טריא חוצה את קו המיליארד - 0404
+
טריא חוצה את קו המיליארד מיכאל קויימן, ויקיפדיה

טריא חוצה את קו המיליארד

חברת ההלוואות החברתיות טריא, מדווחת לראשונה כי תיק ההשקעות שלה חצה את קו מיליארד השקלים. חברת טריא היא אחת מחברות ה-P2P המתחרות בהלוואות של הבנקים הגדולים, ומציעה הלוואות של משקיעים פרטיים לאנשים פרטיים בריבית נמוכה מזו של הבנקים (הלוואות עמית לעמית). הרעיון של הלוואות בין אנשים נולד בהפרש של כמה חודשים באנגליה וזמן קצר לאחר מכן בארה"ב. ZOPA נולדה באנגליה והייתה הראשונה ו-PROSPER ו-Lending Club נולדו מעט אחריה בארה"ב. אחריהן קמו עוד הרבה חברות דומות אבל אלו הבולטות.

בארץ קיימות מספר חברות גדולות המספקות הלוואות מסוג זה כשטריא היא בין הגדולות שבהן. מערכות אלו צפויות לגדול ובשנים הקרובות ולהוות תחרות חזקה יותר לבנקים ולהוזיל את הריביות.

במהלך השנה, נכנס לתוקפו חוק להסדרת הפעילות של הלווואת חברתיות, והוא צפוי לחזק את הביטחון של הציבור במכשיר הזה, תוך הגדלת הרגולציה, הפיקוח והשקיפות על התחום. החוק החדש חייב את הבנקים בישראל לעבוד עם הפלטפורמות ולאפשר להן לפתוח חשבון בנק לצורך ניהול פעילות ההלוואות, שלא רצו לעבוד עם המתחרים שלהם (פתיחת בנק חדש ע"י חברות ההלוואות הפרטיות היא בלתי אפשרית כיוון שפחות או יותר החוק בישראל שומר על שוק בנקאי סגור ולא מאפשר פתיחת בנקים נוספים) ולכן המחוקק נדרש לאלץ את הבנקים הקיימים לאפשר לחברות ההלוואות לנהל חשבון בנק אצלם.

בנוסף, החוק גם מסדיר את הפיקוח על ההלוואות, ומקל במקרים מסוימים על אשראי והלוואות לעסקים. הפורמט צובר תאוצה בעולם ונראה שגם בארץ הוא עולה מדרגה.