נתניהו לנשיא צ'אד: "ישראל שבה לאפריקה ואפריקה שבה לישראל" - 0404
+
נתניהו לנשיא צ'אד: "ישראל שבה לאפריקה ואפריקה שבה לישראל" עמוס בן גרשום, לע"מ

נתניהו לנשיא צ'אד: "ישראל שבה לאפריקה ואפריקה שבה לישראל"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא דברים היום (ראשון) בהצהרות לתקשורת עם נשיא צ'אד אידריס דבי, המבקר בישראל לראשונה מאז קום המדינה. מדובר בביקור היסטורי המגיע על רקע מאמצים מדיניים רבים שהוביל ראש הממשלה נתניהו בשנים האחרונות (היחסים נותקו בשנת 1972).

יחד עם נשיא צ'אד דבי הגיעו גם שר החוץ Cherif Mahamat Zenet, שר הכלכלה Issa Doubragne, ראש הקבינט הנשיאות לעניינים אזרחיים Brahim Mahamat Djmaldine, יועץ הגנה והביטחון של הנשיא Djiddi Saleh Kedellaye וכן בכירים נוספים.

נתניהו: "הנשיא דבי, ברוך הבא לישראל, ברוך הבא לירושלים. זהו הביקור הרשמי הראשון של נשיא צ'אד במדינת ישראל. הוא מתרחש לאחר הפוגה ארוכה בקשרים בינינו.

צ'אד היא מדינה חשובה מאוד באפריקה וחשובה מאוד עבור ישראל, ואני שמח שאנו מחדשים את הידידות בינינו. מעולם לא ניתקנו לחלוטין את הקשרים בינינו, כפי שעכשיו אמרנו, אולם כעת אנו מעמיקים אותם בקצב מואץ.

אנו מקווים לעשות כך בכל התחומים. ראשית במלחמה בטרור, זאת מטרה משותפת לכל המדינות. לתת לאזרחינו את מה שמגיע להם: ביטחון, מזון, מים נקיים, בריאות, רפואה – כל מה שאני חושב ששיתוף הפעולה בינינו יכול להפיק לתועלת אזרחי שתי המדינות. למעשה, ישראל שיתפה פעולה באופן הזה עם מדינות אפריקה בשנות ה-60 וה-70 של המאה הקודמת, במיוחד בתחום החקלאות והמים. שיתוף פעולה זה הופסק, וכעת היא פורחת שוב.

כפי שסיפרתי לך אדוני הנשיא, ביקרתי באפריקה בשנתיים האחרונות שלוש פעמים – במערב אפריקה ובמזרחה. והנה רמז עבה, אני מקווה לבקר גם במרכז אפריקה. אני מבקש להביא עמי יזמים ישראליים, מומחים ישראליים, חברות ישראליות – כל מה שיכול לדעתי לשפר את חייהם של אזרחי אפריקה. זה דבר שאנו מאמינים בו. ישראל שבה לאפריקה ואפריקה שבה לישראל.

אני מבקש לברך אותך, אדוני הנשיא, על המנהיגות שלך ועל המדינאות שלך משום שאתה מזהה שינוי ואתה מוביל שינוי.

לפני מספר דקות שוחחנו במשרדי על התמורות שמתרחשות בעולם הערבי וביחסיו עם ישראל. זה בא לידי ביטוי בביקורי לאחרונה בעומאן עם הסולטאן קאבוס, ובקרוב יהיו ביקורים נוספים במדינות ערב. כמנהיג של מדינה אפריקאית חשובה שבה חי רוב מוסלמי, הגעתך לביקור בישראל במטרה לחדש את הידידות והיחסים בינינו מצביעה על מה שעתיד להתרחש עם מדינות אפריקאיות נוספות, ואני מאמין שאתה סולל עבור אחרים את הדרך.

ברוח זו של ידידות מחודשת, אני מברך אותך על הגעתך לישראל. אנו מצפים להמשך השיחות בינינו הערב ומחר, ובשנים הקרובות.

שוב, תודה רבה על נקיטת הצעד החשוב הזה, וברוך הבא לירושלים".

מבזקיםלכל המבזקים