״במקום שבו אתם עומדים קשה לאדם רגיל לעמוד. הכאב הוא עצום ובכל בוקר צריך כוחות בלתי נתפסים כדי לבחור מחדש בחיים. עמותת ׳אור למשפחות׳ עושה בדיוק את זה – נותנת לכם עוד קצת אור אישי, אבל גם מאירה את החברה הישראלית כולה״.

עוד הוסיף בנט ״כחבר קבינט, להיות במקום כזה מזכיר לי פעם נוספת את יראת הקודש שצריכה לאחוז בכל מנהיג במדינת ישראל. חלק מילדיכם הם נופלי מבצע צוק איתן, אני הצבעתי בעד שילוחם לשדה הקרב כדי להגן על תושבי הדרום. חשוב שתדעו, נפילתם לא הייתה לשווא".

בנט התייחס לנושא המשפטיזציה בצה״ל ואמר: ״קראתי שכתבו שהפצ״ר הוא המצפן המוסרי של צה״ל, זה לא נכון. המפקדים והלוחמים הם המצפן המוסרי. אנחנו זקוקים למשפטנים, וזה בסדר לסייע בקביעת כללים ובהגנה על הלוחמים. מדינת ישראל פועלת לאור המשפט הבינלאומי, כך צריך להיות. אבל מוסר צה״ל, מאז ומתמיד, ממלחמת העצמאות ועד ימינו אנו, נקבע על ידי מפקדי צה״ל בשטח, ולא על ידי משפטנים. כך היה וכך יהיה.

המוסר קובע בראש ובראשונה אחריות לשמור על חיי אזרחי מדינת ישראל ולוחמי צה״ל. איננו עם צמא דם, בכל ההיסטוריה היהודית אין לנו מורשת של רצון לקרב או למלחמה, ולעולם לא תהיה. אני סומך על רמטכ״ל צה״ל הנוכחי, גדי איזנקוט, על הרמטכ״ל הנכנס, אביב כוכבי, ועל מפקדי צה״ל ליישם את טוהר הנשק. טוהר הנשק משמע לא להשתמש בנשק ללא צורך, אך גם לא להימנע משימוש בנשק כאשר יש בו צורך להגן על לוחמינו שלנו ועל אזרחי מדינת ישראל״.

בנט חתם את דבריו ואמר לקהל ״אני חושב עליכם בכל ימות השנה. יש עולמות מקבילים, העולמות הרגילים, ויש את העולם שלכם.  אתם לא רגילים, אתם ציבור קדוש. ציבור שלא בחר להיות במקום שבו אתם נמצאים אבל בחר לחנך את ילדיכם לציונות, לאהבת מדינת ישראל, לנתינה. ילדיכם חונכו לתת, ואם צריך גם לתת הכל. אני תקווה שלא ירחק היום ואויבינו יתאיישו מהמחשבה שיוכלו לסלקנו מהארץ הזו. זה לא תלוי רק בנו אלא גם בעוצמתנו. כדי שיבינו שמדינת ישראל כאן לנצח נצחים״.