המכה ה-11? מאות אלפי זבובים בגליל העליון. התושבים: "המועצות לא מטפלות" (צפו) - 0404

המכה ה-11? מאות אלפי זבובים בגליל העליון. התושבים: "המועצות לא מטפלות" (צפו)

תושבי הגליל העליון זועמים: מזה שלושה חודשים, מאות אלפי זבובים מפריעים לחיי התושבים באזור, פוגעים גם בכיסם ולא נותנים לנהל אורח חיים תקין. לטענת התושבים, המועצות המקומיות, האחראיות על הטיפול במקרים שכאלה, לא נותנות שום מענה ומאפשרות למפגע הקשה להמשיך. 

אחד ממפעילי הצימרים באזור מרום הגליל סיפר לחדשות 0404: "זה פוגע קשות בהזמנות לצימרים. מפגע תברואתי שהמועצה אינה נוקטת שום אמצעי למיגורו".

חנה, תושבת המושב מעונה: "התלוננו במועצה ואין כל מענה. לא הגיוני שיש מפגע תברואתי כזה קשה, במשך שלושה חודשים, ואף אחד לא מטפל בדבר הזה!".

תושבת מרום הגליל הוסיפה: "מעבר למפגע התברואתי והפגיעה בהכנסות ובתיירות, זה פשוט מגעיל! אי אפשר לעשות על-האש עם המשפחה, אי אפשר לעשות פיקניק וכבר אי אפשר אפילו לפתוח חלון בבית. ניסינו לקנות מלכודות זבובים אבל זה לא מספיק. התופעה כל-כך גדולה שהיא מצריכה התערבות גדולה ורחבה".

וכך זה נראה בשטח: בסרטון הראשון, ניתן לראות מאות אלפי זבובים שתועדו ביום ראשון האחרון במושב ספסופה שבמועצה האזורית מרום הגליל. בסרטונים הנוספים: מכת הזבובים ביישובי המועצה האזורית מעלה יוסף (צילום: חנה סויסה). 

אלין בן גיגי

שחר מנחם

חנה סויסה

מהמועצה האזורית מרום הגליל נמסר בתגובה: "סמוך לגדר הביטחון של היישוב מצוי דיר גדול של תושב גוש חלב שמהווה מפגע תברואתי שמושך ומייצר זבובים. המועצה פנתה לראש המועצה המקומית בגוש חלב בתקווה שינקטו צעדי אכיפה נדרשים להפחתת המפגע.

כידוע מחצית מיישובי המועצה הינם יישובים חקלאיים שבשטחם לולי הטלה. למצער, ענף זה ככל שמועד פינוי זבל הלולים אינו נעשה במועד אחוד לכלל החקלאים ביישוב מביא למטרד זבובים חריף. המועצה פנתה לאגודות החקלאיות והדבר ידוע היטב שללא שיתוף פעולה של החקלאים אין בידה של המועצה למנוע את הישנות התופעה.

רק לאחרונה (20/11) ערך עובד מחלקת התברואה של המועצה סיור בספסופה ותיעד מפגעים חמורים בינהם השלכה לא חוקית של פירות רקובים בפאתי היישוב, מפגע זה הינו בית הדגירה "המושלם" לייצור יומיומי של אלפי רימות זבובים. ללא אחריות של החקלאים המקומיים לא נצליח למגר את מפגע הזבובים.

באופן שוטף המועצה מבצעת עשרות פעולות מניעה וטיפול, בינהן הדברה קונבנציונלית אינטנסיבית, בכפוף להנחיות תבוראן המועצה ובשטחים הציבוריים בלבד בהם יש למועצה סמכות חוקית לרסס. גם נקודה זו מהווה נקודת תורפה כיוון שחקלאי שאינו מרסס את שטחו הפרטי מחליש מאוד את האפקטיביות של הריסוס שמבצעת המועצה בשטח הציבורי הסמוך.

השנה משרד הבריאות הנחה את מכוני התערובת להוציא את מרכיב הלברדקס מהמזון לתרנגולות (בשל שיקולי בריאות) בכך הוצא המרכיב היחיד שעזר להפחית את תופעת הזבובים בלולים והבעיה החריפה כך שגם בעונה הגשומה מופיעים זבובים, דבר שלא ארע עד השנה".

במועצה האזורית הוסיפו וציינו כי, "ביישוב ספסופה אנו מרססים כל 10 ימים. כאשר הריסוס האחרון בוצע ביום שלישי שעבר. האפקטיביות של הריסוס נפגמת בכל פעם שיורד גשם, אך אסור לרסס בפערים של פחות מ-10 ימים מטעמי בריאות הציבור.

זאת ועוד, בספסופה יחד עם האגודה החקלאית יזמנו בשנים שעברו מיגור ביולוגי באמצעות צרעה טפילית שאף הוא למצער לא הוכיח שיפור ניכר.

נמשיך לפעול בנחישות ולהשקיע תקציבים במניעה, טיפול, הסברה ואכיפה כדי למגר את המטרד הפוגע מאוד באיכות החיים ובענף התיירות".

מהמחלקה לאיכות הסביבה במועצה האזורית מעלה יוסף נמסר כי, "נתגלה מפגע תברואתי ממערב לכפר מעיליה, הסמוך למושב מעונה, ונמצא כי תושב הכפר, חקלאי במקצועו, השליך זבל אורגני, בכמות גדולה ממערב היישוב. כתוצאה מכך גדלה כמות הזבובים בכל הסביבה, ונגרמת אי נעימות רבה לכל תושבי האזור.

המועצה פנתה למשרד להגנת הסביבה ודווחה על המפגע. היות והמפגע לא נמצא בשטחה של המועצה ואין למועצה רשות להיכנס לשטח שיפוט של מועצה אחרת. בנוסף, הועבר הטיפול למשטרה הירוקה להמשך טיפול כחוק".

 

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]