שיר חדש לאריאל זילבר על השומרון: "לעצור את החרם התרבותי השקט על השומרון" - 0404
+
שיר חדש לאריאל זילבר על השומרון: "לעצור את החרם התרבותי השקט על השומרון" שמואל אדלמן

שיר חדש לאריאל זילבר על השומרון: "לעצור את החרם התרבותי השקט על השומרון"

הבוקר יצא הסינגל החדש של השומרון. השיר נקרא "כביש 5" והוא חלק משיתוף פעולה בין היוצרת נעמה זנבר ומקהלת לשם – עלי זהב, לאריאל זילבר.  השיר נכתב כאמור ע"י יוצרת מהשומרון נעמה זנבר, תושבת עלי זה"ב, שכתבה על געגועים לחבר : "השיר מדבר על געגועים לחבר ילדות, יש בו גם את הקריאה הפרטית של אדם לחבר שלו, אבל גם מסתתרת שם מבחינתי זעקה, הקריאה של השומרון לעם ישראל לשוב אליו. אני לא בטוחה שמרגישים בזה בשיר, אני מקווה שכן, אבל יש בזה הרבה מהתחושות אני חושבת לעיתים של תושבים בשומרון, שהם מבקשים מחבריהם בשאר המדינה להתגבר על התחושה הזו של מגורים מעבר להרי החושך ולהגיע להתחבר, והוא גם מבחינתי פשוט שיר כיפי, שיר נסיעה שמתאים לכל זמן".

ההפקה המוזיקלית של השיר נעשתה ע"י בני שוורץ והקליפ הופק ע"י יהודית פסל עבור מועצה אזורית שומרון ששמה לה למטרה בכל התחומים להפסיק את "החרם השקט" כלשונם של יוצרים על השומרון

"לא תמצאו ספר, לא סרט, לא שיר, לא סיפור ולא סדרה על השומרון" אומר יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון "לזה אני קורא החרם השקט. זה חרם שלא מדברים עליו אבל אני בטוח שהוא מורגש עבור תושבי השומרון ועבור רבים אחרים במדינה. אין ספק שיש כאן המון חומרים ליצירה זה אזור ייחודי, ואחד האיזורים המדוברים בעולם לטוב או לרע. אמנים חוששים לעסוק בנושא מחשש לחרם של "הברנז'ה" אנחנו שמנו לנו למטרה באופן מודע, להלחם בחרם הזה. בקיץ האחרון הצלחנו להביא לראשונה מאז הקמת המדינה את חברת הפקות הסרטים אולי הכי גדולה בארץ – יונייטד קינג, לצלם את סרט הילדים של הקיץ דווקא בשומרון בעקבות המהלך שעשינו המילה שומרון פחות זרה לתעשיית הקולנוע וכבר צולם סרט נוסף שיעלה בדצמבר הקרוב בבתי הקולנוע, כעת פעלנו לעידוד והפקת השיר הזה, ואנחנו מבטיחים עוד הפתעות רבות בתחום".

השער הופק בסיוע וועד מתיישבי שומרון ובהובלת דוברת המועצה האזורית שומרון אסתר סילם אלוש שגם סייעה בכתיבת השיר.

אריאל זילבר מסביר: "זה השומרון שלנו, 70 שנה לישראל ואלפי שנים לשומרון, צריך מדי פעם לעשות שיר לשומרון. זה הזמן. תמיד זה הזמן.  חבל מאוד שלקח כ"כ הרבה זמן להוציא שיר על השומרון. צריך להביא למודעות הזו שזה המקור שלנו, פה היה יהשע, עם כל העם. הכל התחיל מפה. זה הערש שלנו והסיבה שאנחנו פה בעצם.

אני לא עזבתי את התל אביבים. והכל בסדר הם יבואו להנה עוד מעט כולם. כל העולם יבוא. לא רק התל אביבים. פה יהיה כמו שאמר יואל משה סלומון על פתח תקווה שהיו ביצות, פה דונם יעלה מליונים פעם. תדעו לכם. אז אני אומר פה כל דונם יעלה מליונים. תדעו לכם. כדאי עכשיו עכשיו לקחת בידיים את הארץ הזו. אנחנו צריכים לדעת שאנחנו לא צריכים להתנצל. הימין צריך לדעת שהוא לא צריך להתנצל על שום דבר. אנחנו פה בזכות.