5 טעויות נפוצות בעיצוב מטבחים - 0404
5 טעויות נפוצות בעיצוב מטבחים shutterstock

5 טעויות נפוצות בעיצוב מטבחים

תהליך שיפוץ מטבח הוא אחד האתגרים המעניינים ביותר בבית – מצד אחד, על החלל להיות פרודוקטיבי ובהתאם לכך דורש ירידה לפרטים הקטנים, ומצד שני – פעמים רבות הוא מהווה את נקודת היופי הבולטת ביותר בבית, מה שגורם לעיצוב בומבסטי, גדול ונוצץ על חשבון היעילות. אז כיצד עיצוב מטבח חדש לבית ונמנעים מטעויות נפוצות וקריטיות?

מינימליזם גם בשטחי אחסון

מטבח נקי ומסודר הוא אמנם משאלת הלב של כל אם, ואותו ניתן להשיג גם באמצעות עיצוב נקי. הטעות היא, כשהעיצוב הנקי בא על חשבון שטחי אחסון כמו ארונות, מגירות ומדפים הנסתרים מן העין. בסופו של דבר, התוצאה תהיה מטבח מבולגן עם כלים ומכשירי חשמל חשופים במקרה הטוב, ומטבח שאינו נותן מענה למתגוררים בבית במקרה הרע.

משטח עבודה – הלב של המטבח

כל פעולת אכילה, התחילה לפני כן בפעולת בישול וחיתוכים. בעת תכנון המטבח, חשוב לוודא שמשטח העבודה שלכם, כלומר השיש, יהיה די גדול ונוח, כיוון שקרוב לוודאי "יתיישבו" עליו כמה דיירי קבע, כמו סודה סטרים, מכונת קפה, קומקום, מתקנים לייבוש כלים ואפילו קערת פירות. לצד אלה, משטח העבודה צריך לאפשר לכם לעבוד בנינוחות עם אקסטרה מרחב, ובפרט אם מדובר במטבח שאוהב לארח ולבשל. בנוסף, חשוב שמשטח העבודה, לא יהיה רק נוח ויספק מקום עבודה רחב, אלא גם יהיה עשוי מחומר שיש איכותי, שלא נשרט, לא מתקלף ולא משנה את מרקמו וצבעו במגע עם חום וקור.

מקרר, כיור ותנור – הכי קרוב ללב

עבודת בישול והכנה יכולה להיות לעיתים מייגעת, ובמיוחד כשמדובר בהכנת ארוחה גדולה למספר רב של אנשים. המקרר, הכיור והתנור מהווים את 3 הקודקודים במטבח: אזור הבישול, אזור האחסנה ואזור הדחת הכלים והניקיון. במטבח אידיאלי, כדאי לדאוג שהיקפו של המשולש לא יעלה על 7 מטרים, ושהמרחק מבין קודקוד לקודקוד לא יעלה על 2 צעדים. אחרת, העבודה תהיה מעייפת יותר, ותמצאו את עצמכם מתרוצצים עם צלחות, כוסות מים רותחים ומזון על הידיים.

shutterstock

 

תאורת המטבח

כשמדובר בתאורה, אין ספק שבקטגוריית עיצוב מטבחים היא נמצאת בחשיבות הגדולה ביותר, ולו רק בגלל שמדובר בחלל אחד שמאגד בתוכו מספר חללים למטרות שונות. משטח העבודה, האזור בו קוצצים בסכין ונדרשים לריכוז ולראיה טובה, דורש אור ממוקד. באזור אי הדלפק או בשולחן האוכל, לעומת זאת, שם מבוצעות הכנות לבישול וכן אכילה, תתאים תאורה אחרת, שלא תפריע בעיניים אך כן תאפשר לראות את השולחן וכמובן שתהיה חמה ומשפחתית יותר.

מטבח עמוס שמותיר תחושה של בלאגן

עודף בארונות מטבח בשטח מצומצם יחסית, וכמו כן אי דלפק גדול במרחב קטן, מובילים לתחושה מבולגנת, גם כשהמטבח נקי ומצוחצח, וכמובן שהופכים את העובדה במטבח החדש לקצת פחות נוחה וצפופה. על הפער הזה ניתן להתגבר בקלות באמצעות תכנון מטבח עם אנשי מקצוע, שיתאימו בין גודל החלל לבין הפרודוקטים במטבח, ויביאו לניצול המרחב באופן שישרת את בני הבית.

עיצוב מטבחים – חגיגה אחת גדולה

כמו ארוחה משפחתית, גם עיצוב המטבח הוא חגיגה אחת גדולה. הימנעות מטעויות נפוצות וחשיבה ותכנון מקדימים, יביאו אתכם לתוצאה הטובה ביותר – מטבח שהוא גם ערב לעין, וגם טעים לחיך.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com